Utolsó hajrában a csíkszeredai vasúti felüljáró átépítése – Meddig tartanak a munkálatok?

A tervek szerint október végére befejeződnek a munkálatok a csíkszeredai vasúti felüljárónál – tudtuk meg Korodi Attilától. Csíkszereda polgármestere szerint nagyon komoly projektről van szó, ilyen komplexitású munkálat a városban eddig nem volt és egy jó ideig nem is lesz.

Fotók: László F. Csaba/Hargita Népe

Jelenleg a híd utolsó tartópilléreit összekötő gerendázat fedő betonrétegét szigetelik, erre kerül majd rá a végleges aszfaltréteg, nemrég pedig a híd felüljáróinál felszerelték a világítótesteket. A festésekkel is kész vannak, és zajlik az utat és a biciklisávot, valamint a járdát elválasztó fémkorlátok felszerelése. „Most folynak az egyeztetések a hangszigetelő-paravánok felszereléséről. Számos apró munka van még hátra, amelyek időigényesek lehetnek, például a körforgalomban az aknatetőket is szintre kell emelni. Azonban úgy látjuk és a kivitelező is úgy jelzi, hogy október végére befejeződnek a munkálatok” – fejtette ki a Maszol megkeresésére Korodi Attila.

A város polgármestere szerint nem volt zökkenőmentes az elmúlt másfél év. Úgy véli, a városházán dolgozó kollégák komoly hozzáállásával sikerült az eredeti terveket korrigálni, a peres ügyeket jó útra terelni. „Ez azonban azt is jelentette, hogy folyamatosan egyeztetni kellett az építővel a technikai megoldásokon. Nagyon komoly munka van benne, és ilyen komplexitású munkálat Csíkszeredában eddig nem történt és egy jó ideig nem is fog” – fűzte hozzá. Hangsúlyozta: a feladat nem egyszerű, a vasúti sínek miatt összetett műszaki beavatkozásra volt szükség.

Mint ismert, tavaly szeptemberben a híd közvetlen szomszédságában lakók közül többen korábban pert kezdeményeztek, amelyben az építési engedély felfüggesztését kérték. A felperesek keresetükben olyan elvárásokat, kifogásokat fogalmaztak meg, amelyek egy teljesen új híd építése esetén megállnák a helyüket. A polgármester akkor hangsúlyozta, hogy a munkálatokat az építkezéseket szabályozó törvények betartásával végzik, tehát a peres anyagban szereplő egyik kifogás, miszerint nincs bontási engedély, sem állja meg a helyét.

Korodi Attila szerint a gyalogosok és a biciklisek is biztonságosan használhatják majd az új hidat, közben az autós forgalom is jól működik majd. „Fontos, hogy elindult a kivitelezés a hídtól a város székelyudvarhelyi kijárata fele történő út rehabilitációjára, emellett a híd lejáratánál lévő körforgalmat is igyekeznek jó állapotba hozni, hogy a felüljárót használni lehessen és megszüntethessék a forgalomkorlátozást.

A cél az, hogy olyan hidat adjanak át a projekt lezárását követően a városnak, amelyet néhány évtizeden keresztül biztonságban használhatnak.

A csíkszeredai köznyelvben nagyhídként is emlegetett vasúti felüljárót 1974-ben építették és azóta kétszer esett át kisebb-nagyobb felújításon. A hidat az építési felügyelőség 2016-ban nyilvánította életveszélyessé, ekkor tiltották be a teherforgalmat rajta, súlykorlátozást vezettek be, és a régi városvezetésben is akkor fogalmazódott meg az elhatározás, hogy alapos felújításnak vetik alá, egyúttal pedig korszerűsítik a mai kor követelményeinek megfelelően.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?