Szilágyság: Önkénteseket díjazott az ifjúsági szervezet
Harmadik alkalommal szervezte meg a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (SZIT) és a Szilágy Megyei Magyar Diáktanács az ifjúság Vigadó Bálját, az esztendő egyik legcsodálatosabb szilágysági mulatságát, az ifjúság egyik legsikeresebb rendezvényét.
A fiatal fiúk öltönyben, a lányok hosszú estélyiben vonultak be szombat este a zilahi Vigadó terembe, hogy visszatekintsenek az elmúlt évre, értékeljék és díjazzák tevékenységüket, hiszen évről-évre egyre sikeresebb a bővülő szilágysági csapat. Az érkezőket, a közel 150 fiatalt Kabai Dávid zongoradallama fogadta, majd Keményfi Dávid köszöntötte a jelenlévőket, mondván, a bál mára hagyomány, mely „birodalmunk leghűségesebb ifjú szolgálóinak megkoronázásáról és egymás ünnepléséről szól”.
Katona Ibolya, a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács elnöke, „tündérkeresztanya” üdvözlő beszédében kiemelte, az idei Vigadó Bál 2024 önkénteseiről, azokról a fiatalokról szól, akik a saját tagszervezeteiken belül méltán kiérdemelték ezt a címet, illetve arról a tagszervezetről, amelyik a legkiemelkedőbb eredményt érte el a tavalyi évben.
Hagyományőrzés és modernség
„Tavaly egy felnőtté vált szervezetet ünnepeltünk, de ma azt gondolom, hogy nem csak egy nagykorú, hanem egy identitására talált szervezetet ünnepelhetünk” - fogalmazott. A SZIT mára már pontosan tudja, hogy mire hivatott, melyek a céljai és ezek mentén cselekszik. Legfontosabb számukra a társadalmi felelősségvállalás, az aktív közösségi élet, a magyar nemzeti és kulturális identitás megőrzése, az összetartozás és együttműködés, valamint az érdekképviselet, a jövő nemzedék vezetőinek a kinevelése, közös fejlődés és tanulás, és persze nem utolsó sorban barátságok, szerelmek kialakulása és természetesen a feledhetetlen szórakozások.
„Bátran kimondhatjuk, hogy a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács identitása egyszerre hagyományőrző, közösségépítő, modern és fejlődésorientált, melynek célja, hogy a fiatalok megerősödjenek magyarságukban, miközben aktív szereplői a helyi, megyei, országos és nemzetközi közösségi életnek. Tavaly a kollégáim érzéseit osztottam meg veletek a szervezettel kapcsolatban, ma én vallom be nektek azt, hogy aki vagyok, a négy SZIT-tes esztendő által vagyok, vele együtt formálódtam, vállaltam felelősséget, aktív közösségi szerepvállalást, felismertem magyar nemzeti és kulturális identitásunk megőrzésének fontosságát, összetartozást és együttműködést élhettem át valamint értékes barátságokra tettem szert. Hálás vagyok ezért” – fogalmazott Katona Ibolya elnök.
Mint mondta, nehéz év áll mögöttük, nehéz, de egy annál sikeresebb év, a SZIT-nek és a Szilágy megyei magyarságnak egyaránt. Előbbi csaknem 200 rendezvényt szervezett a tavaly és számtalan más kulturális, sport, jótékonysági és környezetvédelmi eseményen vett részt. Tizennyolc aktív tagszervezettel és több mint 500 önkéntessel végezték a munkát és haladtak a kitűzött cél felé. Hét fiatal képviseli őket különböző helyi tanácsokban, de Szilágy Megye Tanácsában is van ifjúsági képviselet. „Mi ez, ha nem felelősségvállalás?” – tette fel a kérdést az elnök. Végezetül megköszönte mindenkinek az áldozatos és felelősségteljes munkát, majd azt tanácsolta, hogy merjenek nagyobbat álmodni, mert a legnagyobb eredmények mindig azokból születnek, akik hisznek abban, hogy képesek változást hozni.
