Elektromos Daciával Lappföldig – Kihívás vagy sima ügy?
Bertici Attila, a szatmári kalandor nemrég egy elektromos városi kisautóval járt Finnországban, tapasztalatairól beszélt a Maszolnak, de úticélokat is ajánl kezdő kalandoroknak.
Sokak számára megosztó még mindig az elektromos autók világa, vannak, akik a föld megmentését, mások hamarosan kidurranó lufiként látják az autógyártás már nem is annyira új szegmensét. Bertici Attila, a világ leghidegebb pontját is megjárt autós kalandor decemberben a Télapó városkájáig utazott a Dacia elektromos városi kisautójával, hogy maga bizonyosodjon meg az elektromos járgányok hasznosságáról. Mert bizony sokan úgy gondolják, hogy egy ilyen, nagyjából 220 kilométeres hatótávú gépjárművel a várost sem nagyon szabad elhagyni.
„December elején indultam útnak, így még időben sikerült leadnom a Télapó városkájának postahivatalában közel 700 levelet, amit szatmári és erdélyi gyermekek írtak neki. Az útvonal, amit követtem, már ismert volt, hiszen autóval és lakóautóval is jártam arra. Romániából Magyarország felé vettem az irányt, majd jött Szlovákia, Lengyelország, Litvánia, Lettország, Észtország és Finnország” – meséli Bertici, aki hozzáteszi: az autó a hidegben 100-140 kilométert ment egy feltöltéssel, de ez nem okozott különösebb gondot.
Mint beszámolójából kiderül, amint elhagyta Romániát, útja során egyre több elektromos töltőállomást talált, és északabbra haladva csak nőtt ezek száma. Az út során volt ugyan, hogy az autópályáról, elkerülőútról egy-egy nagyobb városba kellett betérnie tölteni, de ez nem késleltette sokat a célba érést.
„Észtországban, Finnországban szinte több elektromos töltőállomás van, mint benzinkút. Ráadásul ezek gyorsan is töltenek. Több alkalommal az éjszakai szálláshelyemen kaptam áramot a hoteltől, mindenfelé kedvesek és segítőkészek voltak. Ha most indulnék, kicsit okosabb lennék, az odaúton 28-szor töltöttem az autót, ezek közül 15 alkalom volt ingyenes. Bátrabban használnám a kisebb töltőpontokat, a nagy nemzetközi hálózatoknál drágább az áram, a bevásárlóközpontok töltői olcsóbbak” – magyarázza Bertici.
Ha pedig útközben kifogyott volna az akkumulátor, akkor sem lett volna különösebb probléma – ám szerencsére ez nem történt meg. Mint a szatmári kalandor a Maszolnak elmondta: 54 országban járt már, a hozzá hasonló utazókat pedig mindig segítették, így azt sem tartja kizártnak, hogy ha bajba jut, egy házba becsengetve is kaphatott volna töltést.
De akkor mi a gond az elektromos autózással?
Bertici Attila szerint elektromos autót vezetni élmény, de egyelőre nem tervezi a vásárlást. Még drágának tartja ezeket az autókat, amelyek egyébként műszakilag egyszerűbb felépítésűek, mint benzines vagy dízel társaik. Negatívumként említi az alacsony hatótávot, bár azt ő is látja, hogy az akkumulátorok évről évre fejlődnek, nő a hatótávolság és lassan az árak is csökkennek. A legnagyobb gond viszont Romániában a töltőpontok hiánya, ahol pedig van töltőfej, ott a gyorstöltő 60 kW-tal pumpálja az energiát az autóba – külföldön ez már 250 kW-tal működik.
A szatmári autós kalandor szerint az elektromos autók még szélesebb körű romániai elterjedéséhez jóval több töltőpontra és több állami támogatásra lenne szükség a vásárlásnál.
Tanácsok kezdő kalandoroknak
A tapasztalt utazótól arra is rákérdeztünk, hogy milyen úti célokat ajánl azoknak, akik most kezdenének bele az autós kalandozásba.
„Én szinte évente járok Marokkóban, azt az úticélt bátran ajánlom mindenkinek. Különleges környék, ahová relatív olcsón el lehet jutni, tíz napra nagyjából napi 30 eurós áron lehet autót bérelni, akár egy Dustert vagy egy Toyotát. Sokan tartanak az ottani hatóságoktól, büntetésektől. El kell mondanom, ott tenyerükön hordozzák a turistákat, a települések kijáratánál a rendőrségi ellenőrzéseknél a turistákat integetve engedik tovább” – mondja Attila. Arról már megbizonyosodott, hogy mélyebben Afrikába kalandozni nem érdemes: hatalmas a korrupció, mindenkinek fizetni kell.
Bertici a Balkánt is jó úticélnak tartja, ahová visszajár. Gyönyörű tájon lehet autózni vagy motorozni, bár kezdő vezetőknek nem ajánlja, hiszen sok a szűk szerpentin. Horvátország még drágább, de Bosznia, Koszovó, Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia gyönyörű és megfizethető.
„Sokan kérdeznek arról, hogy biztonságosak-e ezek az országok. Azt kell mondanom, hogy Romániáról is úgy tartják, hogy itt ellopják a járművet, kirabolják a turistákat. Mi tudjuk, hogy ez nem így van, és ugyanez a jellemző a fentebb említett országokra is. Én mindenfelé kedves, segítőkész emberekkel találkoztam” – zárja gondolatait Bertici Attila – aki egyébként hamarosan visszatér Marokkóba motoron, majd 15. alkalommal indul balkáni barangolásra – ezúttal egy gázüzemű Dusterrel.
CSAK SAJÁT