Szilágysági iskolakezdés: sok újdonsággal várják a gyerekeket

Jó körülmények között kezdődhet az új tanév Szilágy megyében a tanfelügyelőhelyettes szerint. A tanintézmények vezetői a Maszolnak többnyire arról számoltak be, hogy sikerült újításokat végezni az épületeken, sőt új termekkel, felszerelésekkel, sőt új pedagógusokkal is várják a gyerekeket. Van, ahol még zajlik a felújítás: két magyar nyelven is oktató tanintézményben kezdik emiatt más épületben az évet. Felújításra vár azonban a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola. A désházi iskolában pedig az évről-évre csökkenő gyereklétszám miatt az önálló osztályok biztosítása a kihívás.

„A 2024-2025-ös tanév kezdetén azt mondjuk, hogy a tanfelügyelőség szempontjából jól állunk, jó körülmények között kezdhetjük az idei tanévet” – számolt be Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes, aki elmesélte, hogy az elmúlt időszakban leellenőrizték az iskolákat, hogy minden megfelelő legyen az évkezdéshez. A tanfelügyelőség különös figyelemmel kíséri azokat az osztályokat, amelyeket többnyire épületfelújítás miatt más helyre költöztettek. Szilágy megyében öt iskolában – Désháza, Zsibó, Rusz, Szamosudvarhely és Varsolc – van ilyen helyzet, ebből két tanintézetben zajlik magyar nyelvű oktatás. A korszerűsítés Désházán 21 gyereket érint, és a munkálatok egész tanévben eltartanak, míg Varsolcon két helyre vannak átköltöztetve a diákok, de itt remélhetőleg ez év október 31-re befejezik a felújítást. „Reméljük, hogy csak két hónapról van szó és utána normál körülmények között folytathatják a varsolci gyerekek az iskolát. Az új helyeket is leellenőriztük, leellenőrizték a megfelelő szervek, és elmondható, hogy megfelelő körülmények között tanulhatnak majd a gyerekek” – ismertette portálunkkal a főtanfelügyelő-helyettes.

Folytatódik a Wesselényi Kollégium építése

A Zilahi Református Wesselényi Kollégium Szilágy megye egyetlen olyan magyar nyelvű oktatási intézménye, amely óvodától – a tervek szerint a következő tanévtől már bölcsődétől – érettségiig, minden oktatási szinten fogadja a város és a megye magyar anyanyelven tanulni vágyó diákjait. Bara Lajos iskolaigazgató a Maszolnak elmondta, a 2024-2025-ös tanévet 464 diákkal kezdik, amelyből 56 óvodás, 119 kisiskolás, 105 általános iskolás, 184 középiskolás diák. Minden tanítási szinten hiánytalanul, három óvodai csoporttal és 17 osztállyal indítják az idei tanévet. A középiskola szintjén két-két osztály működik párhuzamosan: egy reál, matematika-informatika szak és egy humán-teológia szak. Mindkét osztály esetében már az első fordulóban beteltek a helyek, így teljes létszámmal indulnak a IX. osztályok.

A Wesselényi-kollégium | A szerző felvételei

„A jelenleg használatban lévő iskolai épületünket a 2019-2021-es tanévben teljesen felújítottuk, így az elmúlt nyáron csupán állagmegőrző, felfrissítő munkálatok zajlottak. Folytattuk a bútorzat és felszerelések bővítését. Kihangosító rendszert, iskolarádiót, CD-lejátszókat, valamint zárható, iskolai használatra alkalmas szekrényeket, újabb padokat és székeket, továbbá könyvtárprogramot vásároltunk egy sikeres BGA pályázatnak köszönhetően. Ezen kívül a PNRR-programon keresztül zenekabinet-, informatika- és fizikalaboratórium, valamint tornatermi berendezések érkeztek az iskolába. Az új tanévet tehát egy teljesen felújított és új bútorzattal berendezett épületben kezdhetjük el. Folytatódott az új iskola építése is. Mindannyiunk örömére a támogató jóvoltából a közeljövőben sem áll meg ez a folyamat, ugyanis beérkezett az építkezés befejezéséhez szükséges anyagi támogatás is. A 2022-ben elkezdett új iskola építkezési munkálata terv szerint halad, és Isten segítségével a 2025-2026-os tanévben a jelen pillanatban még hiányosságként megélt problémák is mind megoldódnak” – mondta az iskolaigazgató.

