banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png
Magyar Közoktatás

Édesség vagy gyümölcs? – Így alakítsunk ki egészséges étkezési szokásokat a gyerekeknél

A gyerekek étkezési szokásai komoly hatással vannak az egészségükre és a fejlődésükre. Az étkezési szokások kialakításában döntő szerepe van a családnak, az iskolának és a környezeti tényezőknek, például a média és a barátok befolyásának. A megfelelő táplálkozás alapvető fontosságú a fizikai növekedéshez, a mentális fejlődéshez és az energiaszint fenntartásához. Emellett csökkenti a különböző betegségek kialakulásának kockázatát, és hozzájárul az optimális közérzethez.

A szerző a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola tanítónője.

A kiegyensúlyozott étrend fontossága

A gyerekek táplálkozási szükségletei különböznek a felnőttekétől, hiszen aktívan fejlődnek, és sok energiára van szükségük. Egy kiegyensúlyozott étrend biztosítja a szükséges makro- és mikrotápanyagokat, például a fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. A reggeli kulcsfontosságú étkezés, mert segíti a koncentrációt és az energiaszint fenntartását az iskolai nap során. Azok a gyerekek, akik rendszeresen reggeliznek, jobban teljesítenek az iskolában, és kevésbé hajlamosak elhízásra. Az iskolai mindennapokban épp ezért fektetjük a legnagyobb hangsúlyt a reggelire. Mindennap az első szünet a reggelié, ilyenkor a gyerekek a helyükön vagy helyet cserélve mással, esetleg kisebb baráti körökben fogyasztják el a reggelijüket. Sokszor fél szemmel figyelem, hogy ki mit eszik. Van, akinek sajnos a napi ennivalója egy csokis kifli, vannak, akik péksüteményt, kiflit, perecet reggeliznek. Szerencsére többségük szendvicset eszik, ami mellett ott vannak a zöldségek is. Vannak a huncut diákok, akik először előlem bujkálva a keksznek, sós ropogtatónak látnak neki. Azért eszik elbújva, mert tudják, hogy nem szoktam engedni, hogy a reggeli helyett az uzsonnát fogyasszák el. A reggeli mellé többnyire gyümölcs van az ételesdobozban, esetleg olajos magvak, keksz, sós ropi. Ez utóbbit engedem meg, ugyanis úgy van az egyességünk, hogy a gyerekek nem hozhatnak az iskolába süteményt, édességeket, üdítőket. Ezek a szülinapozások alkalmával vannak megengedve, viszont ezeken a napokon égszakadás, földindulás van, mert a nagy mennyiségű cukor annyira felpörgeti a gyerekeket, hogy utána a nyugodt tanulás szinte-szinte lehetetlenné válik.

Sajnos sok az egészségtelen tízórai | Illusztrációk: Pexels

Alapinnivalójuk a víz és a tea. Sok tanítóval ellentétben én megengedem, hogy a tanulóim akkor igyanak, amikor szomjasak, tehát óra alatt is akár. Ezzel sok mindenki nem ért egyet, viszont magamról tudom, hogy nem tudok úgy koncentrálni, beszélni hosszabb ideig, ha nem iszok közben. Természetesen a gyerekekkel leszögeztük az ehhez tartozó szabályokat, amiket betartva nagyon hatékony ez a folyamat.

A szülők szerepe

A szülőknek fontos szerepük van abban, hogy jó példát mutassanak és egészséges ételekkel kínálják gyermekeiket. Ha a gyerekek otthon látják, hogy a szüleik zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanak, nagyobb valószínűséggel alakul ki bennük is az egészséges étkezési szokások iránti igény. A közös étkezések nemcsak a családi kapcsolatok erősítésére adnak lehetőséget, hanem teret biztosítanak arra is, hogy a szülők felügyeljék és irányítsák a gyermek táplálkozását. A családi vacsorák során a szülők beszélhetnek a helyes étkezési szokásokról és az egészséges ételekről.

Sokszor egy-egy tananyag kapcsán szóba jön az, hogy kinek milyen étkezési szokásai vannak otthon. Adrienn elmondta, hogy hiába van az az íratlan szabály, hogy a magyar ember, amikor eszik, nem beszél, ők mégis a közös ebédkor/vacsorakor beszélik meg az aznap történteket. Véleményem szerint is sok családban az étkezés az a pillanat a napban, amikor mindenki összegyűl, így jól működhet a kommunikáció két falás étel között.

Emese elmondta, hogy mivel édesanyja étrendet váltott, így az egész család azt eszi, amit az anyuka. Ezáltal ismerte meg a hüvelyeseket, az avokádót és a mangót, amiket azóta is szívesen fogyaszt.

