Az örök kérdés: iszik vagy vezet?

Bár a közúti balesetek jelentős hányadában játszik szerepet az alkoholfogyasztás, még mindig általánosan elfogadott, hogy a sofőröket itallal kínálják. Sajnos még ma is kevesen vannak tisztában az ittas, vagy másnapos vezetés veszélyeivel. Közlekedésbiztonsági sorozatunk következő részében ezt a kérdést jártuk körül.

A balesetek jelentős százalékát okozza ittas, illetve különböző tudatmódosító szerek hatása alatt történő vezetés – szögezte le a Maszol érdeklődésére Katona Lóránt, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség közlekedési és közrendészeti osztályvezetője. Mint a szakértő kiemelte: a probléma nem korosztályfüggő, nagyon sok a fiatal, illetve középkorú sofőr, akikre jellemző az ittas vezetés, de előfordul az idősebb korosztálynál is.

Pedig az alkoholfogyasztás rövid időn belül befolyásolja a vezetési képességeinket. „Általában alig egy perc alatt, miután az első kortyot lenyeltük, az alkohol máris eljut az agyig, ahol már kezdi lassítani az agysejtek közötti kommunikációt, ami hangulatingadozással és a reflexek lassulásával, majd pedig az egyensúlyérzék fokozatos összeomlásával jár. Így minden, ami szükséges a biztonságos vezetéshez, már nem lesz számunkra elérhető” – emelte ki Katona Lóránt.

Rossz időbeosztás, sietség, telefonálás, rendőri ellenőrzés figyelése, szabálytalan előzés kanyar előtt, esőben, útjavítások során, olykor alkohol hatása alatt, biztonsági öv nélkül a szerencsére hagyatkozva – sokaknak ismerős lehet a kép, hiszen a romániai sofőrök szinte mindegyike magáénak tudhatja legalább egyik kihágást. A felelőtlen közlekedés azonban emberéleteket követel: ennek kapcsán minisorozatot indítunk, amelyben közlekedésbiztonsági szakértőkkel, ralibajnokkal és különféle sofőrökkel járjuk körül a száguldozás veszélyeit és a vakmerőség következményeit.

A szakértő kifejtette: még manapság is „hagyomány”  és gyakran előfordul, hogy ünnepek alatt vagy hétvégenként alkoholos befolyásoltság alatt ülnek volánhoz a sofőrök. Ez jellemzően vidéki településekre igaz, de városokban is előfordul – tette hozzá. Emellett gyakoriak azok a sofőrök is, akik késő estig italoznak és korán reggel volánhoz ülnek, nem számolva azzal, hogy néhány óra nem elég ahhoz, hogy a szervezetből kellőképpen kiürüljön az alkohol, és mivel reflexeik ilyenkor még mindig gyengék, nem alkalmasak jármű vezetésére. „Reggeli rutinellenőrzésen sokan emiatt veszítik el jogosítványukat” – emelte ki Katona Lóránt.

Bátran mondjunk nemet

Az osztályvezető szerint, ha vendégségben vagyunk, a helyes viselkedés az, ha kizárólag annyit fogyasztunk, amennyitől megfelelően tudunk viselkedni és tudjuk magunkat kontrolálni, hogy ne üljünk semmiképp volánhoz. „Ennek ugyanis nem garantált, hogy jó vége lesz. Amennyiben mindenképp autóval szeretnénk hazajutni, egyetlen helyes viselkedési mód létezik: semmilyen mennyiségben nem fogyasztunk alkoholt” – mutatott rá Katona.

Az alkohol mellett Székelyföldön is gyakran fordul elő, hogy kábítószer vagy más tudatmódosító szer hatása alatt álló sofőrök okoznak baleseteket. „Ezen személyek viselkedése már a vezetési stílusukon is meglátszik, ahogyan eszeveszettül hajtanak a forgalomban. A különböző tudatmódosító szerek alatt történő vezetést gyakran időben ki lehet szűrni és a jelenlegi eszközökkel a közlekedésrendészet már a helyszínen meg is tudja állapítani” – mutatott rá az osztályvezető. Katona Lóránt kiemelte azt a sajnálatos esetet, amely során halálos balesetet okozott ilyen személy, amikor egy buszmegállóban várakozó fiatal házaspárt ütött el és a nő életét vesztette.

Mit okoz az alkohol? A police.hu írása alapján foglaltuk össze a legfontosabbakat:
Aki alkohol fogyasztását követően vezet, annak szűkül a látótere, így nehezebben veszi észre a fontos ingereket. A látás megromlása általában nem tudatosul, ezért különösen veszélyes. Az ittas járművezető azt hiszi, hogy a látása tökéletes, és ennek megfelelően vezet. A mozgásai pontatlanabbá válnak. Vezetés közben nagy szükség van a mozgások pontos irányítására, a kéz- és lábmozgások összerendezésére. Alkohol hatása alatt a gépkocsik vezetői nem érzékelik időben a jármű kismértékű oldalirányú kitéréseit, a megfelelő kormánykorrekciót késve hajtják végre, ennek következtében a járművet nem tudják egyenesen tartani az úton. Alkohol hatására a döntési idő meghosszabbodik, a hibás döntések száma növekszik. Csökken a felelősségérzet és az önkontroll.

Székelyföldön is előfordulnak party-balesetek, azonban inkább vidéken jellemző, üdülőtelepeken vagy hegyvidéki övezetekben, ahol hétvégi bulikat tartanak és próbálnak a fiatalok egymásnak bizonyítani és maradandó emléket okozni, gyűjteni – emelte ki a szakértő. „Sajnos ilyen és ehhez hasonló, akár halálos kimenetelű balesetek történtek már a környéken, amelyeket általában az alkoholos vagy más tudatmódosító szerek hatása alatt történő vezetés okozott. Az illető sofőr ugyanis, mivel nem volt döntésképes, beszámítható állapotban, nem tudta eldönteni, szabad-e vezessen, nem volt tisztában azzal sem, hogy hány személyes az autó, és így, mivel a gépjárműbe a megengedettnél többen szálltak be, az áldozatok száma tovább növekedett” - részletezte.

Összegzésképpen Katona Lóránt elmondta: az alkoholnak és a drognak elég nagy százalékban szerepe van a balesetek kialakulásában. Ezek nagy része megelőzhető lehetne neveléssel, amelyet már otthon a szülőknek el kellene kezdeniük, az iskolában és sofőriskolákban pedig folytatniuk a tanároknak, szakembereknek. „Elengedhetetlen, hogy gyermekeinkkel, majdani sofőrökkel tudassuk azokat a veszélyeket, amelyeket az alkoholos és kábítószeres befolyásoltság alatt történő vezetés hordoz magában” – emelte ki.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?