Átadták a Petőfi Zenei Díjakat - a gyergyói 4S Street lett az év zenekara

A 4S Street lett az év zenekara, Köteles Leander az év férfi előadója, Deva pedig az év női előadója. A Petőfi Zenei Díjakat a megújult Duna televízióban közvetített kétórás showműsorban adták át vasárnap este.

Moldva legrégebben lakott területéről, Németvásárról (Târgu Neamț) vezette a sors Székelyföldre, ahol „fogadott gyergyószékiként” egy magyar zenekar élén vált ismertté itthon és külföldön egyaránt: Nicuta Alin román nemzetiségű szülők gyermeke, mégis székelyként tekint magára. Elkápráztatják a Gyergyói-medencét körülölelő fenyvesek, a Maros csendes áramlása, úgy érzi, megtalálta gyökereit a magyar nyelvben és a néptáncban – a nemzeti öntudat az elmúlt 28 év alatt észrevétlenül ivódott zsigereibe, így nem titkolt célja Székelyföld bűvkörében családot alapítani. Az egyre népszerűbb 4S Street zenekar frontemberével magyar-román együttélésről és székely-román érzelmekről beszélgettünk.

Az elismeréseket tizenegy kategóriában nyújtják át; az életműdíjat idén Szakcsi Lakatos Béla vehette át. A díjátadót és a gálaműsort a koronavírus-járvány terjedése miatt idén is televíziós felvételről tekinthették meg a nézők.

A 4S Srteet együttes a Petőfi Zenei Díjjal | Fotó: MTI

A Petőfi Rádió és az M2 Petőfi TV névadóját, Petőfi Sándort formázó szobrokat immár hatodik alkalommal adták át.

Az év férfi előadója Köteles Leander, az év női előadója Deva (Takács Dorina) lett. Az év zenekara díjat a 4S Street  vehette át, az év idegen nyelvű magyar szerzeménye Lengyel Johanna feat. Benkő Dávid Never Be című dala lett, az év multimédiás projektje kategóriában a BP Underground rockfilm lett a befutó. Az év elektronikus zenei előadójaként az Analog Balaton kapott Petőfi Zenei Díjat, az év hangszeres előadójaként a harsonás Varga Nóri.

A jelöltekre, 2021 legjobbjaira a Petőfi Rádió és az M2 Petőfi TV zenei szerkesztői tettek javaslatot a rádió lejátszási listája alapján. Arról a csatornaigazgató és egy szakmai zsűri döntött, kikhez kerüljenek az elismerések.

Idén is átadták az életműdíjat, amelyben a Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész és zeneszerző, Szakcsi Lakatos Béla részesült. A zenész munkássága jelentős hatást gyakorolt a magyar könnyűzenére, kiváltképpen a dzsessz, az etno dzsessz műfajra.

Három díjazott már A Dal 2021-ben ismertté vált. A dalválasztót az Egyetlen szó című dallal megnyerő Kaukázus együttes egyben a Petőfi Zenei Díj év dala elismerést is kiérdemelte, a zenekar frontembere, Kardos-Horváth János pedig A Dal 2021 legjobb dalszövegírójaként a Petőfi Zenei Díj dalszövegírói különdíjasa lett. A Dal 2021 Felfedezettje, Katona Petra szintén Petőfi Zenei Díjas lett az év felfedezettje kategóriában.

A gálaműsorban a korábbi évekhez hasonlóan méltatták a hazai könnyűzenei élet elmúlt egy évben elhunyt nagyjait, ezúttal Póka Egont és Kóbor Jánost.

A díjátadók között voltak mások mellett Tátrai Tibor gitáros; A Dal 2022 zsűritagjai, Wolf Kati és Egri Péter; a Dal 2022 műsorvezetője, Király Viktor; Kovács Jeromos, a Petőfi Rádió dj-je és zenei szerkesztője; Dorozsmai Péter dobos, producer, hangmérnök; Béli Ádám, a Petőfi TV és a Petőfi Rádió csatornaigazgatója.

A műsorban látható egyedi produkciók között volt a Sárik Péter Trió és az NKS által közösen előadott Ég velem, az Ivan and the Parazol Giorgióval (Carson Coma) lépett színpadra, Kovács Antal (Romano Drom) az Anima Sound Systemmel. Szerepelt a műsorban Saya Noé; a Kőbányai Zenei Stúdió hangszereseivel Hobo, Deák Bill Gyula és Tátrai Tibor; a Ruby Harlem és Veres Mónika; az Aurevoir; az életműdíjas Szakcsi Lakatos Béla pedig Dánielfy Gergővel együtt játszott.

A Petőfi Zenei Díjhoz a közmédia minden díjazottnak egymillió forintot, az életműdíjasnak hárommillió forintot ajánlott fel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?