Katasztrofális hatásai vannak a kórházi személyzethiánynak: többórás a várakozási idő a sürgősségen

A rendőrség segítségét kellett kérjék a bukaresti kórházakban dolgozó orvosok, miután a hosszú várakozási idő miatt a beteg gyerekek szülei elveszítették a türelmüket. A betegek kénytelen 5-6 órát várakozni, az orvosok már attól tartanak súlyos következményei lesznek, hogy a létszámhiány miatt nem tudnak időben segíteni.

A kormány által tavaly májusban zárolt állások sürgős feloldását, és országos egészségügyi stratégia kidolgozását követelik, mondta hétfői sajtótájékoztatón Oana Sivache, a Bukaresti Kórházak és Egészségügyi Szolgáltatások Igazgatóságának (ASSMB) vezetője.
„A betegek és a hozzátartozók idegesek, mert nagyon sokat kell várakozzanak a sürgősségi osztályon. A beteg gyerekek szülei elveszítik a türelmüket, rárontanak az épp egy másik pácienst vizsgáló orvosra" – mondta Maria Enescu, a bukaresti Victor Gomoiu Gyermekkórház vezetője. Hozzátette, az utóbbi időben szinte naponta riasztják a rendőrséget, mert a várakozási idő 4-5-6 óra, és az emberek elveszítik a türelmüket, számol be a Hotnews. Fotó: bukaresti Victor Gomoiu Gyermekkórház Facebook oldalaAz is felmerül, hogy egy beteg meghalhat a kórházban, mert nem lesz aki időben ellássa, mondta a sajtótájékoztatón Dr. Radu Tincu, a bukaresti Floreasca Sürgősségi Kórház intenzív terápiás orvosa. Rámutatott, előfordul, hogy a betegek 24-48 órát várnak arra, hogy intenzív osztályra kerüljenek.
Ezzel összefüggésben Oana Sivache, az ASSMB igazgatója egységes, országos közegészségügyi stratégiát sürget, és arra kéri az egészségügyi minisztériumot, hogy „ismerje fel a személyzet hiánya miatt az egészségügyi rendszerben kialakult vészhelyzetet".
Egy orvos képzése 10 évig tart, de a hatóságoknak nincs stratégiájuk arra vonatkozóan, hogy a képzést követően alkalmazzák őket. Oana Sivache hangsúlyozta, egy orvos 10 évig tanul, 6 év egyetemet és 4 év rezidensképzést végez, ám nincs garancia arra, hogy alkalmazzák őket. A rezidensképzésben végzettek átlagosan csak 12 százaléka talál munkát a kórházakban.
Rövid távon a megoldás a versenyvizsgák feloldása, de hosszú távon nemzeti stratégiára és a munkahelyek országos elosztásának újragondolására van szükség – mondja a bukaresti kórházak igazgatója, tekintettel arra, hogy a közösségi egészségügyi ellátás biztosítására is szükség van, hiszen a lakosság 50 százaléka vidéken él: „Nem hiszem, hogy csak az állások feloldása a megoldás, hanem a munkahelyek országos elosztásának újragondolására is szükség van" – mondja az ASSMB igazgatója.
„Arra kérjük az Egészségügyi Minisztériumot, hogy ismerje el a vészhelyzetet a rendszerben lévő munkaerőhiány kapcsán, és a világjárvány idején alkalmazott eljárásokhoz hasonlóan készítsen módszertant az egészségügyi állások egy évre szóló, meghatározott időtartamra történő betöltésére. Ugyancsak kérjük, hogy a memorandum alapján módosítsák az egészségügyi szükségletek jóváhagyására vonatkozó eljárásokat. Az egyetlen illetékes szerv, amely képes felmérni az egészségügyi szükségletek alapját, az Egészségügyi Minisztérium, nem pedig más minisztériumok" – mondta Oana Sivache. Arra is kitért az egészségügyben dolgozók motiválása is elengedhetetlen, reméli, hogy idén nem a kormány nem fogad el olyan határozatokat, amelyek megakadályozzák a kórházi beruházásokat, és a kifizetéseket.

Amint megírtuk, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter azt ígérte, feloldják a zárolt állásokat, legkésőbb februárban be is töltik ezeket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?