Több száz biciklis indult útnak Kézdivásárhelyről
Negyedik alkalommal hozták tető alá a Jókedvű időtöltés Lucian Mîndruțával (Sesiune de stare de bine cu Lucian Mîndruță) nevű kerékpáros rendezvényt, amelynek célja, hogy összehozza a különböző vidékek különböző nemzetiségű lakóit és felhívja az ország figyelmét Székelyföld szépségeire. Az esemény fő szervezője a Látogass Kovászna Megyébe (Visit Covasna).
Benépesedett Kézdivásárhely főtere szombaton reggel kilenc óra körül, pár száz biciklis várta a rajtját annak a felsőháromszéki körútnak, amelynek mozgatórugója Lucian Mîndruță újságíró. Ő hosszú évek óta a románság és a más nemzetiségűek – így a magyarok – közötti békés együttélés megteremtésén munkálkodik, ez a célja ezzel a rendezvénnyel is, ugyanakkor az is, hogy ország-világ figyelmét ráirányítsa Székelyföld szépségeire.
A kerékpárosok indulása némiképp megcsúszott, mert a sors iróniájaként épp az ötletgazda bringájának az egyik kereke engedett le, de azt követően megtartották a rövid megnyitót is, amelyen Lucian Mîndruță és Godra Árpád, a Visit Covasna korábbi igazgatója ismertették a tudnivalókat és az akció lényegét. Telt ház van, ilyen sokan soha nem jelentkeztek az akcióra, annak ellenére, hogy reggel még zuhogott az eső – mondotta Godra Árpád, szemrevételezve a jelenlévők tömegét. Az ország minden részéről érkeztek részvevők, sokan nem is fértek fel az iratkozási listára, annak ellenére, hogy minden évben jelen voltak – tette hozzá.
„Nálunk, a királyságbeli románok között vannak egy páran olyanok, akik szerint Székelyföld nem létezik. Én örülök, hogy minden évben két-háromszáz ember nem csak felfedezi, hogy létezik, de arra is rájön, hogy csodálatos. Amikor hazatértnek, akkor kijelethetik, hogy de igen (létezik – szerk.), szuper emberek laknak itt, a környék elképesztően szép, megérdemli tiszteletünket és szeretetünket. Megérdemli, hogy harcoljunk érte – mi is és ők is – hogy maradjon olyannak, amilyen. Hagyományokkal, emberekkel – akik ne távozzanak el innen, mint a mieink is – akik jó érzik magukat itt, érzik, hogy ez az ő országuk is és érezzék, hogy van itt hely az ő nemzeti identitásuknak is. Ezért is jövüünk ide, mert én személy szerint szeretem a sokszínűséget, szeretem Romániárt, de nem azért, mert egyetlen nemzet lakja: gazdagabbak vagyunk, ha eltérőek vagyunk, ha más kultúra is van melletünk és van, amit tanuljunk és majd meséljünk” – magyarázta az újságíró.
Godra Árpád ismertette az útvonalat is: a biciklisek először a Perkőn lévő Szent István kápolnához tekertek, onnan következett a Szen Mihály-hegyi, tavaly újraszentelt és felújított műemléktemplom. Ezt követően a vállalkozókedvűek feltekerhetnek a Veresvízre, a tíz kilométeres távot csak a jó erőnlétben lévő bringásoknak ajánlották. Ha az időbe belefér és az időjárás kitart, akkor a mai nap folyamán a gelencei műemléktemplomot is megtekintik a túrázók, akik egy főtéri csoportkép után el is indultak. A sort a csendőrség, a Visit Covasna autói és motorosok vezették.
CSAK SAJÁT