Össztűz zúdul az RCA-tervezetre – A fegyelmezett sofőröknek nincs miért aggódniuk?

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) egy sor javaslatot nyújtott be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (RCA) árképzésének módosítására, a fuvarozók és a biztosítótársaságok is megfogalmazták bírálataikat, észrevételeiket. Birtalan József, az ASF vezetőtanácsának tagja a Maszol megkeresésére elmondta, amíg a törvényhozók véglegesítik a csomagot, még hosszas vita várható, bár a javaslatok megfogalmazása előtt több szempontot is figyelembe vettek, ezek között próbálták megtalálni a középutat: mindenekelőtt azt tartották szem előtt, hogyan lehetne biztonságosabbá tenni a közlekedést, így elsősorban a bonus-malus rendszert finomítanák.

Drágulástól tartanak a fuvarozók

A parlamentnek benyújtott javaslatok 80 százaléka a kötvények árának 30-40 százalékos növekedéséhez vezet, fogalmazták meg aggályaikat Romániai Fuvarozók Szövetségének (COTAR) képviselői.

Fotó: AgerpresA napokban kiadott közleményében a szövetség nehezményezi, hogy a közlekedési bírságok csökkentik a balesetmentes vezetésért az elmúlt években felhalmozott bónuszt. Szerintük, így a biztosítótársaságok szabad kezet kapnak arra, hogy a maguk javára értelmezzék a sofőr bármilyen szabálytalanságát, és növeljék a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árát azáltal, hogy annak kiszámításakor lenullázzák a bónuszt. Ugyanakkor a fuvarozók azzal sem értenek egyet, hogy az egy hónapra érvényes RCA-szerződések megszűnnének, és az új biztosítási időszakok 3, 6 vagy 12 hónaposak lehetnek.

Bírálják, hogy az RCA-szerződés megkötésekor a biztosítótársaságok hozzáférhetnek a Románia területén megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések adatbázisához, a balesetek és a korábbi káresemények nyilvántartásához, és minden információhoz, amit szükségesnek tartanak a kockázatértékeléshez és a biztosítási díj kiszámításához, beleértve a gépjárművek, mezőgazdasági vagy erdészeti vontatók vagy villamosok vezetőire kiszabott büntetések előzményeit is. „Alapvetően az ASF biztosítja a jogi keretet ahhoz, hogy a biztosítótársaságok hozzáférjenek valamennyi járművezető személyes adataihoz" – méltatlankodnak a fuvarozók.

Azzal sem értenek egyet, hogy az RCA- szerződés érvényessége csak abban az esetben függeszthető fel korlátozott időre, ha az érintett járművet ez idő alatt nem a közterületen parkolják.

A biztosítók sürgetik a módosítást, de nagyobb hangsúlyt fektetnének a baleset-megelőzésre

A biztosítási ágazat fontosnak tartja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási törvény módosítását, de aggasztónak tartja, hogy a törvény módosításai nem tartalmaznak olyan technikai szempontokat, amelyek célja a piaci egyensúlytalanságok egy részének legalább részleges orvoslása , olvasható a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) és a Román Autóbiztosítók Irodája (BAAR) által kiadott álláspontban.

„A jelenleg érvényben levő törvény hiányosságai már több ízben kiütköztek, különösen hogy az ideiglenes intézkedések bevezetésével is átfedésben van, például az RCA tarifák befagyasztásával. Ennek a módosításnak azonban stabilitást és a gépjármű-felelősségbiztosítási piac jobb működését kell eredményeznie annak érdekében, hogy a közúti balesetek károsultjai megfelelő védelmet kapjanak" – áll a sajtóközleményben.

 

Illusztráció: ASF Facebook oldalaMegjegyzik, hogy a törvény módosításának több szempontot is figyelembe kellene vennie, például a közúti balesetek gyakoriságának csökkentését hatékony jogalkotási intézkedésekkel, a biztosítási fedezet növelését, valamint az átlagos károk kezelését az átláthatóság és az ellenőrzési mechanizmusok bevezetésével.

A biztosítók nem értenek egyet a javaslattal, hogy a gépkocsijukban kárt szenvedett személyek egy részének igazolnia kellene, hogy megjavíttatta autóját, ellenkező esetben nem lennének jogosultak többé pénzbeli kártérítésre. Ez a kötelezettség azonban nem vonatkozik a balesetet okozó személyre, illetve ha az autót CASCO-szerződés keretében javították meg. Ennek eredményeképpen a vétlen járművezetők hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, figyelmeztetnek. Azzal sem értenek egyet, hogy a biztosító csak egy bizonyos ideig tartó részletfizetés elmulasztása után szüntetheti meg a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést, meglátásuk szerint ez arra ösztönözheti a rosszhiszemű vagy nem kellő pénzügyi helyzetű ügyfeleket, hogy ne fizessék ki az utolsó részleteket.

