Tanulmány: a romániaiak sok alkoholt isznak és dohányoznak, de nem sportolnak
Romániában az egyik legalacsonyabb a születéskor várható élettartam, az utolsó előtti helyen állunk e tekintetben az Európai Unióban – derül ki az Európai Bizottság legutóbbi egészségfelméréséből. A tanulmány szerint a romániai lakosság jelentős része számos egészségkárosító magatartásformával kockáztatja életét. A születéskor várható élettartam Romániában a koronavírus-járvány idején csökkent, ugyanakkor az is kiderült, hogy a halálesetek több mint fele a káros szenvedélyeknek tulajdonítható.
A jelentés szerint a romániaiak sok alkoholt fogyasztanak, rengeteget dohányoznak, emellett egészségtelenül táplálkoznak, ráadásul kevés testmozgást végeznek, nem sportolnak. Ezért csökkent a várható élettartam majdnem másfél évvel, ami kétszer annyi, mint az európai átlag, ami háromnegyedév. Bár országunkban 2000 és 2019 között több mint négy évvel nőtt a várható élettartam, a világjárvány azonban gyengítette az elmúlt két évtized eredményeit, így Romániában jelenleg a születéskor várható élethossz 74,2 évre csökkent.
A kockázati tényezők gyakrabban okoznak halált a férfiaknál, és ez tükröződik a statisztikai eredményekben is: 2020-ban a nők majdnem nyolc évvel tovább éltek, mint a férfiak. Előbbinél a várható életidőt 78,4 évben, utóbbinál 70,5 évben határozták meg.
Romániában az uniós átlagnál magasabb az alkoholfogyasztás és az egészségtelen táplálkozás mértéke, ennek ellenére a felnőttkori elhízás aránya Romániában a legalacsonyabb az EU tagállamain belül. A felnőttkori dohányzás valamivel alacsonyabb az uniós átlagnál, viszont a serdülők körében az elmúlt két évtizedben folyamatosan nőtt a cigarettázók száma.
Az európai felmérés szerint egyébként Norvégiában a legmagasabb a várható élettartam, az átlag 83,3 év, a lista második helyén Izland áll 83,1 éves átlaggal. Az utolsó helyen Bulgária végzett 73,6 évvel.
Az egészségügyi alapellátás rossz minősége is magyarázhatja az uniós átlag alatti várható életidőt. A tanulmány szerint az egészségügyre fordított kiadások Romániában a legalacsonyabbak az uniós országok között.
CSAK SAJÁT