Városi dugók: mit tehetünk a gépkocsiforgalom enyhítéséért?
A reggeli dugók nagy része elkerülhető lenne, ha többen gyalog vagy biciklivel indulnának el. Az egészséges közlekedési módozatokra hívja fel a figyelmet és teremt lehetőséget a Marosszéki Közösségi Alapítvány. Idén elindítja Bike/Walk 2 School/Work kampányát – jelentette be Gál Sándor, az alapítvány vezetője szerdai sajtótájékoztatóján.
A program célja, hogy csökkentse a reggeli és délutáni forgalmi torlódásokat, és rávegye a város lakóit, hogy autó helyett gyalog vagy biciklivel közlekedjenek iskolába, munkába. A kampány részeként májusban minden pénteken LábBusz és BiciBusz indul a városban nyolc különböző útvonalon.
A kisebbek szervezett gyalogos csoportokban, felnőtt kísérettel indulnak iskolába. A LábBusz más városokban - így Sepsiszentgyörgyön és Nyárádszeredában is - sikeres, most azt remélik, hogy Marosvásárhely is fel tud zárkózni. Április 28 és május 30-a között a 0-12 osztályosok részvételére számítanak. A kisebbeknek felnőtt kíséretére van szüksége. Gál Sándor elmondta, a polgármesteri hivatallal közösen döntik el, hogy milyen biztonsági intézkedésekre van szükség a kijelölt útvonalakon. A LábBusz péntekenként indulna, egyelőre teszt jelleggel, de azt szeretnék, ha ősztől napi rendszerességgel lehetne „működtetni” ezt a fajta közlekedést.
A 14 év feletti diákoknak szóló BiciBusz lebonyolításához is önkéntesekre van szükség. A csapatban kerékpározó diákokat felnőtt kell kísérje. Ez nemcsak biztonságos és egészségesebb, de közösségi élményt is ad – tette hozzá Gál Sándor. Mint mondta, szükség lesz a versenyszellemre is, ugyanis a BiciBusz keretében egy alkalmazás segítségével a résztvevők pontokat gyűjthetnek annak az iskolának, amelynek tanulói kerékpárral teszik meg az utat. A versenyben résztvevő diáknak bizonyítania kell, hogy a megjelölt útvonal a tanintézménynél kezdődik vagy végződik. A BiciBusz program végeztével - az eredmények függvényében - nyereményeket kapnak az iskolák. Az első helyezett 4 000, a második 2 000 a harmadik 1 000 lejt vehet át, amelyet meghatározott tevékenységek - közlekdésbiztonsági nevelés, sport vagy zöldhét - költségeinek fedezésére használhatják fel.
Gál Sándor elmondta fontos lenne fenntarthatóbbá és szellősebbé tenni a forgalmat ugyanis egy nemrég végzett mobilitási felmérés szerint a diákok felét - pár utcányi távolságról is - autóval viszik iskolába. Mindössze 20 százalékuk gyalogol. A kerékpáros közlekedés mindössze 3 százalékot tesz ki, olyan körülmények közöt, 80 százalékuknak van biciklije.
A közösségi alapítvány vezetője szerint amennyiben megfelelő infratruktúra lenne, a rendszeres kerékpározók aránya akár 27 százalékra is nőhetne.
A kampány másik ága, a Bike/Walk 2 Work, a felnőtteket és munkába járókat szólítja meg. Itt cégekkel írnának alá megegyezést, azt remélve, hogy minnél több alkalmazott választja ezt a közlekedési módot. Gál Sándor szerin cégek révén a város határain kívül is alkalmazható lehetne a program, hiszen vannak olyan vállalatok, amelyeknek más településeken is vannak kirendeltségei. A város reggeli forgalmát mi magunk generáljuk. Ha csak minden második autó otthon maradna, látványos lenne a különbség – vélik a mobilitási szakértők.
Aki szeretne részt venni a programban, vagy többet megtudna róla, látogasson el a projekt hivatalos oldalára, vagy írjon a muresonbike@fcmures.org címre. A projekt a Global Challenges Local Solutions Program támogatásával, a Marosszéki Közösségi Alapítvány szervezésében valósul meg - tájékoztattak a szervezők.
CSAK SAJÁT