Tíz százalékkal csökkent az átoltottság Romániában az elmúlt 12 évben

Az elmúlt 12 évben az oltási arány Romániában a 2010-es több mint 90 százalékosról 80 százalék körülire csökkent, mondta el Alexandru Rafila miniszter a szenátus plenáris ülésén. Kiemelte, az országos oltási stratégiának semmi köze a kötelező oltáshoz, sőt tiszteletben tartja az emberek döntési jogát.

„A román kormány határozatban jóváhagyta az Országos Oltási Stratégiát az országos egészségügyi stratégia részeként. A stratégia alapelve, hogy a védőoltás jog és nem kötelezettség. Minden, ami ebben a stratégiában szerepel, arra utal, hogy Romániában az embereknek joguk van a megfelelő tájékoztatáshoz, az oltáshoz, és a hatóságok, a szakorvosi intézmények felelősek ennek biztosításáért” – jelentette ki az egészségügyi miniszter a szenátus plenáris ülésén az október 20-én elfogadott 2023-2030-as védőoltási stratégiával kapcsolatban.

Illusztráció | Fotó: Agerpres

Alexandru Rafila ismertette a stratégia hat alapelvét: minden állampolgár jogának biztosítása életkortól függetlenül, hogy egészségének megőrzése érdekében választhassa a védőoltások alkalmazását, a védőoltások használatának tudatosítása a megfelelő tájékoztatás révén, a nagyobb megbetegedési kockázatnak kitett lakossági csoportok, azaz a krónikus betegségekben szenvedő betegek számára a védőoltáshoz való hozzáférés biztosítása, a vakcinaellátás fenntarthatósága, a lakosság védelmét szolgáló intézkedések kiigazítása, függetlenül attól, hogy beoltottak-e vagy sem, valamint a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek felügyeleti rendszerének megerősítése.

„Ezek az alapelvek, és e stratégia tartalmának semmi köze a kötelező védőoltásokhoz, sőt, éppen ellenkezőleg, tiszteletben tartják a polgárok választási jogát. A választás természetesen az állampolgáré, és úgy vélem, hogy mindannyiunk felelőssége, hogy megvédjük gyermekeinket a fő fertőző betegségektől, amelyek rombolást okoznak” – magyarázta Rafila. Példaként említette a kanyarót, ami évente 1,5 millió embert ölne meg világszerte, ha nem lenne védőoltás.

A miniszter arra is rámutatott, hogy az elmúlt 12 évben a minisztérium jelenlegi statisztikái szerint Romániában az oltási lefedettség a 2010-es több mint 90%-ról 80% körülire csökkent a szokásos vakcinák esetében.

Alexandru Rafilát az AUR szenátorai kedden 11.00 órára hívták a plenáris ülésre, hogy megkérdezzék, ki a hibás azért, hogy 740 millió eurónyi európai alapot veszítettek el, amelyet kórházak, poliklinikák és orvosi rendelők építésére vagy felújítására szántak az országban. Az AUR képviselői azt is szeretnék tudni, mikor fogadják el az Országos Rákellenes Tervet.

A daganatos betegségek visszaszorítását célzó országos tervről az egészségügyi miniszter azt mondta: annak gyakorlatba ültetéséhez onkológiai és ehhez kapcsolódó szakértőkre van szükség. „Nagyon foglalkoztat minket ennek a tervnek a megvalósítása” – szögezte le Rafila.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?