Romániában 2,5-szer több a szív- és érrendszeri betegségek miatti elhalálozás, mint az EU-s átlag

A hivatalos statisztikák szerint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetek száma Romániában 2,5-szer magasabb, mint az uniós átlag. Az egészségügyi hatóságok országos szinten megelőzési kampányt hirdetnek „Válaszd a szívednek megfelelő ritmust: élj egészségesen!” mottóval.

„2023-ban Romániában 100 000 lakosra 600,8 szív- és érrendszeri betegség miatti halálozást regisztráltak” – derül ki a hivatalos statisztikából, amelyet egyik megyei közegészségügyi Igazgatóság sajtóközleménye idéz, írja a News.ro.

A krónikus betegségek között szerepelnek a a szív- és érrendszeri betegségek. | Fotó: Unsplash

A statisztika szerint körülbelül minden második elhalálozás a keringési rendszer betegsége miatt kövezetkezett be. Ez konkrét számokban úgy néz ki, hogy 2023-ban 43 460 koszorúér-betegség miatti és 42 826 agyi érrendszeri betegség miatt bekövetkezett halálesetet jelentettek. A szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozási arány Romániában 2,5-szer magasabb, mint az uniós átlag – derül ki a hivatalos statisztikából. Ugyanezen adatok szerint 2023-ban a háziorvosi rendelők statisztikái szerint a szív- és érrendszeri betegségek előkelő helyen szerepeltek a lakosságot érintő krónikus betegségek listáján, a magas vérnyomással, a cukorbetegséggel és a krónikus obstruktív tüdőbetegségekkel együtt.

Megelőzhető lenne

A közegészségügyi igazgatóság megállapítja, hogy EU-szinten nálunk a legmagasabb a megelőzhető elhalálozás, és magas a halálozási arány mind a közegészségügyi beavatkozásokkal megelőzhető, mind a megfelelő minőségű ellátással kezelhető eseteknél.

Éppen ezért decemberben a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését célzó kampányt indítanak a közegészségügyi igazgatóságok „Válaszd a szívednek megfelelő ritmust: élj egészségesen!” mottóval. A kampányt az Egészségügyi Minisztérium finanszírozza, azzal a céllal, hogy a lakosság körében növelje a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos tájékoztatást és tudatosságot, hogy az emberek tegyenek a saját egészségük megőrzéséért.

A szakemberek szerint vannak ugyan nem befolyásolható kockázati tényezők, mint a genetika, a nem, az életkor, de kiemelik, hogy vannak olyan kockázati tényezők is, amelyek az életmódhoz és a környezethez kapcsolódnak, beleértve a dohányzást és hasonló termékeket, a stresszt, az alvászavarokat, a mozgásszegény életmódot, a káros szintű alkoholfogyasztást és az egészségtelen táplálkozást. A magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás és a magas koleszterinszint szintén a stroke és az akut szívinfarktus fő kockázati tényezői.  

A dohányzás és a túl sok só a legkárosabb

Az elkerülhető kockázati tényezők közül kiemelik a dohányzást és a túlzott sófogyasztást.  

A feldolgozott élelmiszerek termékleírásán érdemes ellenőrizni, mennyi sót tartalmaznak. | Fotó: Pexels

„A szív- és érrendszeri betegségekkel összefüggésbe hozható kockázati tényezők közül a dohányzás jelenti a legnagyobb elkerülhető egészségügyi kockázatot. Az európai régióban a magas vérnyomás a halálozás és a rokkantság fő kockázati tényezője, amely a halálesetek közel negyedéért és a rokkantság 13%-áért felelős, és a régióban a legmagasabb a magas vérnyomás előfordulása a világon. A túlzott sófogyasztás a magas vérnyomás, majd a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás fő okozója, így a feldolgozott élelmiszerekben lévő só mennyiségének szabályozása pozitív hatással lehet az egészségre. Ezért rendkívül fontossá válik, hogy a lakosság felismerje, hogy Romániában magas a szív- és érrendszeri kockázat. A romániaiaknál magas a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, magas a szív- és érrendszeri betegségek miatti korai halálozás kockázata és magas a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőinek gyakorisága. Minden egyén aktív szerepet játszhat a szív- és érrendszeri kockázati tényezők ellenőrzésében és csökkentésében” – hangsúlyozzák a közegészségügyi igazgatóságok.

Megismétlik, hogy a dohányzásról való leszokás, a sófogyasztás csökkentése, az optimális mennyiségű gyümölcs és zöldség fogyasztása, a rendszeres testmozgás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Az egészséges ételekre szoktatást már kisgyermekkorban érdemes elkezdeni. | Fotó: Unsplash

Ugyanakkor a megfelelő korai kezelést lehetővé teszi, ha időben felismerik a magas kardiovaszkuláris kockázatot az egyéneknél. Akiknél metabolikus rizikófaktorok (pl. hiperglikémia, diszlipidaemia, magas vérnyomás stb.) állnak fenn, fontos őket tájékoztatni, tudatosítani a kardiovaszkuláris kockázati tényezők fontosságát. Ez, valamint az orvos által előírt ajánlások és kezelés betartása jelentős számú életet menthet meg. Ugyanilyen fontos az egészséges életmód korai, óvodás és iskolás korban történő elsajátításának elősegítése, mivel az egészséges viselkedésmódok már gyermekkorban kialakulnak, hangsúlyozzák a szakemberek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?