Elmondta még, hogy a jelenlegi épület, illetve a két óvodaépület is megfelel a feltételeknek, és rendelkezik minden szükséges működési engedéllyel. 36 szakképzett, jól felkészült pedagógus dolgozik az oktatási intézményben, akik szívügyüknek tekintik a rájuk bízott ifjak jövőjének megalapozását. Minden tantárgyat szakképzett tanár tanít. A pedagógusok 87 százaléka I. és II. fokozattal, két tanáruk doktori címmel rendelkezik. „Kiváló szakmai felkészültséggel rendelkező, elkötelezett pedagógusaink célja a megye minden részéből hozzánk érkező tanulók felzárkóztatása, tanulmányaik segítése, egy olyan keresztyén, családias környezet kialakítása, ahol biztonságban érzi magát a gyermek” – fogalmazott Bara Lajos.

Felújításra vár a szilágysomlyói Báthory-iskola

A szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola a város egyetlen magyar nyelvű intézményeként a 2024-2025-ös tanévet összesen 220 tanulóval kezdi. Az intézmény tizenegy osztállyal működik (V. és VII. osztályban párhuzamos osztályok vannak), előkészítő osztálytól VIII. osztályig. Kovács Zoltán igazgató elmondta: bár az iskola épülete teljes felújításra szorul, a nyáron kifestettek hat tantermet. A tantestületet illetően nincs változás, az intézményben dolgozó pedagógusok nagy része címzetes tanár, évek óta ebben az iskolában tevékenykedik, és az iskola nem küzd tanárhiánnyal. „Iskolánk is bekerült a Rákóczi Szövetség által támogatott iskolabusz programba, iskolakezdéskor érkezik meg intézményünkbe a Szövetség képviselőinek kíséretében az az iskolabusz, amely a 33 somlyóújlaki tanuló ingázási nehézségeit oldja meg. A Báthory István Általános Iskola vezetősége, tantestülete szeretettel várja hétfőtől a tanulókat az új tanévben!” – fogalmazott az igazgató. 

Teljes felújítás alatt a szilágycsehi iskola

A szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskolában 30 előkészítős kezdi az iskolát, 28 kisdiák Szilágycsehben, kettő pedig a hozzájuk tartozó Völcsöki Elemi Iskolában. A nyári szünidőben minden osztálytermet, folyosót kimeszeltek, és befejezték az első épület tetőszerkezetének felújítását. A hátsó épület még teljes felújítás alatt van, ezért folyamatban van az informatika labor átköltöztetése. „Több kisiskolás szülei délután 4 óráig dolgoznak, igénylik a délutáni foglalkozást, amit eddig a kolozsvári Diakónia Alapítvány segítségével, a polgármesteri hivatal anyagi támogatásával oldottunk meg. Reméljük az idén is jóváhagyják a programot” – számolt be Szigyártó Krisztina iskolaigazgató.

A zilahi iskolák felkészülten várják az új tanévet

„Lassan becsengetnek minden gyermek és minden pedagógus számára! Minden tanító, tanár az oktatás megkezdésére készülődik a tanintézetekben már szeptember 1-től. A zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola is igyekszik felkészülni a gyermekek fogadására. Intézetünkben 1427 diák tanul román (970), magyar (232) és német (225) nyelven, összesen 55 osztályban” – kezdte beszámolóját Béczi Csilla, a Mihai Eminescu Általános Iskola aligazgatónője. Mint mesélte, az elmúlt nyár folyamán felújíttattak hét termet az A épületben, ahonnan a nyolcadik osztályosok „kirepültek”. Így frissen, tisztán előkészített termekbe érkezhetnek az V. osztályos diákok. A B épületszárnyban is évek óta, rendre végeztek szükséges felújításokat, hogy kellemes és tiszta termekben fogadhassák a kisdiákokat.

„Az A épületben kicseréltük a teljes bútorzatot, ugyanis a helyreállítási program keretén belül 650 új bútorzatot (padok és székek) is kapott iskolánk. Rövidesen megérkezik a technikai és technológiai felszerelés is. Ez új laptopokat és videoprojektorokat jelent minden osztályteremben. Mi önerőből, évek óta bővítgettük a számítógépparkot, s ma elmondhatjuk, hogy minden tanítónak és tanárnak van saját laptopja, ami megkönnyíti az tanítási-tanulási folyamatot” – ismertette. A tanácsadó és logopédustermek is kaptak új felszereléseket. Sok új sporteszközzel is gazdagodott az iskola: labdákkal, matracokkal, padokkal, érdekes játékokkal többek között. Megerősíttették az internethálózatot, új kamerákat szereltettek be a folyosókra és az udvarra, így ügyelve a gyermekek biztonságára.

