Új pedagógusok vették át a szilágysomlyói és szilágyperecseni iskolák vezetését

Az idei tanévtől új magyar iskolaigazgatója van a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskolának Kovács Zoltán Zsolt személyében, illetve a szilágyperecseni 1-es számú Általános Iskolának, melynek vezetését Máté Zoltán vette át. Terveikről, eddigi munkásságukról a Maszolnak számoltak be.

A szilágysomlyói születésű Kovács Zoltán Zsolt egyetemi tanulmányait a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia szakán végezte 2009-ben. Ott szerzett mesteri oklevelet is 2011-ben. Az egyetem befejezését követően visszatért a Szilágyságba, a krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum, valamint a szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnázium biológia szakos tanára lett.

2017 júniusától 2023 májusáig kisebb megszakítással Bukarestben tevékenykedett az oktatási tárca kisebbségi oktatásért felelős államtitkári kabinetének tanácsosaként, majd igazgatójaként. Kovács Irén szenátor államtitkársága alatt jelentős részt vállalt a pandémiás kényszerhelyzet szülte TeleSuli kigondolásában, kivitelezésében.

Kovács Zoltán | Fotó: Kulcsár Mária

„Legnagyobb szakmai sikernek tartom, hogy elősegíthettem pedagóguskollégáim szakmai kiteljesedését, a magyar nyelven tanuló diákok érvényesülését. Meggyőződésem, hogy a szakmai és személyes fejlődés csak becsülettel, emberséggel megvívott harcok árán születhet” – fogalmazott Kovács Zoltán, aki jelenleg az RMPSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke is. Prioritásként kezeli azt, hogy a megye pedagógusai bekapcsolódhassanak az országos körforgásba, részesüljenek az őket megillető díjakban, éljenek a továbbképzési lehetőségekkel. Az egyik legjelentősebb megvalósításának tartja, hogy közbenjárásával a megye is élénken bekapcsolódott a Rákóczi Szövetségbe – egy olyan határokon átívelő szervezetbe, amely révén a helyi diákok és pedagógusok továbbképzőkön vehetnek részt, konferenciákba kapcsolódhatnak be, táborozhatnak, a szilágysági előkészítő osztályos gyerekek pedig idén részesültek a szövetség által felajánlott új iskolatáskákban.

„Eredményes, sikeres munka csak közös erővel, csapatban lehetséges”

Az igazgató elmondta, hasonló elgondolással, tervekkel kezdi az új tisztségét is. „Céljaim közt szerepel a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola szakmai fejlődésének megalapozása, olyan minőségi oktatás biztosítása, amely lehetővé teszi, hogy az intézményből kikerülő tanulók versenyképes tudással bármelyik középiskolában megállhassák a helyüket” – nyilatkozta. A gyermekek minőségi oktatásban való részesülése tehát az egyik fő törekvése. De ami a legfontosabb, mint mondta, mindent megtesz azért, hogy az iskolában elkezdődjenek a felújítási munkálatok. „Legalább annyira fontosnak tartom a korszerű, 21. századi körülmények megteremtését, mint a minőségi oktatás biztosítását. A kettő kéz a kézben jár. Megfelelő környezetben a tanítás-tanulás is hatékonyabb. Felszerelt laboratóriumokkal, célszerű sportteremmel, hangulatos osztálytermekkel rendelkező oktatási intézményben öröm a tanulás. Ennek a megvalósítása jelenti pillanatnyilag a legnagyobb kihívást” – ismertette.

Az igazgató fontosnak tartja, annak kiemelését is, hogy ettől a tanévtől kezdődően bevezetik az iskolában a heti rendszerességgel megtartandó reggeli áhítatokat is. A felekezeti leosztásban megvalósuló vallási alkalmak megtartása, meggyőződése szerint, a nevelés egyik legfőbb eszközévé válhat. Oktatás és nevelés egységének a kialakulása kell a legfőbb célkitűzéssé váljon – véli.

„Eredményes, sikeres munka csak közös erővel, csapatban lehetséges. Kiemelt jelentőséget tulajdonítok a kooperatív együttműködésnek. Haladás és fejlődés csak a kollégákkal, szülőkkel, megyei és helyi vezetőkkel együtt, közös munkával érhető el” – vallja.