Az UNSAR és a BAAR szerint a jogszabályt úgy kell módosítani, hogy megakadályozzák a biztosítási kötelezettség megkerülésének lehetőségét, a biztosítás nélküli vezetőkre kiszabott szigorúbb büntetések és a bonus-malus rendszer megfelelő módosítása révén.

A cél a biztonságos közlekedés: a szabálykövetés kikényszerítése nem lehet probléma

A javaslatcsomag elsősorban a bonus-malus rendszert finomítja, annak a gépkocsivezetőnek, akinek nincs baleseti múltja, nem szerepel túl gyakran a közlekedési bírságok listáján, gyakorlatilag nem lesz veszítenivalója, szögezte le a Maszol megkeresésére Birtalan József. Az ASF vezetőtanácsának tagja kifejtette, a fuvarozók és a biztosítótársaságok is a saját érdekeiket védik, az igazság középen van, ám a javaslatcsomag kidolgozása előtt egyeztettek a felekkel.

A bonus-malus rendszerben jelenleg két-három kritériumot vesznek figyelembe, ám a javaslat alapján több más „logikus” szempont is bekerülhet. Ilyen módon, azoknak a gépkocsivezetőknek, akik több balesetet okoztak, sűrűn követtek el közlekedési kihágást, drágább lehet a kötelező biztosítás.Fotó: Agerpres„Ha egy gépkocsivezető fegyelmetlen, nem adja meg az elsőbbséget, gyorshajtó, szabálytalanul előz, növeli a balesetek kockázatát” – fogalmazta meg Birtalan József. Rámutatott, az a tény, hogy szigorodik a bonus-malus rendszer, egybevág azokkal az intézkedésekkel, amelyeket a rendőrség készít elő, hogy növeljék a közlekedés biztonságát. „Minél kevesebb a baleset, annál kevesebb kárt kell kifizetniük a biztosítótársaságoknak, és idővel annál olcsóbb lehet az RCA-kötvény” – részletezte az ASF vezetőtanácsának tagja. Arra is kitért, Románia vállalta, hogy csökkenti a súlyos közúti balesetek gyakoriságát, az ezek miatt bekövetkezett elhalálozások számát, hiszen e téren még mindig listavezető az ország Európában.

Természetes elvárás, hogy a fuvarozók tartsák be a közlekedési szabályokat, mindannyian kiszámítható, szabálykövető biztonságos közlekedést szeretnénk, hogy mások ne veszélyeztessenek bennünket a közutakon, ez nem lehet probléma, részletezte Birtalan József. Hozzátette, hogy a javaslatcsomagban megfogalmazottak megvalósulhassanak, át kell alakítani az informatikai rendszereket, integrált rendszert kell létrehozni, hogy a piaci szereplők, a hatóságok lássák egymás adatbázisát, ez pénzbe és időbe kerül, de hosszú távon megéri a befektetés. Saját magunkat csapjuk be, ha nem próbáljuk meg biztonságosabbá tenni a közlekedést, összegezte.

Zajlik a vita, több nézőpont ütközik

Az is a javaslatok között szerepel, hogy a súlyos balesetben károsodott gépkocsit csak engedélyezett szervizben lehessen megjavíttatni, éppen azért hogy szavatolják a minőséget, ne közlekedhessen olyan autó, melynek nem fog rendesen fékrendszere, vagy sérült a futóműve.

Birtalan József kifejtette, a parlamenti vita során több újabb módosító javaslat fut még be, például felmerült, hogy a kezdő sofőrök a jogosítvány megszerzése utáni első évben, vagy a 21. életévük betöltéséig ne vezethessenek száz lóerőt meghaladó gépkocsit. Ezt viszont nem tartja ésszerűnek, figyelembe véve a romániai autópark állapotát.Illusztráció: Katasztrófavédelmi Felügyelőség Több szinten zajlott az egyeztetés, első körben a tüntető gazdákkal, fuvarozókkal, majd a belügyminisztérium, az ASF, a RAR, az autópályákat, közúti infrastruktúrát kezelő vállalat képviselőivel, több nézőpont ütközik, ezek között próbáltak egyensúlyt kialakítani.

A csomag a parlament előtt van, a felek továbbra is próbálják érdekeiket érvényesíteni, ám azt is figyelembe kell venni, hogy a fuvarozók esetében háromszoros a balesetek aránya, valamint azt is, hogy nem kerülhetnek hátrányba a nyugati szállítókkal szemben. Sok vita lesz még, amíg a módosítást véglegesítik, véli Birtalan József.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?