Aggasztó: kortünetre utal a 2024-es év szava
Brain rot, vagyis agyrohadás – ezt választotta az év szavává az Oxfordi Egyetem. Ez a kifejezés a túlzott mennyiségű alacsony minőségű online tartalom fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmakat ragadja meg, különösen a közösségi médiában.
Az agyrohadás tehát egy személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett romlása, amely különösen a triviálisnak vagy kihívást nem jelentőnek tartott anyagok túlzott fogyasztásának eredményeként áll elő– ad magyarázatot a szóhasználatra a BBC alapján az economx.hu.
A szó használatának gyakorisága 230 százalékkal nőtt 2023 és 2024 között. Andrew Przybylski pszichológus, az Oxfordi Egyetem professzora szerint a kifejezés népszerűsége annak a kornak a tünete, amelyben élünk.
A brain rot első feljegyzett használata egyébként jóval az internet létrejötte előtt történt, még Henry David Thoreau írta le 1854-ben Walden című könyvében. Az író kritizálta a társadalomnak azt a tendenciáját, hogy leértékeli a bonyolultabb, összetettebb gondolatokat, ami szerinte a szellemi és intellektuális erőfeszítések általános hanyatlásához vezet.
Ennek kapcsán fogalmazta meg a kérdést: „Miközben Anglia a burgonyarothadást igyekszik gyógyítani, vajon senki sem igyekszik-e gyógyítani az agyrothadást, amely sokkal szélesebb körben és végzetesen elterjedt?”.
A szó kezdetben a közösségi médiában a Z és az Alpha generációs közösségekben vált ismertté, de mostanra már a mainstream is használja a közösségi médiában található alacsony minőségű, sekély értékű tartalmak leírására.
Przybylski professzor azért mindenki megnyugtatására közölte: nincs bizonyíték arra, hogy az agyrohadás valóban létezik.„Ehelyett az online világgal való elégedetlenségünket írja le. Ez egy olyan szó, amellyel a közösségi médiával kapcsolatos szorongásainkat össze tudjuk kötni”.
Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke szerint ha visszatekintünk arra, mely kifejezéseket választották az év szavává az elmúlt két évtizedben, láthatjuk, hogy a társadalmat egyre jobban foglalkoztatja, miként alakul a virtuális életünk, „hogyan hat át az internetes kultúra oly sok mindent, amiről beszélünk és amik vagyunk”.
„Az agyrohadás tehát a virtuális élet egyik vélt veszélyéről szól, és arról, hogyan használjuk fel a szabadidőnket.”
CSAK SAJÁT