Szomorú adatok: Románia uniós első helyen a kezelhető betegségek miatt bekövetkezett elhalálozások terén
Románia az első helyen áll az Európai Unióban a kezelhető betegségek miatt bekövetkező halálesetek számát tekintve. Nálunk a legmagasabb a kórházi ágyak száma, de a betegellátás több szegmensében katasztrofális a helyzet.
Háromszor annyi beteg hal meg Romániában kezelhető betegségek következtében, mint az uniós átlag – derül ki az „Egészségügy egy pillantásra: Európa 2024” című az Európai Bizottság és az OECD által nemrég közzétett jelentésből.
A jelentés korábbi kiadásaihoz hasonlóan az egy főre jutó egészségügyi kiadások továbbra is Romániában a legalacsonyabbak az uniós országok közül, szemlézi az adatokat a Hotnews.
Bár a várható élettartam nálunk is növekszik, az Európai Unió szintjén Romániában az egyik legalacsonyabb a várható egészséges életkor.
A romániaiak kevesebb évet élnek egészségesen, mint a többi uniós ország lakosai. 57,8 átlagos egészséges évvel a 22. helyen állunk a 27 ország közül.
A jelentés szerint Európában Romániában a legmagasabb a kórházi ágyak száma, de katasztrofális a helyzet olyan területeken, mint a megelőzés, a szűrés, a védőoltások és a nagy teljesítményű képalkotó eljárásokhoz – CT, MRI vagy PET/CT vizsgálatokhoz – való hozzáférés.
A jelentés különbséget tesz a kezelhető okokból és a megelőzhető okokból bekövetkező halálesetek között. A kezelhető okokból bekövetkező halálozás az egészségügyi rendszer hatékonyságának mutatója, míg a megelőzhető okokból bekövetkező halálozás a megelőző egészségügyi ellátásra irányuló állami politikák hatékonyságának mutatója. Mindkét kategóriát a megelőzhető halálozás mutatójának tekintik.
A megelőzés terén is kullogunk
Románia nemcsak a kezelhető okokból bekövetkezett halálozások tekintetében áll nagyon rosszul, vagyis az utolsó helyen, hanem a megelőzhető okokból bekövetkezett halálozások tekintetében is. A megelőzhető okok tekintetében az utolsó előtti helyen állunk az EU-ban: egy év alatt 100 000 lakosra vetítve 440 – 75 év alatti romániai hal meg megelőzhető okokból, míg az uniós átlag 201 elhalálozás.
A kezelhető okokból bekövetkező halálozások fő okai az ischaemiás szívbetegség (21%), a vastagbélrák (14%), a mellrák (10%), a stroke (10%), a tüdőgyulladás (8%), a magas vérnyomás (5%) és a cukorbetegség (4%).
A megelőzhető okokból bekövetkező halálesetek tekintetében 2021-ben az első számú ok a COVID–19 (24%), ezt követi a tüdőrák (16%), az ischaemiás szívbetegség (10%), az alkoholfogyasztás (6%), a stroke (5%), a balesetek (5%), a krónikus obstruktív tüdőbetegség (4%), az öngyilkosság (4%).
A legkevesebbet költjük egészségügyre
Az egy főre jutó egészségügyi kiadások Romániában – a jelentés korábbi kiadásaihoz hasonlóan – továbbra is a legalacsonyabbak az uniós országok között. 2022-ben – a jelentésben elemzett legfrissebb rendelkezésre álló adatok szerint – Románia átlagosan 1632 eurót költött egy főre egészségügyi ellátásra, ami kevesebb mint a fele az egy főre jutó 3533 eurós uniós átlagnak.
A születéskor várható élettartam az Európai Unióban 2023-ban 81,5 év, ami 0,2 évvel magasabb, mint a világjárvány előtt. A várható élettartam növekedése és a termékenységi ráta csökkenése következtében 2050-ben az EU lakosságának közel egyharmada – 29%-a – várhatóan 65 év feletti lesz.
A jelentés szerint az uniós országokban a 65 év feletti lakosság több mint 40%-a legalább két krónikus betegségben szenved: a demencia és a Parkinson-kór, a stroke, a cukorbetegség, az ízületi gyulladás, a depresszió és a szorongás, a rák és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) az idősek körében a legtöbb fogyatékossággal töltött évet okozó betegségek.
A jelentés a demencia aggasztó mértékű növekedését állapítja meg: 2021-re az EU-ban a 70 év feletti emberek több mint 9%-a Alzheimer-kórban vagy a demencia más formájában szenvedett.
Az ezer lakosra jutó kórházi ágyak számát tekintve Románia az első 3 uniós ország között van – átlagosan 7,3 ágy jut ezer lakosra, míg az uniós átlag 4,7 ágy 1000 lakosra.
Ezzel szemben az EU-ban az utolsók vagyunk a nagy pontosságú képalkotó vizsgálatokhoz - CT, MRI és PET/CT - hozzáférő betegek számát tekintve. Az oltási lefedettség és egyes rákos megbetegedések szűrése tekintetében is az utolsó helyen áll hazánk az EU-ban.
CSAK SAJÁT