Veszélyes a gyűlöletvoks, hiteles vezetők kellenek

A jelenlegi politikai osztály elleni gyűlöletre épülő rendszerellenes szavazás veszélyeire figyelmeztetett a jövő évi elnökválasztás kapcsán a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora, Daniel David. Az ultranacionalista táborral szemben álló pártok potenciális közös jelöltjeként is emlegetett professzor a Adevărul napilapnak adott interjúban elengedhetetlennek nevezte a politikusok, az egyház és az oktatók együttműködése annak érdekében, hogy megakadályozzák az Európa-ellenes, tudományellenes, vallásellenes, bizarr eszméket hirdető vezetők térnyerését.

Daniel David professzor elsősorban a politikai osztály felelősségét hangsúlyozta abban, hogy hozzáértő és hiteles vezetőket kínáljon. Azt javasolja, hogy az Európa-párti politikai erők a civil társadalommal együttműködve állítsanak össze egy szűkített listát a különböző társadalmi, gazdasági és kulturális hátterű jelöltekből, majd egységesen támogassák a legalkalmasabbat.

Daniel David szerint az emberek hajlandóak lerombolni a rendszert, megfeledkezve arról, hogy ezzel az országot is károsítják Fotó: Agerpres

David arra figyelmeztet, hogy a rendszerellenes szavazás, amely a jelenlegi politikai elittel kapcsolatos  csalódottságból fakad, veszélyezteti az országot, ha nem kezelik felelősségteljesen. „Az emberek hajlandóak lerombolni a rendszert, megfeledkezve arról, hogy ezzel az országot is károsítják” – magyarázta. Szerinte az Európa-barát és Nyugat-párti üzenet átadásában kulcsfontosságú a vezetők hitelessége. „Amikor hiteles vezetőd van, már nincs is szükség számtalan érvre” – állítja a BBTE rektora. 

Azt is hangsúlyozza, hogy az üzeneteknek el kell jutniuk a társadalom sérülékeny rétegeihez is, például a vidéki idős emberekhez és azokhoz, akik csalódtak a jelenlegi politikai rendszerben. Ebben az értelemben az egyháznak, a papoknak meghatározó szerepük van. A professzor a babonák és az okkultizmus veszélyére is felhívta a figyelmet, amelyeket olykor az egyházon belül is terjesztenek. „A vallásnak meg kell újulnia, és fel kell vennie a harcot a kereszténység, a babonák és az okkultizmus keveredése ellen, amely már a szentségtörés határát súrolja” – állítja a rektor. 

Úgy vélte, bár az oktatási reformok nem fognak azonnali hatást eredményezni, elengedhetetlenek a funkcionális analfabetizmus leküzdésében, amely a román diákok mintegy negyven százalékát érinti. Daniel David szerint az oktatásnak már az elemi osztályoktól kezdve fejlesztenie kell a kritikai gondolkodást, hogy a diákok képesek legyenek megkülönböztetni az információt a manipulációtól.

„A gyerekeknek meg kell érteniük a különbséget az igazság és a hazugság között. Például, ha valaki azt állítja, hogy az italokban mikrochipek vannak, képesnek kell lenniük felismerni az abszurditást” – magyarázza a professzor. A tanítási módszerek átalakítását javasolja, anélkül, hogy új tantárgyakat vezetnének be. Inkább a meglévő tantervek adaptálását szorgalmazza.

Előtérben a számmisztikusok, jövendőmondók

A professzor figyelmeztetett a tudomány társadalmi marginalizálódására, amely például olyan foglalkozások elismerésében is mutatkozik, mint a számmisztikusok vagy jövendőmondók, akiket a racionális, tudományos szakmákkal egyenrangúként kezelnek. „El kell különítenünk a dolgokat: nem ugyanaz orvosnak vagy kuruzslónak, csillagásznak vagy asztrológusnak lenni” – nyilatkozta Daniel David. A foglalkozások jegyzékének felülvizsgálatát javasolta a tudomány és hagyomány közötti különbségek tisztázása érdekében.

A rendszerellenes, destruktív szavazás következményeinek elkerülése érdekében a BBTE rektora felszólította a politikusokat, az egyházat és az oktatókat, hogy összehangoltan cselekedjenek. „Hiteles vezetőkre, szilárd oktatásra és az autentikus tanításokhoz visszatérő egyházra van szükségünk. Máskülönben a rendszer elleni gyűlölet erősebbé válhat, mint a nemzeti érdek” – figyelmeztetett Daniel David, akinek nevét először az RMDSZ elnöke emlegette potenciális közös államfőjelöltként.

Crin Antonescu visszatért a közéletbe Fotó: Crin Antonescu Facebook oldala

Kelemen Hunor egy korábbi interjúában kijelentette, hogy a 2025-ös elnökválasztáson a leendő kormánykoalíció közös jelöltje nem lehet a koalíciót alkotó pártok egyik elnöke sem. Konkrét neveket is említett. „Ha az akadémiai környezetben keresünk, ott van Daniel David egyetemi tanár, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora. Nem beszéltem vele, ez az én személyes véleményem. Ha a politikai környezetből szeretnénk választani, említhetjük Daniel Funeriut, Theodor Paleologut vagy Crin Antonescut, olyan személyiségeket, akik rendelkeznek a szükséges intellektuális képességekkel, emberi és politikai kvalitásokkal. De nem beszéltem velük sem” - tette hozzá az RMDSZ-elnök..

Crin Antonescut is megkérdezték az esetleges államfőjelöltségről. Mint mondta, ő nem nyújtott be semmilyen jelölést, nem javasolt jelöltséget, és nem is vár semmilyen jelölést. „A nevemet emlegették, de nem én, hanem mások. Minden ezzel kapcsolatos kérdést kérem, a pártoknak tegyenek fel. Én csak egy dolgot szeretnék. Egész életemben szabad ember voltam, és az is maradok, amíg le nem hunyom a szemem, aki a közéletben szabadon nyilvánult meg, ameddig politikával foglalkoztam. Jól, rosszul, kétségtelenül hibákkal, talán sikerekkel is, vagy anélkül, de szabadon” – nyilatkozta Antonescu.

Nehéz elképzelni a PSD-USR megegyezést

Vladimir Ionaş szociológus, politikai elemző a Maszol megkeresésére korábban elmondta: a négy Nyugat-barát párt szövetségének választói között óriásiak a különbségek, s ez rendkívül megnehezíti a végső döntést. „A jelölt kiválasztásának rendkívül alapos elemzéseken kell alapulnia” - mondta az elemző. Andrei Țăranu politológus elmondta: Daniel David egy olyan arc, amely alkalmas lenne a közös államfőjelöltségre. Egyfajta XXI. századi Emil Constantinescuként indulhatna - tette hozzá az elemző.

Úgy vélte ugyanakkor, hogy nehéz elképzelni a PSD és az USR ilyen jellegű megegyezését, hiszen a választóik, s azok elvárásai is rendkívül különbözőek. „A legjobb megoldás egy viszonylag fiatal politikus lenne, aki ismeri mind a rendszert, mind pedig azt, miként kell egy választási kampányt vezetni. Például Victor Negrescu” - fogalmazott Țăranu. Negrescu a PSD európai parlamenti képviselője, korábban uniós biztosjelöltként emlegették.

Közben Nicușor Dan hétfő délután bejelentette, hogy versenybe száll az államelnök-választáson. Függetlenként indulai, de - mint mondta - nyitott az Európa-barát pártokkal való tárgyalásra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?