Tizenhat százalékos különadóban gondolkodik a kormány, az RMDSZ parlementi képviselője kiáll az egységes adókulcs mellett

Tizenhat százalékos különadót vetne ki a kormány azon közalkalmazotti fizetésekre, amelyek meghaladják az államfőét. Az erre vonatkozó elképzeléseket szerdán Nicolae Ciucă kormányfő erősítette meg, azt követően, hogy egy nappal korábban a Szociáldemokrata Párt ismét megpedzegette a progresszív adózás bevezetését, illetve a Klaus Iohannis bérénél magasabb jövedelmek túladóztatását. Miklós Zoltán közgazdász, az RMDSZ parlamenti képviselője kiáll az egységes adókulcs mellett, szerinte a különadó progresszív adózást jelentene, amelynek bevezetése jelenleg technikailag lehetetlen.

Fotó: Nicolae Ciucă Facebook-oldala

A G4 Media beszámolójából kiderült, a miniszterelnök indoklása a 16 százalékra vonatkozóan nem teljesen egyértelmű, hiszen miközben Romániában a jövedelemadó tíz százalék, Ciucă a tizenhat százalék kapcsán azt mondta: „jelenleg ez működik, az adótörvényben is ez az adókulcs”. Arra sem nem adott egyértelmű választ, hogy alkotmányos lenne-e, ha csupán az állami alkalmazottakra rónák ki a plusz terhet. Ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondott, hogy bármilyen döntést hoznak, az jogilag megalapozott lesz. „Úgy határoztunk, hogy miután a pénzügyminisztérium összegyűjti az összes szükséges adatot, megtárgyaljuk a koalíción belül. Egyelőre még nem beszélünk progresszív adózásról. Egy olyan adóról van szó, amely egyértelmű az államfő fizetését meghaladó bérekre vonatkozik. (…) Semmi sincs még kőbe vésve, az adatok alapján hozunk majd döntést” – nyilatkozta a Nemzeti Liberális Párt elnöke.

Miklós Zoltán: „technikailag lehetetlen”

Miklós Zoltán, parlamenti képviselő a Maszolnak elmondta, hogy az RMDSZ ezzel kapcsolatban hivatalos álláspontot még nem fogalmazott meg. A koalíciós partnerekkel folytatott tárgyalások során úgy ítélték meg, hogy megvárják a pénzügyminisztérium véleményét.

A közgazdász szakember személyes meglátása ugyanakkor, hogy bizonyos szint feletti jövedelemre új adókulcsot kivetni már progresszív adózást jelentene. Szerinte az diszkriminatív lenne, ha csak az állami szektorban vezetnék be, így be kellene vezetni mindenki számára. „Az technikailag lehetetlen” – állapította meg. Mint kifejtette: ahhoz előbb globalizálni kellene mindenki jövedelmét, csakhogy az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszere külön adatbázisokkal dolgozik, azt nem látná, ha valakinek a jövedelme több forrásból összetevődve haladna meg egy bizonyos összeget.

„Mindaddig, amíg nem jutunk el arra szintre, hogy valakinek beírjuk a személyi számát és látjuk, hogy milyen jövedelmei vannak különböző forrásokból és látjuk mennyi a globális jövedelem, addig nem lehet progresszív adózásról beszélni. Jelen pillanatban az ANAF rendszere ezt nem tudja” – szögezte le Miklós Zoltán. Hozzátette: még ha tudná sem lehetne azonnal alkalmazni, hiszen ahhoz teljesen át kellene alakulnia az ANAF-nak. „Ahhoz, hogy a globalizálás megtörténjen, nyilatkozatokat kellene letenni. Át kellene térni egy nyilatkozatletevéses rendszerre, másrészt a progresszív adózásnak a velejárója a leírható összegek. Például egy magánnyugdíjalap, egy magánbiztosítás, egy egészségügyi biztosítás. Különböző dolgokat lehet leírni a globális jövedelemből, és ami marad, azt betesszük a rácsba és arra állítjuk ki az adót. Tehát nyilatkozatletevési kötelezettsége kellene legyen minden olyan személynek, akinek több mint egy forrásból van jövedelme, továbbá az ANAF szintjén kellene legyen kapacsitás arra, hogy ezeket a nyilatkozatokat és leírásokat ellenőrizzék, menedzseljék. Mindaddig amíg ezt az ANAF nem tudja, addig még ha politikai akarat lenne sem lehetne bevezetni, mert technikai akadályai vannak” – fejtette ki lapunknak Miklós Zoltán.

Fotó: Miklós Zoltán Facebook-oldala

Az egységes adókulcs hatékony és egyszerű

Az RMDSZ-es képviselő, gazdasági szakember kiállt ugyanakkor az egységes adókulcs mellett, amely szerint nem csak egyszerű, hanem hatékony is.

„Az RMDSZ eddig is kiállt az egységes adókulcs mellett, mert úgy ítéljük meg, hogy amikor ez bevezetésre került, akkor egyrészt áttértünk egy jóval egyszerűbb rendszerre. Tudjuk, hogy minden jövedelem esetén mennyi az adókulcs. Ez egy végleges adókulcs, nem kell globalizálni és bonyolítani a dolgokat. Másrészt azt látjuk, hogy ez az egyszerű rendszer a bevezetése után több személyi jövedelemadót gyűjt be, mint azelőtt a progresszív adózás. GDP-arányosan egy százalékkal jött több jövedelemadó az egyéni adókulcs bevezetése után. A mostani rendszer egyrészt hatékony, másrést egyszerű. A mostani technikai realitások azt támasztják alá, hogy ezt kellene folytatni” – magyarázta Miklós Zoltán, hozzátéve, hogy attól még a globalizálást végre kellene hajtani.

Sürgető határozat

Azt egyelőre nem tudni, hogy a pénzügyminisztériumnak mikorra kell véleményeznie az elképzelést és bemutatnia az adatokat, de tekintettel arra, hogy a sürgősségi kormányrendeletet minél hamarabb elő akarják terjeszteni elfogadásra, Miklós úgy véli, hogy napokon belül megtörténhet. „Ahogy én tudom, ez lenne a kormányhatározat egyik előírása, úgyhogy logikusan, napok kérdése kellene legyen” – mondta.

Arról már beszámoltunk, hogy a progresszív adózás bevezetését a közalkalmazottakra már kedden megpedzegette Marcel Ciolacu, a PSD elnöke. A szociáldemokraták már korábban is szorgalmazták a több adókulcsos rendszert, most újból elemzést kértek annak megállapítására, hogy az alkalmazottak elnöki fizetést meghaladó jövedelmének felüladóztatására vonatkozó intézkedés csak az állami szektorban alkalmazható-e, vagy a magánszektorban is alkalmazni lehet majd. Ezzel kapcsolatban alkotmányossági aggályok merültek fel, Klaus Iohannis államfő pedig „átfogó megoldást vár a kormánykoalíciótól” az adórendszer fenntarthatóságának érdekében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?