Csábító béreket és körülményeket kínál a magánoktatási rendszer a tanároknak
A magánoktatási intézmények mintegy 600 üres állást hirdetnek, akár nettó 1400 eurós fizetést is kínálnak, ezért egyre több tanár választja ezt a lehetőséget – állítja egy munkaerő-közvetítő cég.
Romániában az elmúlt években lendületesen fejlődött a magánoktatási rendszer, mivel mind a szülők, mind a tanárok részéről megnőtt az igény a jobb feltételek, körülmények iránt. A magánszektorban a fizetéseket a kereslet és a kínálat diktálja, az oktatási intézmények, amelyek mintegy 600 üres állást hirdetnek, akár nettó 1400 eurós fizetést is ajánlhatnak – derül ki a Bestjobs munkaközvetítő portál által összeállított adatokból. A magánoktatási rendszerben meghirdetett állásokra havonta több ezer pályázat érkezik.
Bukarestben egy német tanárnak havi nettó 1000 és 1400 euró közötti fizetést kínálnak, egy mindössze egy-három éves tapasztalattal rendelkező angoltanár szintén a fővárosban nettó 1300 eurót kereshet. A Bukaresttől mintegy 15 kilométerre fekvő Corbeanca faluban egy akkreditált magán tanintézetben egy tanító vagy óvodapedagógus 800 és 1300 euró közötti havi nettó bért kaphat, 12 fős csoporttal kell foglalkoznia.
A legtöbb hirdetés ugyanakkor az ország nagyvárosaiban jelenik meg, ezekben nagyobb a kereslet a magániskolák és óvodák iránt. A városok szerinti rangsort egyértelműen Bukarest vezeti, ezt követi Kolozsvár, Nagyszeben, Temesvár és Iași – áll a platform közleményében.
„Az oktatás minden országban kulcsfontosságú, döntő szerepe van a jövő társadalmának alakításában. A magánszektor jól ráérzett a minőségi oktatás iránti megnövekedett keresletre, így sokat fejlődött az elmúlt években. Nem ritka, hogy az állami rendszerből vándorolnak át a magánszférába a pedagógusok, a magasabb fizetések és a jobb körülmények vonzzák őket” – mondta Ana Vișian, a Bestjobs marketingmenedzsere.
A teljes munkaerőpiacon májusban mintegy 35 ezer álláshirdetés jelent meg, ennek 10 százaléka távmunka, 15 százaléka pedig hibrid állás volt. A hónap másik jellemzője, hogy a nők sokkal aktívabb munkakeresők voltak, mint a férfiak, az állásokra jelentkezők 64 százaléka nő volt.
CSAK SAJÁT