Tusványos: a pragmatikus transzilvanisták találkozása a realista konzervativizmussal
A Tusványos egy stabil pont szeretne lenni egy bizonytalan világban, ezért a mottója, hogy „Ránk számíthatsz”. A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban – közismertebb nevén a Tusványoson a következő napokban 40 színpadon, 500 esemény zajlik 1000 előadóval – keretezte a rendezvény jelentőségét keddi, sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Németh Zsolt.
A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke rámutatott: „Orbán Viktor miniszterelnök nem azzal a szándékkal jön, hogy belesimuljon ebbe a csodálatos tájba, várhatóan lesz »eget rengető« bejelentése is”. Németh Zsolt utalt arra is, hogy jó esély van arra, hogy a napokban sor kerüljön egy találkozóra Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Ilie Bolojan román kormányfő között. Emellett megvalósulhatnak szakminiszteri szintű magyar–román találkozók is, amelyek a kétoldalú együttműködés konkrét területeit érinthetik.
Házibuliból indult szabadegyetem
A Tusványos nulladik napján, Sepsiszentgyörgyön tartott sajtótájékoztatón Tamás Sándor háromszéki tanácselnök felidézte, hogy Németh Zsolt 1989 decemberében, a rendszerváltás idején látogatott Kézdivásárhelye és Sepsiszentgyörgyre és ez a látogatása korszakváltó jelentőségű volt, hiszen akkor fogalmazódott meg a Bálványosi Szabadegyetem gondolata, amelyet azóta is Németh Zsolt szervez.
Németh Zsolt hangsúlyozta: a Tusványos története egy kézdivásárhelyi házibuliban, a hajnali órákban született és másnap egy nyilatkozatban öltött testet, majd a rendezvény hagyománnyá vált. A mostani, 34. szabadegyetem pedig „minden eddiginél nagyobb nemzetközi részvétellel” zajlik.
A több mint 500 eseményt és 1000 előadót felvonultató táborba számos ország képviselői érkeztek: többek közt Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök, Lord Frost brit konzervatív politikus, libanoni keresztény pártvezető, kambodzsai szakértő az ázsiai helyzetről, valamint Alejandro Peña venezuelai politikus, aki korábban Chávez kihívója is volt.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere úgy fogalmazott: Tusványos a pragmatikus transzilvanisták és a realista konzervatívok találkozási pontja lett Székelyföldön. Antal Árpád szerint Németh Zsolt azok közé tartozik, akik tisztán látják a világban zajló folyamatokat, és vele beszélgetni mindig „aha-élményeket” hoz, segítenek megérteni a folyamatokat.
Magyar–román kapcsolatok: új lendületre várva
Németh Zsolt örömét fejezte ki, hogy Romániában véget ért a hosszú választási év, és gratulált a demokratikus erők győzelmének. Kiemelte: „az erdélyi magyarság is győztesnek tekinthető az RMDSZ eredményének köszönhetően”.
Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy Magyarország és Románia szövetségesei egymásnak. A két ország közti kapcsolatot a kölcsönös tisztelet jellemzi és a magyar fél azzal a szándékkal fordul Ilie Bolijan kormányfőhöz és Nicușor Dan államfőhöz, hogy hamarosan lendületet vesznek a kétoldalú kapcsolatok.
Tusványos nem a magyarországi belpolitikai csaták terepe
A 2026-os magyarországi választásokról szólva Németh Zsolt elmondta: a Fidesz bizakodó, és „nincs oka kétségbeesésre”. A magyar kormány törekvése, hogy a rezsicsökkentést, családtámogatásokat fenntartsa, és a migrációs politikán se változtasson. Hozzátette: a magyarországi ellenzéki megszólalók közül néhányan szerepelnek Tusványoson, de a nagyszínpadon nem kívánnak belpolitikai vitát generálni.
Elmondta, hogy a Tisza Párttal volt egy polémia, mivel meghívták Tusványosra Tarr Zoltánt, az ellenzéki párt második emberét, ám pártjától nem kapott zöld utat ahhoz, hogy részt vegyen. Magyar Péter viszont jelezte, hogy részt venne egy vitán Orbán Viktorral. Ezt azonban nem tudták teljesíteni, mivel nem akarják az eseményt a magyarországi belpolitikai csaták részévé tenni, és Orbán Viktor tusványosi előadása 34 éve determinált, nem a magyarországi belpolitikáról szól.
Világpolitika és szuverenitás
A sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón felmerült, hogy a „szuverenitás” fogalma különböző jelentéssel bír Bukarestben és Budapesten. Németh Zsolt ennek kapcsán kifejtette: a szuverenitáson a magyar kormány azt érti, hogy a demokrácia nem lehet erős, ha külföldi beavatkozás torzítja el a népakaratot. Oda szeretnének visszatérni, ez az elvi alap ad legitimitást az európai Patriótáknak és ez teszi a mozgalmat népszerűvé.
Németh Zsolt ugyanakkor leszögezte, a patriotizmusnak világos határai vannak: abba nem fér bele semmiféle kisebbségellenesség, sem magyarellenesség. Ez adja az alapját a magyar kormánypárt és a romániai AUR viszonyának, nem szeretnének a magyarellenes párttal egy politikai családba kerülni. Emlékeztetett, hogy a Fidesznek emiatt volt egy karakteres döntése: nem léptek be az Európai Konzervatívok csoportjába, mert oda felvették az AUR-t, ez volt a legfontosabb oka a Patrióta csoport létrehozásának.
A világpolitikai helyzetről szólva a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke rámutatott: Donald Trump elnök megválasztása óta eltelt fél évben az amerikai hegemónia megerősödött és ez testet ölt kereskedelmi, energetikai és biztonságpolitikai téren is. Németh Zsolt ugyanakkor úgy vélte: az orosz–ukrán háború kapcsán az engedményekre alapuló amerikai stratégia eddig „nem hozta meg a kívánt eredményt”, ezért új megközelítések váltak szükségessé, például a nyomásgyakorlás, ami mögé szépen, lassan az Európai Unió is be fog állni.
Ha volt is vita arról, hogy a kié a felelősség, ez a kérdés lezárult: a háború kirobbantásának és fenntartásának felelőssége egyértelműen Oroszországot terheli, ezt így gondolja a nemzetközi és amerikai közvélemény is, mondta Németh Zsolt, aki szerint ez a jövőre nézve is fontos következményekkel jár.
CSAK SAJÁT