Válság az egészségügyben: az alulfinanszírozottság már a lakosságát egészségét veszélyezteti
Az állások betöltésének megakadályozása ellehetetleníti az egészségügyi rendszer humánerőforrás-válságának megoldását – állapította meg szerdán a Román Orvosi Kamara.
A szakmai szervezet közleménye szerint ezt a válságot voltaképp még az sem oldaná meg, ha a kormány feloldaná a létszámstopot az egészségügyben. A kamara példaként a múlt évet hozta fel, amikor hiány volt aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvosokban, mert a meghirdetett állásokra nem voltak jelentkezők.
A közlemény szerint az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága, a „túlterheltséghez, kiégéshez és a műhibák kockázatának növekedéséhez” vezető személyzethiány közvetlenül befolyásolja az orvosi ellátás minőségét, és ezáltal veszélyezteti a lakosság egészségét.A kamara szerint régiónként jelentősek az eltérések az egészségügyi ellátásban Romániában: csak az egyetemi központokban van elegendő számú orvos, 26 megyében pedig csak egy-két orvos jut ezer lakosra. Ugyanakkor folyamatosan nő a háziorvoshiánnyal küszködő települések száma, ami „korlátozza” a lakosság hozzáférését az egészségügyi alapellátáshoz. Ráadásul a háziorvoshiány tíz év múlva még nagyobb lesz, mert a jelenlegi szakemberek több mint felének életkora meghaladja a 60 évet.
A gondokat a kamara szerint tetőzi, hogy idén a háziorvosoknak elkülönített költségvetés 25 százalékkal kisebb, mint tavaly. „Sajnos az eredmény borítékolható: az egészségügyi rendszer egyre mélyülő válsága, az egészségügyi szolgáltatások minőségének romlása és a háziorvosi ellátás tönkretétele, ami az egészségügyi rendszerünk piramisának alapja. Elengedhetetlen, hogy a politikai döntéshozók komolyan és prioritásként tekintsenek ezekre a problémákra, és fenntartható és hatékony megoldásokat találjanak rájuk” - olvasható a közleményben.
CSAK SAJÁT