Évmilliókig kimutathatóak lesznek a talajban az ukrajnai háború nyomai

Az Ukrajna elleni orosz támadás olyan sérüléseket hagyhat a talajban, amelyek a fosszilis rekord révén évmilliókkal később is kimutathatók lesznek – írja az IFLScience és a Forbes alapján a 24.hu portál. A bombaturbációként ismert folyamat lényege, hogy a katonai robbanószerek veszélyes anyagokkal szennyezik a földet.

A bombaturbáció létezését az első világháborús tüzérség által hátrahagyott nehézfémek vizsgálatával már igazolták. Magát a kifejezést Joseph Hupy ésRandall Schaetzl alkották meg egy 2006-os publikációban, amelyben arra jutottak, hogy a bombaturbáció képes teljesen elpusztítani a talajszintet, átalakítani az érintett talaj összetételét, illetve megváltoztatni az alapkőzet tulajdonságait.

Fotó: Agerpres

Egy új tanulmányban a szakértők a franciaországi Pas-de-Calais egy kis, erdős területét elemezték, más első világháborús csataterekhez képest itt viszonylag kevés volt az akció. Ennek ellenére így is kimutattak olyan krátereket, amelyekben a talajfejlődés megváltozott, és az ólom, illetve a réz koncentrációja átlag feletti volt. Bizonyos mintákban az ólom szintje az engedélyezett mennyiséget is meghaladta, a kutatók úgy gondolják, hogy a szennyeződések a múltban veszélyt jelenthettek az egészségre.

A helyzet még súlyosabb lehet olyan területeken, amelyeket jelentős tüzérségi támadás ért. A szakértők szerint ezt is érdemes figyelembe venni a földhasználat megváltozásakor, például amikor egy egykori csatatérből termőterület lesz.

David Bressan geológus szerint ez különösen releváns lehet Ukrajna jövője szempontjából. A bombaturbáció mellett a nukleáris létesítmények elleni támadások is tartós nyomot hagyhatnak. A probléma valós, a zaporizzsjai atomerőműnél például aggasztó a helyzet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?