„A tanfelügyelőség és a polgármesteri hivatal segítségével igyekszünk mindenre figyelni, és felkészülni az új tanévre. Nagyon remélem, hogy vidáman és tele tudásvággyal érkeznek diákjaink, különösen azok, akik most először lépik át iskolánk kapuját” – zárta Béczi Csilla aligazgató.

A zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceumban a magyar tagozaton egy kilencedik osztály indul 27 fővel a filológia-angol intenzív szakon, míg a tizedik osztályban 32 diák tanul filológia szakon. Jelenleg két tizenegyedik osztály van 52 tanulóval a filológia és a bölcsődegondozó-pedagógia szakon és egy filológia osztály a tizenkettedikeseknél. Bántó Eszter aligazgató elmondta: a nyári vakációban felújították az iskola B épületét és az étkezdét, az A épületben higiéniai munkalatokat végeztek. Az iskola minden terme új padokat és székeket kapott, valamint tornaeszközöket, új Smartlab tantermet rendeznek be, továbbá felújították az új fizika labort is. „Nincs pedagógushiány. Új matematika-, fizika-, és vallástanár érkezett” – mondta az aligazgató.

Sportcsarnok épült Szilágybagoson

A szilágybagosi tanintézményben 45 óvodás, 77 kisiskolás és 46 gimnáziumi tagozatos diák, összesen 168 magyar gyermek kezdi az idei tanévet. Bacsadi-Diószegi Piroska iskolaigazgatónő elmondta: az alsó tagozaton önálló osztályok indulnak, az előkészítőbe 15 gyerek iratkozott. „A nyár folyamán az oktatási egységeinkben csak takarítási, fertőtlenítési munkálatokat végeztünk, viszont a helyi önkormányzat megvalósított egy nagyobb beruházást: elkészült a sportcsarnok, melyet hamarosan átadnak. Iskolánkban szakképzett pedagógusok vannak, ősztől, mivel az előkészítő osztály önállóan indul, egy magyar tanítóval nőtt a pedagógusok létszáma. Iskolánk rendelkezik iskolabusszal, mellyel a szilágyborzási diákokat szállítjuk” – mondta az igazgatónő.

A désházi iskola egyik terme

„A Désházi 1-es Számú Általános Iskola tárt kapukkal várja a kicsiket és nagyokat. Az idei tanévkezdés és a tanév is más az előző évekhez viszonyítva. Az iskola, az Európai Unió által finanszírozott országos helyreállítási terv (PNRR) keretében felújítás és modernizálás alá került, így, egy kicsit nehezebb a kezdés az előző évekhez viszonyítva” – kezdte beszámolóját Szarvadi Katalin iskolaigazgató. Mint elmondta, az évről évre egyre inkább csökkenő gyereklétszám miatt nehéz önálló osztályokat létrehozni. Az iskolában összesen 95 gyerek tanul hat osztályban, magyar nyelven, folyamatosan képzett, felkészült oktatók segítségével. Két alsós tagozatú osztály az óvoda épületében kezdi a tanévet. A pedagógusok, osztályfőnökök előkészítették a tantermeket, hogy kényelmes, a tanulási feltételeknek megfelelő termekben tudják fogadni a tanulókat, számolt be az intézményvezető.

Elmondta, tizenegy tanuló és óvodás gyerek ingázik Menyőből, Szilágyszegről, Nagymonból és Szilágycsehből, őket a szilágyszegi iskola buszával szállítják, mert az iskola nem rendelkezik iskolabusszal. A szülők, sőt az ingázó tanárok is besegítenek, ha szükséges. Az elmúlt tanévben bizonyítottak a diákok, a tehetséggondozó, megyei, országos és nemzetközi versenyeken is megállták helyüket, szép eredményeket elérve, megmutatva, hogy vidéki iskolában is lehet minőségi oktatás. A nyolcadikosok a képességvizsgán is szép eredményeket értek el, a megyében a magyar tanintézmények között, az első tíz között szerepelnek. „Köszönet érte a lelkes pedagógusoknak, lelkiismeretesen dolgozó tanulóknak és a szülőknek, akik támogatnak minket. Új erővel vágunk neki az új tanévkezdésnek, türelemmel és sok energiával várjuk a gyerekeket a hosszú nyári szünidő után” – mondta az igazgatónő.

