Úzvölgye: a jogász szerint nincs szükség perre, a törvényt kell alkalmazni  

Törvény rendelkezik az újabb úzvölgyi temetőgyalázás, az illegális keresztállítás nyomán kialakult helyzet rendezéséről, az ügyben nincs szükség olyan újabb perre vagy bírósági döntésre, amely elrendeli a bontást – mondta a Maszolnak Kis Júlia kolozsvári ügyvéd. Szerinte a szervezők és a résztvevők több szabalysértést is elkövettek, felelősségre lehet őket vonni. 

Kis Júlia kolozsvári jogász, akit 2019-es első úzvölgyi „temetőfoglalás” után a Mikó Imre Jogvédő Szolgálattal (MIJSZ) együttműködve bízta meg jogi képviselettel Csíkszentmárton önkormányzata, a szombati keresztállítással kapcsolatban elmondta: az MIJSZ kiáll az ügyben a csíkszentmártoniak  mellett, ő pedig szakmai tudásával támogatja a helyzet jogi megoldását. 

Kis Júlia a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat megbízásából segíti Csíkszentmárton önkormányzatát | Forrás: Kis Júlia Facebook oldala

A mostani önkényes keresztállítás jogi szempontból eltér a 2019-ben kialault helyzettől, amikor Dormánfalva elfogadott különböző adminisztratív dokumentumokat, amely alapján a temetőt a város közvagyonába helyezték, telekkönyveztetve saját javára és építési engedélyt állított ki, amely alapján megépítették a temetőben a betonkereszteket. A jelen esetben egy önkényes akcióról van szó, amelyet nem előzött meg semmilyen közigazgatási dokumentum kiállítása sem, amely ezen cselekedetet legalább látszólag legitimálna” – fogalmazott megkeresésünkre az ügyvéd. 

Kis Júlia kiemelte, hogy jogi szempontból a szervezők, illetve a résztvevők több szabalysértést is elkövettek, amelyekért felelősségre lehet őket vonni, az illetékes hatóságok pedig kiszabhatják a büntetéseket. Mint mondta, a fakeresztek eltávolításával kapcsolatosan, jelen esetben nem szükséges egy újabb per vagy bírósági döntés, amely elrendelje a bontást.

A helyzet ilyen szinten való rendezéséről az 50/1991-es törvény rendelkezik” – mondta a jogász. Azon kérdésünkre, hogy a korábbi, kedvező bírósági döntés megkönnyíti-e a megoldást keresők helyzetét. az ügyvéd egyértelmű igennel válaszolt. Az eddigi elért eredmények, pozitív bírósági döntések, segítenek a helyzet további rendezésében is” – hangsúlyozta Kis Júlia.  

Ortodox keresztszentelés a haditemetőnél | Fotó: Beliczay László

 

Megkérdeztük Csíkszentmárton polgármesterét, Birtalan Sándort is az ügyben. Az elöljáró csak annyit mondott, hogy a törvénynek érvényt kell szerezni, de azt megfontoltan, visszafogottan kell megtenni.

A polgármester az MTI-nek azt mondta, büntetőfeljelentést tett a rendőrségen Mihai Tîrnoveanu és hívei ellen, valamint a romániai katonatemetőkért felelős Hősök Kultusza Országos Hivatal felé is jelezte az újabb úzvölgyi keresztállítást Csíkszentmárton önkormányzata. Mihai Tîrnoveanu csütörtökön közösségi oldalán arról számolt be, hogy a Nép Útja (Calea Neamului) és az újabb keresztállításban szintén részt vevő Ortodox Testvériség képviselői a nap folyamán kihallgatáson vettek részt a román védelmi minisztériumban. Azt írta, hogy „a tárgyalások pozitívak voltak". „Elindítjuk az eljárást az úzvölgyi nemzetközi katonatemetőben felállított 150 fakereszt és a nagy emlékkereszt törvényessé válásához" - írta Tirnoveanu. A szaktárca nem adott ki tájékoztatást az ügyről.

A Hargita Népe szerdán arról írt, hogy az úzvölgyi haditemető bejáratánál rendfenntartók igazoltatták a csíkszentmártoni önkormányzat munkatársait, akik kaszálni és takarítani érkeztek oda. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke az esettel kapcsolatban a lapnak azt mondta, ez a félelemkeltés egyik komoly módszere.

Hozzátette: arra kérte a prefektust, hogy hívjon össze egy megbeszélést a rendőrség, a csendőrség és minden olyan szerv képviselőivel, amely az úzvölgyi temető környékén a rend, a csend és a törvényesség betartásáért felelős, beleértve Csíkszentmárton községet is. Petres Sándor, Hargita megye prefektusa azt mondta, hogy érdeklődésére a rendfenntartók arról tájékoztatták: nem ismerték, kik azok, akik be akarnak menni a temetőbe. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?