banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Újabb káosz az egészségügyben: kétértelmű a hétfőtől életbe lépő keretszerződés – az orvosok nem írják alá

Azonnali megoldást sürget a Romániai Orvosi Kamara, ugyanis az orvosi szolgáltatásokra vonatkozó, július 1-től, hétfőtől érvénybe lépő keretszerződésben az utolsó negyedévre a finanszírozási forrás „nincs meghatározva".

A szakmai szervezet szerint, a 687/2024. számú kormányhatározat „kétértelműségeket" generált a szerződés meghosszabbításának időtartamával és az egy főre és orvosi szolgáltatásra jutó pontok garantált értékével kapcsolatban az október 1. és december 31. közötti időszakra vonatkozóan.
„Ezek a kétértelműségek befolyásolják a szolgáltatások kiszámíthatóságát és a szolgáltatók pénzügyi stabilitását, hallgatólagosan azt is, hogy képesek-e egészségügyi szolgáltatásokat nyújtani a lakosságnak. Ezzel összefüggésben legalább három megyei egészségbiztosítási pénztár – Arad, Brassó és Iaşi – kizárólag a harmadik negyedévre dolgozta ki a keretszerződés kiegészítő dokumentumait” – idézi az orvosi kamara közleményét az Agerpres hírügynökség. Ilyen körülmények között azt kérik, hogy a szerződést csak a harmadik negyedévre hosszabbítsák meg, vagy határozzák meg benne az utolsó negyedévre érvényes pontértéket, amely a korábbi tárgyalások értelmében nem csökkenhet.Illusztráció: PexelsAzt javasolják a tagjaiknak, ha ezek a feltételek nem teljesülnek, írják hozzá a dokumentumhoz a kifogásaikat, és csak úgy írják alá.

Minden szerződésben alapvető, hogy a szolgáltatásért fizetett árat pontosan meghatározza, hogy a feltételek kiszámíthatóak és egyértelműek legyenek, még akkor is, ha azok egy kormányhatározaton alapulnak.

Hangsúlyozzák, fontos, hogy a szerződéseket az év végéig aláírják, és ez alapján biztosítsák megfelelő finanszírozást, ellenkező esetben csorbulna a alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban nyújtott orvosi szolgáltatások folyamatossága és minősége. Ezekben az ágazatokban több mint 20 000 orvos szolgáltat.
„Az egészségügyi rendszer stabilitásának biztosításáért felelős valamennyi félnek gyorsan és hozzáértően kell cselekednie e kritikus helyzet megoldása érdekében, ez nemcsak sürgősen konstruktív és átlátható párbeszédet igényel, hanem a román kormány legmagasabb szintű bevonását is" – teszi hozzá az orvosi kamara.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?