Az oktatáson kívül nagyobb hangsúlyt fektet a csapatépítő és szabadidős programoknak, mert lényegesnek tartja, hogy a gyermekek jó hangulatban induljanak reggelente iskolába. „Fontos, hogy igazi közösséggé váljunk, akiknek tagjai számíthatnak egymásra. Szociális készség kialakítása, empátia fejlesztése, emberségesség, a gyengébbek felkarolása fontos nevelési célok számomra és számunkra” – fogalmazott Kovács Zoltán.

Igazgatóként, tanárként is tudatában van annak, hogy a folyamatos megújulás csupán soha véget nem érő önképzéssel és továbbtanulással lehetséges. Ennek fényében iratkozott be 2022 őszén a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Doktori iskolájába, biológia vonalra, jelenleg ott folytatja doktoranduszként tanulmányait. Ugyanakkor ezen elvnek eleget téve szervezi meg a Báthory István Alapítvány elnökeként minden évben a pedagógusoknak szóló továbbképzőt, neves szakemberek bevonásával.

„Az alapos, következetes munka mindig meghozza gyümölcsét”

Kovács Zoltán céljai, tervei ismertetése után kiemelte, hogy nagy feladatot vállalt szeptembertől, hiszen egy olyan igazgatónőt váltott, aki 18 éven át szívügyének tekintette a magyar iskola ügyét. Vida Anna Margaréta leköszönő igazgatónő szorgalma, szakértelme példaértékű számára. Bevallása szerint a volt igazgatónő empatikus, segítőkész személyisége biztos pont számára e kezdeti időszakban. Összeszokott, kiváló szaktanárokból álló tanári közösséget vett át, ennek kiformálását is a távozó igazgatónő érdemének tekinti. 

Az iskola tanulóitól azt kéri, hogy járjanak jókedvűen iskolába, barátkozzanak, szerezzenek sok, életre szóló élményt. Legyenek nyitottak, kreatívak, sajátítsanak el minél több ismeretet, tágítsák látókörüket. „Az alapos, következetes munka mindig meghozza gyümölcsét” – zárta az új igazgató.

Máté Zoltán és Filip Gyöngyi | Fotó: Kulcsár Mária

Máté Zoltán: beindulhat az iskolában a délutáni zenei oktatás

A szilágysomlyói születésű Máté Zoltán egyetemi tanulmányait a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia szakán végezte 2009-ben. Az egyetem befejezését követően visszatért a Szilágyságba, a kémeri 1-es számú Általános Iskolába, majd rövid időn belül Varsolcon tanított több éven át. 2017 szeptemberétől helyettesítő tanárként oktatta a biológia tantárgyat a szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnáziumban 2023-ig, illetve 2018-tól a krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceumban is tanított két évet. A 2019-2020-as tanévben magyar nyelven ismerteti meg az élettudomány tantárgyat a szilágysomlyói Iuliu Maniu Szakképző Líceum diákjaival és ugyanettől a tanévtől a kárásztelki 1-es számú Általános Iskola tanára is lesz. 2020-tól a szilágyperecseni 1-es számú Általános Iskola, illetve a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola oktatója. Az utóbbi három iskolába jelenleg címzetes tanárként szerepel.

„Egy teljesen felújított, pontra tett iskolát vehettem át, új digitális eszközökkel felszerelt laboratóriumaink és osztálytermeink vannak. A tantárgyakat magasan szakképzett tanárok tanítják, akiknek szinte 100 százaléka címzetes, így stabilan lehet rájuk számítani. Jó egy olyan csapat vezetésében részt venni, ahol a játékosok nem cserélődnek túl gyakran” –nyilatkozta.

Az igazgató kiemelte, remélhetőleg ettől a tanévtől kezdődően beindulhat az iskolában a délutáni zenei oktatás, amit a polgármesteri hivatallal közösen működtetnének.

Ezúton is elismeri, hogy még sok segítségre szorul, amit a volt igazgatónőtől is remél. „Példaértékűnek tartom Filip Gyöngyi Ana hozzáállását és munkásságát, amellyel ezt az intézményt vezette. Odaadása, önfeláldozása, határozottsága, szakértelme, körültekintő és kifinomult ízlése miatt néz ki ma úgy az iskola, hogy sokan csodájára járnak. Ezt követve és Isten vezetésének engedve próbálok majd helytállni ebben az élethelyzetben is, ugyanakkor remélhetőleg a jövőben számíthatok még az egykori igazgatónő együttműködésére, segítségére” – zárta Máté Zoltán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?