Feketén kereskedtek kompenzált gyógyszerekkel: több mint egymillió lej a kár

Tizenhárom embert vettek szerdán őrizetbe, akik a gyanú szerint a cukorbetegeknek szánt súlycsökkentő szerekkel kereskedtek feketén, és ehhez recepteket hamisítottak. Az ügyben egy bukaresti 1. kerületi magánklinika ápolónőjét gyanúsítják azzal, hogy négy orvos segítségével recepteket hamisított a gyógyszerek beszerzése érdekében. Igazságügyi források szerint az ápolónő állítólag több mint 700, teljesen kompenzált receptet hamisított. A kár meghaladja az egymillió lejt.

A bukaresti 1. kerületi bíróság ügyészeinek vizsgálata szerint 140 fővárosi gyógyszertárban vették át a fogyókúrához használt gyógyszereket, amelyekre több száz hamis receptet állítottak ki. A fővárosi rendőrség házkutatásokat tartott folyamatos számítógépes hamisítás és csalás bűncselekmények miatt, melyek következményeként a kár meghaladja az egymillió lejt.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay-Pexels

„2023 januárja és 2024 januárja között egy 32 éves nő, aki orvosi asszisztens és recepciós volt egy magán orvosi klinikán, amely az 1. kerületben van, állítólag recepteket hamisított azáltal, hogy fiktív adatokat vitt be a számítógépes rendszerbe, hogy ingyen gyógyszereket szerezzen, és azokat a törvényes kereteken kívül értékesítse. A bizonyítékokból kiderült, hogy a receptek meghamisítását követően a gyógyszereket egy gyógyszertárlánc más alkalmazottaival és az érintett ápolónőhöz közel álló más személyek támogatásával előzetes megállapodás alapján szerezték be, és vagy kereskedelmi platformokon vagy közösségi hálózatokon keresztül értékesítették” – közölte a rendőrség, írja a News.ro. A rendőrség hozzátette, hogy a nyomozást követően az is kiderült, hogy a hamisítást a nővér négy, ugyanabban a magánklinikában dolgozó orvos támogatásával és beleegyezésével végezte, akik nem voltak illetékesek a felírásra. Az ügyben hétfőn büntetőeljárást rendeltek el összesen 13 személy ellen.

Kedden a rendőrök 21 házkutatást tartottak Bukarestben és Ilfov megyében, amelyek során több, az ügy szempontjából érdekes árut azonosítottak és foglaltak le. Az érintetteket kihallgatásra is bevitték. A vényhamisítással gyanúsított ápolónőt és a magánklinika vezetőjét őrizetbe vették. A két személyen kívül az ügyészek elfogatóparancsot adtak ki nyolc gyógyszerész, valamint három másik, a gyógyszerészekhez közel álló személy ellen. Végül összesen tizenhárom gyanúsítottat vettek 24 órára őrizetbe, és jogi javaslatokkal a bíróság elé állítják őket.

Később kiderült a számítógépes hamisítás és csalásban való bűnrészesség miatt büntetőeljárás alá vont ápolónőt azzal gyanúsítják, hogy 2023 februárja és 2024 januárja között 701 orvosi receptet hamisított, és több gyógyszerésszel és azok hozzátartozóival kötött előzetes megállapodás alapján valamennyi hamisított recepthez tartozó gyógyszereket birtokba vette. A számítógépes hamisításban való bűnrészességgel vádolt magánklinika ügyintézőjét azzal gyanúsítják, hogy 2023.09.19-28.12. között mint az egészségügyi központ tényleges ügyintézője, bár tudta, hogy a klinika alkalmazottai Ozempic vagy Rybelsus gyógyszereket írnak fel receptekre, anélkül, hogy erre joguk lett volna, és anélkül, hogy a betegeknek szükségük lett volna ilyen kezelésre, „nem tett intézkedéseket a bűncselekmény megszüntetésére, elfogadta a receptek hamisítását, sőt elősegítette a bűncselekmények elkövetését azzal, hogy digitális aláírást biztosított”.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay-Pexels

A nyomozók azt is leírják, hogyan történt, hogy több százezer euró értékű és teljes mértékben kompenzált gyógyszereket írtak fel olyan személyeknek, akik nem voltak jogosultak a gyógyszerekre. Az ügyészek szerint a főként a Védelmi, Közrendvédelmi, Nemzetbiztonsági és Igazságügyi Hatóság Egészségbiztosítási Pénztárával (OPSNAJ) kötött szerződés alapján orvosi szolgáltatásokat nyújtó orvosi rendelőben az volt a szokás, hogy minden orvos a bélyegző fizikai másolatát otthagyta a munkahelyén, ahol a tevékenységét végezte.

„Az aláírások, az orvosok digitális aláírása és a klinika adminisztrátorának kiterjesztett elektronikus aláírása állandóan a recepción, a nővérek számára elérhető közelségben volt, akik az orvosok kérésére a nyújtott szolgáltatásokat bevitték a klinika számítógépes rendszerébe. A klinika egyik ápolónője, kihasználva a klinika számítógépes rendszeréhez és az orvosok digitális aláírásához való hozzáférését, fiktív adatokat vitt be a klinika számítógépes rendszerébe, amely össze volt kapcsolva az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egységes integrált információs rendszerével – az elektronikus receptekkel, amelynek eredményeként a valóságnak nem megfelelő adatok keletkeztek, nevezetesen, hogy a betegeknek jogtalanul és térítésmentesen kell követniük a felírt kezelést, a cél pedig az volt, hogy a recepteket előzetes megállapodás alapján továbbítsák a bűncselekmény más résztvevőinek, gyógyszerészeknek és hozzátartozóiknak” – derül ki a nyomozásból.

 A források szerint az ápolónő állítólag több mint 700, 100%-ban kompenzált receptet hamisított a cukorbetegség kezelésére szolgáló specifikus gyógyszerekről azáltal, hogy hamis adatokat vitt be a rendszerbe. A nőnek állítólag barátai vagy rokonai is segítettek, akik közül néhányan gyógyszerészek voltak. Később, miután felvették a tablettákat a gyógyszertárakból, a Facebookon vagy más online platformokon értékesítették azokat, mivel a gyógyszerekről köztudott volt, hogy segítenek a fogyásban – mondták a források. Mivel ezeket a gyógyszereket – Ozempic, Rybelsus, Victoza, Trulicity – 100 százalékban megtérítette az állam, az eddig becsült kár meghaladja az egymillió lejt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?