Elkészült egy vitatható intelligencia-ranglista: Japán az első, Magyarország a 16., Románia a 25.

Kína a harmadik, az USA a negyedik. Románia nincs az első 25-ben.

Összeállította a "legintelligensebb nemzetek ranglistáját" a vouchercloud.com kereskedelmi portál, a worldatlas.com adatai alapján. Az országok rangsorolásánál három szempontot vettek figyelembe: a Nobel-díjasok számát, mint a múltbéli intelligencia fokmérőjét, a lakosság átlagos IQ-értékét (jelenlegi intelligencia) és a diákok iskolai teljesítményét (jövőbeli intelligencia).

Az összesített adatok azt mutatják, hogy Japánban él a világ legintelligensebb népe. A szigetország 6. a Nobel-díjasok száma és az IQ-szint tekintetében, míg az iskolai teljesítmény terén 5. A második helyen Svájc végzett, harmadikként pedig Kínát rangsorolták.

Bár sok amerikai számára szinte megoldhatatlan feladatot jelent annak megválaszolása, hogy melyik ország fővárosa Budapest, Bukarest vagy Varsó, az USA mégis megszerezte a negyedik helyet, ami főleg annak az eredménye, hogy messze a legtöbb Nobel-díjassal büszkélkedhet. Az első tízbe Hollandia, Oroszország, Belgium, Nagy-Britannia, Kanada és Észak-Korea került még be.

Németország a 12., Izrael pedig a 22. helyen végzett. Románia nem került be a legjobb 25 közé, Magyarország ellenben az előkelő 14. helyet foglalja el. Az anyaország főleg a diákok teljesítményének köszönheti a kitűnő helyezést, ezen a téren a 14. helyen áll világviszonylatban.

Hol marad Lichtenstein?

A rangsorolás kritériumai egyértelműen nagyon vitathatóak. Nem egészen fair a Nobel-díjasok száma alapján rangsorolni országokat, mivel míg az Egyesült Államokat kb. 330 millióan lakják, addig Ausztriát csak 9 millióan, ezért utóbbi 21 Nobel-díja felér előbbi 368-ával, sőt.

Az intelligenciatesztek megítélése elég vitatott a pszichológus társadalmon belül. A világ legnépszerűbb, általában csak Atkinsonként emlegetet felsőfokú pszichológiai tankönyve idézi Stephen J. Cecit, a Cornell Egyetem tanárát, aki szerint „az IQ-pontszámok nem az általános intelligenciát mérik”. Az intelligencia-rangsor első hat helyén kivétel nélkül ázsiai országok osztoznak: Szingapúr, Kína, Hongkong, Dél-Korea, Tajvan és Japán. A nyugati világot Finnország, Kanada, Hollandia és Lichtenstein képviseli az élbolyban. Valószínűleg sokakat meglep, hogy a 12. helyen Mongólia áll. Magyarország az intelligenciatesztek átlaga alapján a 24.

A diákok szintén Ázsiában teljesítenek legjobban, az élcsapatot Szingapúr, Dél-Korea, Hongkong, Tajvan és Japán alkotja. Biztos kevesen fogadnának arra, hogy az oktatási eredmények tekintetében Kazahsztán a 9. helyet foglalja el. Lichtenstein ebben a rangsorban is 10., s az, hogy az általános toplistán nem szerepel, kizárólag annak tudható be, hogy egyetlen Nobel-díjasa sincs.

Ez egyáltalán nem meglepő, mivel az alpesi hercegség lakossága 40 ezer fő körül van. Lakosságarányos megközelítésben ez azt jelenti, hogy egy lichtensteini Nobel-díjnak 8 250, amerikaiak által kapott elismerés felelne meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?