Betilthatják az Algocalmint – Ritka, de súlyos betegséggel hozták összefüggésbe a metamizolt
A metamizol tartalmú fájdalom- és lázcsillapítók az Európai Gyógyszerügynökség ellenőrzése alá kerültek, miután jelentések szerint egyes európai országokban ritka mellékhatásokat okoztak, írja az adevarul.ro.
Több európai országban kivonhatják forgalomból a metamizol tartalmú láz- és fájdalomcsillapító gyógyszereket, köztük az Algocalmint is, amit még noraminofenazon néven is ismernek, kereskedelmi neve Algocalmin és metamizol-nátrium formájában használatos. A szóban forgó metamizoltartalmú gyógyszereket az Európai Gyógyszerügynökség vizsgálja. Az anyag több mint 15, Romániában is forgalmazott gyógyszerben van jelen – írja a TVR Info alapján az adevarul.ro.
Egy ritka mellékhatás lehetősége merült fel, amely a fehérvérsejtek gyors csökkenéséhez vezethet. A finn gyógyszerhatóság riasztást adott ki. Ezek a gyógyszerek egyelőre továbbra is engedélyezettek, és közepes vagy súlyos láz és fájdalom kezelésére szolgálnak. A betegek szoros megfigyelése elengedhetetlen az esetleges mellékhatások felismeréséhez és kezeléséhez.
A Román Gyógyszerügynökség bejelentette, hogy részt vesz a szeptemberig tartó európai vizsgálatban. A vizsgálatot követően ajánlások születnek majd, amelyek az eredményektől függően akár a metamizol forgalomból való kivonásához is vezethetnek. Az értékelés befejezéséig az egészségügyi miniszter nyugalomra int. „A metamizol egy több mint 100 éve használt termék. Az általa egyes esetekben, nagyon ritkán – 10 ezer és 100 ezer esetből egy esetben – előidézett agranulocitózis ismert volt. Ez nem ismeretlen. Benne van a tájékoztatóban” – mondta Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
Az agranulocitózis egy olyan súlyos állapot, amelyben a fehérvérsejtek száma meredeken csökken, és a betegeket súlyos fertőzések és életveszélyes szövődmények veszélyének teszi ki. A román orvosok és hatóságok elismerik a metamizolhoz kapcsolódó néhány súlyos agranulocitózisos eset előfordulását, bár ez ritka mellékhatás. E kockázat ellenére a metamizol továbbra is hatékony kezelés a más lázcsillapítókkal szemben rezisztens lázak kezelésére – mondják.
„Az észak-európai országokban ennek az immunallergiás állapotnak az előfordulása sokkal magasabb, mint a déli országokban. Minden tagállamban figyelembe veszik a reakciók számát, és eldöntik, hogy a kockázat nagyobb-e, mint az előny” – mondta Anca Crupariu, a Román Gyógyszerészkamara szóvivője. A metamizol korábban, 2010-ben is átesett egy újraértékelésen ugyanezen probléma miatt, azok után vényköteles lett a kiadása, és a receptet a gyógyszertárban meg kell tartani.
CSAK SAJÁT