Fiktív befektetések: 180 ezer eurót csaltak ki egy Hargita megyei férfitól

Riasztóan megnőtt a fiktív befektetésekkel elkövetett online bűncselekmények száma – hívta fel a figyelmet hétfőn a Hargita Megyei Rendőrfelügyelőség. Év eleje óta több mint harminc esetet regisztráltak, az egyik esetben a kár meghaladta a 180 ezer eurót. A bűnözők módszere „kifinomult és manipulatív”, ismert cégek vagy közszereplők hírnevét használják fel arra, hogy csapdába csalják az áldozatokat, hívja fel a figyelmet a rendőrség.

„A tájékoztatásra és megelőzésre irányuló folyamatos erőfeszítések ellenére a rendőrség továbbra is kap bejelentéseket olyanoktól, akik ilyen csalárd rendszerek áldozatává váltak. Az év elejétől mostanáig a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség Bűnügyi Nyomozói Szolgálata több mint 30 csalási esetet regisztrált a fiktív befektetések terén, egy esetben a kár meghaladta a 180 ezer eurót” – közölte a rendőrség Sajtóirodája, írja az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A hatóság szerint április 18-án a bűnügyi rendőrséghez bejelentés érkezett egy férfitól, hogy körülbelül 180 000 euró hiányzik a bankszámláiról. „A rendőrség vizsgálatai során kiderült, hogy miután egy közösségi oldalon egy olyan hirdetést látott, amely egy magas hozamot ígérő befektetési platformot népszerűsített, úgy döntött, hogy ezen a platformon fektet be, és egy távvezérlő alkalmazáson keresztül (Any Desk) »pénzügyi elemzőknek« hozzáférést biztosított a személyes telefonjához. Ezt követően több mint 180 000 euró értékű tranzakciót hajtottak végre a számlájáról” – olvasható a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség tájékoztatójában.

A rendőrök rámutatnak, hogy a bűnözők módszere „kifinomult és manipulatív”, ismert cégek vagy közszereplők hírnevét használják fel arra, hogy csapdába csalják az áldozatokat. „A bűnözők az online térben veszik fel a kapcsolatot a potenciális áldozatokkal, gyors nyereményeket és rendkívül magas hozamot ígérve nekik. A közösségi médiaplatformokon hirdetésekkel népszerűsítik a könnyű nyeremények illúzióját. Az áldozatokat ezután távvezérlő alkalmazások, például az 'Any Desk' letöltésére ösztönzik, amelyeken keresztül a bűnözők átveszik az irányítást a banki és személyes adataik felett” – mondta a forrás. Az ilyen csapdák elkerülése érdekében a rendőrség Bűnmegelőzési és Bűnügyi Elemző Osztálya ismét óvatosságra int, és megelőző intézkedéseket javasol a lakosságnak.

Azt javasolják: kerüljék az ismeretlen személyektől származó hirdetések vagy befektetési tippek elfogadását, legyenek éberek és szkeptikusak a nagy és gyors nyereményt ígérő ajánlatokkal szemben, ne telepítsenek kívülről vezérelhető alkalmazásokat, amelyek hozzáférést biztosítanak az elektronikus eszközökhöz, és mindig győződjenek meg a bemutatott adatok hitelességéről is, valamint ne közöljenek személyes vagy banki adatokat ismeretlen személyekkel. A befektetésre csábítottaknak azt is javasolják, hogy mindig ellenőrizzék a bróker vagy a platform jogszerűségét a Pénzügyi Felügyelet honlapján vagy olyan keresőmotorok segítségével, mint a Google. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?