Többezer éves leletek: értékes régészeti lelőhelyre bukkantak Sepsiszentgyörgyön

Értékes és gazdag régészeti lelőhelyre bukkantak Sepsiszentgyörgyön, az épülő jégcsarnok helyén. A Székely Nemzeti Múzeum január közepe óta végez feltárásokat a Sepsi Aréna szomszédságában lévő területen.

Több mint 3000 éves temetkezési hely, illetve cölöpvázas ház maradványa és számos tárológödör került elő, amelyekben ép vagy töredékes edények, agyagnehezékek, őrlőkövek, állatcsontok, egy bronz tokos balta készítésére használt öntőminta és egy bronz tű került elő.

Kiterjedt területen végzik az ásatásokat Sepsiszentgyörgy szélén | Fotók: Székely Nemzeti Múzeum

A Székely Nemzeti Múzeum beszámolója szerint a feltárt lósírok a Kárpát-medence egyik legkorábbi lótemetkezései közé sorolhatók. Az állatok fején agancsból készített zabladíszeket találtak, amelyek a ló hátas- vagy fogatolt állatként való alkalmazásának a bizonyítékai. A lószerszám további díszei a spirálmotívummal ellátott, agancsból csiszolt korongok is.

Ilyen tárológödröket építettek a több ezer évvel ezelőtt itt élt emberek

Az ásatás során feltárt leletanyag többsége a késő bronzkor – kora vaskor idejéből származik. Ennek a korszaknak az emlékanyaga a Gáva-Holihrady kultúrkör, amelynek népe hatalmas területet hódított meg a Kr. e. 12–9. századok folyamán, a Magyar Alföldtől Erdélyen át egészen a Dnyeszter felső folyásáig.

A leleteknek köszönhetően megismerhetjük, hogyan díszítették a lovaikat

A régészek felidézik, hogy a lelőhely pár éve vált ismertté, amikor 2019–2020-ban, a Sepsi Arénával szemben, a Sapientia-campus területén a Keleti Kárpátok Múzeuma végzett ásatásokat és egy több hektáros, késő bronzkori település nyomai is előkerültek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?