Zűrzavar az RCA-árak körül: országon belül térségenként nagyok lehetnek az eltérések

Amint közzétette a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) kötvények féléves referenciaárát, elkezdődött az ilyenkor megszokott riogatás, felháborodás és tiltakozás. Birtalan József, a Romániai Pénzügyi Felügyelet vezetőtanácsának tagja a Maszolnak elmondta, a hatóság által félévente kötelezően közzétett referenciaár visszamenőleg az effektív kifizetett káreseményekkel számol, a realitásokat veszi figyelembe, ez nem a biztosítók által felszámított eladási ár, hanem csak iránymutató.

Az ország egyes régióiban nagyobb kockázattal jár az autózás

Az erre a félévre közzétett referenciaárak kiszámításakor az ASF által megbízott szakcég első alkalommal új kockázati kritériumokat vezetett be, a földrajzi területre vonatkozót is vizsgálták. Így derült ki, hogy a Bukarestben és Ilfov megyében bejegyzett gépkocsik esetében a referenciaár sokkal magasabb, mint az ország többi részén.Illusztráció: ASF Facebook oldala

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) rögtön meglátta ebben a szavazatszerzés lehetőségét, és tüntetést szervezett a Pénzügyi Felügyelet (ASF) székhelye előtt, hogy felhívja a figyelmet a bukaresti és Ilfov megyei sofőrök RCA biztosításainak „diszkriminatív árazására". Azzal riogattak, hogy Bukarest után Kolozsvár, Temesvár, Arad következik. Gianina Șerban, az AUR parlamenti képviselője azt mondta, fennáll a lehetősége annak, hogy ezek az RCA-biztosítások Ilfov megyében és Bukarestben akár 73 százalékkal is drágábbak lehetnek, mint az ország többi részén, és hogy az ügyet az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elé terjesztette.

Az Pénzügyi Felügyelet szerepe csak annyi, hogy félévente közzéteszik a független könyvvizsgáló cég által kiszámolt referenciaárakat, mondta a Maszol megkeresésére Birtalan József. Hozzátette, a referenciaár visszamenőleg az effektív kifizetett káreseményekből állapít meg bizonyos tarifákat, ha a biztosítótársaságok egyensúlyban akarják tartani a pénzügyi mérlegüket, ehhez közelítő díjszabásokat kellene megállapítsanak, ezért referencia. Ugyanakkor minden cég a saját árpolitikája szerint árazhat alább és fentebb, figyelembe véve az árplafont. „A számolással nincs amit vitatkozni, ez nem egy előrevetítés, hanem egy retrospektív megállapítás” – szögezte le Birtalan József.

Hangsúlyozta, a régiónkénti eltérések abból adódnak, hogy az ország különböző térségeiben nagyobb kockázattal járhat az autózás, gyakoribbak vagy éppen súlyosabbak balesetek, de az is módosítja a kárkifizetések mértéket, ha abban a régióban drágább autókkal közlekednek a gépkocsivezetők. Például Bukarestben nagyon magas a káresemények gyakorisága az ország többi részéhez, de más európai fővárosokhoz képest is. Míg a román fővárosban ez 6,2 százalékos, addig Prágában 3,8 százalékon, Varsóban 4,1 százalékon, Pozsonyban 4 százalékon, Ljubljanában 3,3 százalékon áll, és csak Belgrádban van 5 százalék körül.Fotó: ASF Facebook oldala„Sok oka lehet, de a Bukarestben, Ilfov megyében kifizetett károk értéke azt mutatja, hogy az átlag RCA-díjszabás mintegy harminc százalékkal kellene magasabb legyen, mint az ország többi részében” – mutatott rá Birtalan József. Hozzátette, ez az átlagárra vonatkozik, valójában, hogy ki fizet többet vagy kevesebbet elsősorban a bonus- malus besorolástól függ, de az árat befolyásolja többek között a fgépkocsivezető életkora, lakóhelye, a gépkocsi besorolása, kapacitása is.

A referenciaár csökkent, a valós díjszabás növekedett?

Különben az ország többi megyéjében új RCA referenciatarifák a magánszemélyek számára minden személygépkocsira átlagban 3,3 százalékkal alacsonyabbak a korábbiaknál, és általában alacsonyabbak, mint a biztosítók által az idei első negyedévben felszámított RCA-díjak. Ez a piac stabilitását jelzi, állapítja meg az Economedia elemzése. A legnagyobb csökkenés a 31-40 év közötti, 300 KW feletti gépkocsival rendelkező sofőrök esetében tapasztalható, akik számára az új referencia-tarifa 1.714 lej, ami 53 százalékkal alacsonyabb, mint az idei első negyedévben a biztosítók által felszámított 2.616 lejes átlagtarifa. Az elemzés szerint, a valós díjszabások a cégek esetében 11 százalékkal, a magánszemélyek esetében pedig 17 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben.Illusztráció: CNAIR Facebook oldalaErről Birtalan József kifejtette, nehéz az RCA-díjszabást átlagolni, mert az is befolyásolja, ha a gépjárművezetőnek például volt egy koccanása, és átkerült más bonus-malus kategóriába, vagy átlépett egy életkorhatárt, vagy faluról városra költözött, ami szintén más számolást eredményez.
A jelenleg érvényben levő árplafon mobilis, megengedték, hogy a biztosítók a 2023. február 28-án érvényes saját áraikat az inflációnak megfelelő 6,8 százalékkal emeljék, emlékezetett az ASF vezetőtanácsának tagja.

Ebben az időszakban ellenőrzik, hogy ezt betartották-e, ami egy bonyolult feladat, hiszen súlyozott átlagot kell számolni a különböző kategóriákra, és úgy vizsgálni, hogy átlépték-e a 6,8 százalékos megengedett emelést.

Visszatérés a normalitáshoz

Mint ismeretes, szeptember 30-ig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozása, az ársapka meghosszabbításának szükségességét a kereslet és a kínálat közötti egyensúlyhiánnyal indokolta a kormány. Arról, hogy mi fog történni szeptember 30. után, még nem született döntés. Az ASF figyeli a piacot, és a következtetéseik alapján megfogalmazzák a javaslatukat. Birtalan József különben bizakodó, mint mondta, segíti a visszatérést a normalitáshoz, hogy belépett még egy szereplő az RCA-piacára, az Easy Insurance csak online árul. Ugyanakkor még van egy érdeklődő, egy francia cég, ez mind növeli a konkurenciát, ami a díjszabás csökkenéséhez vezethet.

„Amit mindannyian tudunk tenni, hogy elkerüljük a baleseteket: minél kevesebb a baleset, a kár, annál kevesebbet a kockázat, és kevesebbet kell fizetni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényekért” – szögezte le Birtalan József.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?