Egy 3500 éves kerámiaedényt tört össze véletlenül egy négyéves kisfiú 

Egy 3500 éves kerámiaedényt véletlenül összetört egy négyéves kisfiú egy izraeli múzeumlátogatás során. A haifai Hecht Múzeum szerint a váza i.e. 2200 és 1500 közé datálható, és ritka leletnek számít, mert épségben találták meg. A esetre a múzeum vezetősége egészen lazán reagált.

Egy 3500 éves kerámiaedényt, amely „lenyűgöző leletnek” számít, véletlenül összetört egy négyéves kisfiú egy izraeli múzeumlátogatás során – számol be a BBC alapján a Digi24. A haifai Hecht Múzeum szerint az edény i.e. 2200 és 1500 közé datálható, és ritka leletnek számít, mert épségben találták meg. A vázát a múzeum bejáratánál állították ki, védőüveg nélkül, mivel a múzeum szerint „különleges varázsa van” annak, ha a régészeti leleteket „minden korlát nélkül” mutatják be. A fiú apja, Alex elmondta, hogy fia „felborította az edényt”, mert „kíváncsi volt, hogy van-e benne valami”, így az leesett az állványról, amelyen ki volt állítva, és összetört. Elmesélte, hogy „sokkolta” a törött váza mellett álló fia látványa, és az első másodpercekben nem tudta felfogni, hogy a kisfia ezt tette. Miután megnyugtatta a megrémült gyermeket, a szülő beszélt a biztonsági őrrel.

Fotók forrása: Hecht Múzeum

Mivel az aznapi látogatás így elég hamar véget ért, a Hecht Múzeum képviselői meghívták a kisfiút, hogy néhány nap múlva egy szervezett túra keretében térjen vissza a kiállításra a családjával. „Van, amikor a kiállítási tárgyakat szándékosan rongálják meg, és az ilyen eseteket nagyon szigorúan kezeljük, akár a rendőrség bevonásával” – mondta Lihi László, a múzeum képviselője a BBC-nek. „Ebben az esetben azonban nem ez volt a helyzet. Az edényt véletlenül rongálta meg egy gyerek, aki a múzeumot látogatta, és mi ennek megfelelően reagálunk” – tette hozzá.

Egy restaurátor szakembert bíztak meg a darab helyreállításával, és „hamarosan” visszakerül korábbi helyére. A fiú apja azt mondta, hogy „megkönnyebbülten” nézik majd meg a helyreállított edényt, de hozzátette, hogy „sajnálja”, mert „ez már nem ugyanaz a tárgy lesz”. A múzeum a BBC-nek elmondta, hogy „ahol csak lehet, a tárgyakat korlátok és védőüvegek nélkül állítják ki”. „A ritkának számító eset ellenére” folytatni kívánják ezt a hagyományt, közölte a múzeum.

A kerámiaedényt valószínűleg helyi termékek, például bor és olívaolaj szállítására használták. A bibliai Dávid és Salamon királyok ideje előtt készült, és a Földközi-tenger keleti partján fekvő Kánaán vidékére jellemző darab. A régészeti ásatások során talált hasonló kerámiatárgyak általában töröttek vagy hiányosak, amikor feltárják őket, épp ezért ez az ép edény „lenyűgöző leletnek” számított. A Hecht Múzeum az észak-izraeli Haifai Egyetem campusán található, és régészeti és művészeti tárgyak gyűjteményét őrzi – jegyzi meg a BBC.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?