A kárászteleki tanintézményben csak magyar tagozat működik, az óvodában 36 gyerek, az iskolában 100 gyerek (36 alsó, 64 felső tagozaton) kezdi az idei tanévet. Szabó Adél igazgatónő elmondta: az óvodában egy csoport, az alsó tagozaton négy osztály, ebből egy összevont, az V-VIII-ban négy osztály indult az idén. A vakációban a személyi biztonság érdekében videointerfont és kamerarendszert szereltek fel az óvodában. Mint az igazgatónő elmondta, nincs pedagógushiány, szinte minden tantárgyból szaktanáruk van, és rendelkeznek a működéshez szükséges engedélyekkel.

A kémeri óvoda három éve átadott, modern épületében két csoport indul, összesen 55 gyermekkel és három óvónővel. Birta Szabó János Tamás iskolaigazgató elmondta: az előkészítőtől a IV. osztályig 81 magyar diák tanul intézményükben, és sajnos a „kis iskola” épülete kedvezőtlen állapotban van. Az V-VIII. osztályokba 51 tanuló jár, s mint fogalmazott, örömükre, nincsenek összevont osztályok, mert vannak gyerekek, és reméli lesz utánpótlás is. „A nyáron létesítettünk a nagy iskolában egy könyvtárszobát, itt tevékenykedik a nevelési tanácsadónk is” – tette még hozzá.

A szilágyballai iskolaigazgató, Máté Levente arról tájékoztatott, hogy a kicsik ezúttal a nemrég átadott óvodában kezdik az új tanévet. Ami az iskolát illeti, a nyár folyamán elvégezték a tanintézményben a szükséges általános munkálatokat, hogy felfrissített termekben várják a diákokat. Ezúttal 39 óvodás és 81 iskolás lépi át az oktatási intézmény küszöbét, akiket felkészült pedagógusok várnak. Mintegy újdonságként megemlítendő, hogy két főtantárgyat oktató pedagógus kezd idén, új matematika- és romántanár érkezik az iskolába, ugyanakkor folytatódik a meleg étel program, ezáltal a gyermekeknek biztosítva lesz a kétfogásos ebéd és a desszert.

Csiki Éva, a szilágynagyfalui Petri Mór Szakiskola igazgatónője ismertette: ősszel 84 magyar óvodás, 135 kisiskolás, 113 V-VIII. osztályos és hat XI-es szakiskolás kezdi a tanévet. „A nyáron a kisebb tatarozások mellett felújítottuk és új bútorzattal láttuk el a könyvtárat, ami multimédia teremként is fog szolgálni, belső felújításokat végeztettünk a bürgezdi iskolában, és kifestettük a nagyfalui óvoda hat termét” – mondta, hozzátéve, mindannyian felkészülten várják az új tanévet, az óvodásokat és az iskolásokat.

A szilágyperecseni iskola

Máté Zoltán, a szilágyperecseni általános iskola igazgatója elmondta: az idei tanévet 88 óvodással, előkészítőtől a IV. osztályig 99 gyerek jár az intézménybe, és kilencven V-VIII. osztályos diákkal kezdenek. Az óvoda épülete teljes felújítás alatt van ezért az óvodások az délutáni iskola épületében folytatják tevékenységeiket, továbbá kisebb felújítási munkálatok voltak az iskolában. Pedagógushiány nincs, pályázati pénzből több felújítási munkálatot terveznek (pl. fitnesz játszótér), délutáni foglalkozásokat biztosítanak a gyerekeknek és zeneoktatást is indítanak ugyancsak délután, zongora, gitár, fuvola hangszereken. „A 2024-2025-ös iskolai évtől a szilágyperecseni iskolában kizárólag digitális naplót fogunk használni. Nagyon hálásak vagyunk, hogy innovatív tanári csapattal rendelkezünk, akik nyitottak az új dolgok felé is, megőrizve a hagyományokat. Megemlíteném ugyanakkor, hogy iskolaorvossal és asszisztenssel is rendelkezünk” – számolt be az iskolaigazgató.

A varsolci iskola

Varsolcon sincs gond a gyereklétszámmal. Szőke Edit iskolaigazgató elmondta, 30 óvodás, 57 kisiskolás, 41 gimnazista kezdi a tanévet, és teljes létszámú osztályok indulnak. Jelenleg még zajlik a „nagyiskola” energetikai korszerűsítése, informatikai berendezésekkel, bútorokkal való ellátása, ezért a gyerekek hétfőtől más oktatási intézményben kezdenek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?