Fontos a közös étkezés

Véleményem szerint a titok a mértékletességben rejtőzik. Az sem jó, ha a gyerekek elől elzárunk minden édességet, viszont az sem jó út, ha folyton hozzáférhet a gyerek. Van olyan gyerek az osztályomban, aki testalkatilag jóval nagyobb, mint a társai. Az édesanyja mondta el mosolyogva, viccesen, hogy ők mindennap esznek édességeket esténként, mert nem tudnak ellenállni. Sajnos ilyenkor a gyerek rossz példát lát, és hát milyen a gyerek természetesen nem fogja azt mondani, hogy többet ne egyenek édességet, mert az káros az egészségre.

Mindenképp úgy gondolom, hogy a helyes táplálkozás, az egészség megőrzése otthon kezdődik és folytatódik, ugyanis a szülők szokásai példa a gyerekek számára, valamint amilyen ételt csomagolnak a szülők, amilyen ételt esznek otthon a gyerekek, az lesz a normális számukra.

Az iskola hatása

Nálunk a gyerekek azt az ételt eszik, amit a szülők csomagolnak nekik. Mégis rendszeresen beszélünk a helyes táplálkozásról, remélve azt, hogy lesz legalább néhány gyerek, aki otthon elmondja a tanultakat, esetleg kéri a szüleit arra, hogy más étel legyen a felcsomagolt ennivaló. Ha nem is történik ez meg, úgy gondolom, hogy minél többet hallják a gyerekek a helyes táplálkozás lehetőségeit, buktatóit, annál inkább elmélyül bennük a tudás, és valamennyi idő után meglesz az eredménye.

Mi az osztályban rendszeresen tanulmányozzuk az ételpiramist, osztunk meg egymással egészségmegőrző tippeket, beszélünk a cukor, olaj, gyenge minőségű szénhidrátok fogyasztásának negatív hatásairól, valamint ezek helyettesítésének lehetőségeiről. Sokszor készítünk közösen plakátot, projektmunkát, gyümölcssalátát. Olyan alkalmunk is volt, amikor vittem a gyerekeknek avokádót, mangót, egzotikus gyümölcsöket, amiket megkóstoltunk, ezzel buzdítva arra, hogy van élet a lekváros kenyeren kívül is.

A gyorsételek és édességek vonzása

A mai gyerekek gyakran találkoznak olyan ételekkel, amelyek magas cukor- és zsírtartalommal rendelkeznek, például édességekkel, csipsszel, cukros üdítőkkel és gyorsételekkel. Ezek az ételek könnyen elérhetők, és a média is gyakran reklámozza őket. A szülőknek fontos szerepük van abban, hogy korlátozzák ezeknek az ételeknek a fogyasztását, és egészségesebb alternatívákat kínáljanak. Hogy az iskolában is kapjanak tudást a gyorsan feldolgozott élelmiszerekről a gyerekek, többször néztünk videókat, olvastunk róluk, beszélgettünk arról, hogy a sok ízfokozó miatt igazán finomak ezek az ételek, viszont mennyi minden tényező van, amik miatt az egészségtelen ételek osztályába kerülnek. Péter fogalmazta meg, hogy ő észrevette, hogy egy hamburgertől milyen jóllakik, csak utána nagyon gyorsan éhes is lesz. Ehhez kapcsolódott egy másik diák is, aki véleménye szerint az édességtől is egy pici időre jóllakik, aztán farkaséhes lesz nagyon hamar. Szerintem ezek a jó pillanatok, amikor már a gyerekek is meg tudják fogalmazni a tapasztalataikat, és tudatosítják a következményeket.

Nehéz ellenállni az édességnek

Az egészséges választások előmozdítása

A gyerekek ösztönzése az egészséges választásokra kulcsfontosságú lehet. Ezt meg lehet valósítani például azzal, hogy a szülők bevonják a gyerekeket a bevásárlásba és az ételkészítésbe. Sokszor a szülő rohan, gyorsan valamiket beledobál a kosárba, hogy majd ugyanolyan gyorsan összedobjon valami vacsorát a családnak. Egyértelmű, hogy ilyen is megesik közbe- közbe, viszont ha többször szán a szülő alkalmat a közös bevásárlásra és közbe esetleg magyaráz is a gyereknek, akkor egy jó példát mutat. A menü kiválasztásánál is, ha figyel a szülő arra, hogy ne agyoncukrozott, két liter olajban megsütött valami legyen az asztalon, amit a gyerekkel közösen készítettek el, hanem valami tényleg egészséges vagy legalább egészségesebb, akkor a gyerek szintén ezt a példát fogja látni, majd követni. 

A gyermekek étkezési szokásai alapvetően befolyásolják a testi és lelki fejlődésüket. A szülők, az iskolák és a társadalmi hatások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egészséges vagy kevésbé egészséges étkezési szokások alakuljanak ki bennük. Az egészséges táplálkozás és a helyes étkezési szokások kialakítása hosszú távú előnyökkel jár, és hozzájárul a boldog, energikus élethez.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?