„Ma nemcsak egy eseményt ünneplünk, hanem mindazt a munkát, lendületet és kitartást, amit a Diáktanács az elmúlt egy évben tanúsított. Számunkra ez a közösség nemcsak a munkát, a sikereket jelenti, hanem a második családot is, azokat az embereket, akikkel együtt küzdünk, együtt áldozunk, és akikre mindig számíthatunk. Hiszünk abban, hogy lehetséges egy igazságosabb, nyitottabb és befogadóbb társadalom, hogy van értelme megszólalni, cselekedni és kiállni egymásért. Nem csak tanulunk, hanem formáljuk is a világot magunk körül” – mondta köszöntő beszédében Kuglis Anita, a diákság „tündérkeresztanya”. Szilágyi Róbert-István, Szilágy Megye tanácsának alelnöke is üdvözölte az ifjakat, mondván, a fiataloknak igenis jelen kell lenniük és részt kell vállalniuk a közösségi életben. „Igen, ti vagytok a jövő. Ti lesztek azok, akik az elkövetkező évtizedekben meghatározzátok majd a szilágysági magyarság sorsát. És igen, ez egy nagy felelősség, de én hiszek abban és bízok abban, hogy kellő hozzáállással és hozzáértéssel nemcsak, hogy tovább viszitek, hanem magasabb szintre emelitek mindazt, amit eddig is tettetek” – fogalmazott az alelnök.
Szilágyi Dóra, a MIÉRT elnöke példaértékűnek nevezte a SZIT-tet, mondván büszke a szilágysági szervezetre, és további eredményeket kívánt a csapatnak.
Díjeső a fiataloknak
Az ünnepi beszédek után Ágoston-díjjal tüntették ki az elmúlt esztendő azon hőseit, akik kitartóan, szívvel-lélekkel szolgálták a megye ifjúságát. Díjban részesült Kozma Kata, a Szilágy Megyei Magyar Diáktanács legaktívabb önkéntese, Kincses Eleonóra, a Bagosi&Borzási Ifjúsági Tanács leginkább lelkes és szorgalmas tagja, Petkes Jenő, amiért a Désházi Ifjúsági Tanács mindig számíthat rá, Mihály Loretta, aki a Dobai Ifjúsági Tanács élén megmutatta, hogy egy apró közösséggel is nagy dolgokat lehet véghezvinni, Kovács Ákos, aki évek óta tesz azért, hogy a Kárászteleki Ifjúsági Tanács felpezsdítse a falu kicsijeinek és nagyjainak életét, Bogya Erik-Patrik, hogy mindig az volt a Krasznai Ifjúsági Tanácsban, amire épp szükség volt: sofőr, szakács, cipekedő, tűzoltó, ötletgazda – és még sorolhatnánk, Pojar Dávid-Mihai, a Magyargoroszlói Ifjúsági Tanács leginkább tettrekész önkéntese, Nagy Krisztina-Stefánia, hogy mindig hitt a Nagyfalui Ifjúsági Tanácsban, Bákai Henrietta, hogy a Selymesilosvai Ifjúsági Tanács kezdeteitől ott van a közösségnek, Kupás Kristóf, a Sarmasági Ifjúsági Tanács lelkiismeretes és hűséges önkéntese, Szabó Péter, a Szilágyballai Ifjúsági Tanács legszorgalmasabb tagja, aki elsőként ugrott minden SzIT-es és SzBIT-es eseményen segíteni, Erdőközi Krisztián, aki folyamatosan tesz azért, hogy a Szilágycsehi Ifjúsági Tanács vagány csapat legyen, Czéczei Márk, aki minden csapatot igyekszik lelkiismeretesen összetartani, és ezért hálás neki a Szilágypaniti Ifjúsági Tanács is, Kiss Kamilla-Alexandra, aki nap mint nap előreviszi a Varsolci Ifjúsági Tanácsot, és Maxim Dóra, hogy a Zoványi Ifjúsági Tanács élén színt visz a faluközösség mindennapjaiba.
A Vigadó Bál harmadik kiadásán is díjazták a SZIT legaktívabb tagszervezetét. Egy olyan csapatnak járt a „korona”, amelyik alig másfél éves alakulása óta havonta egyre több eseményt szervez, annál is több fiatalt mozgat meg, és nap mint nap bebizonyítják „hogy Szilágyballa egy mesefalu a szó legjobb értelmében”. Idén a tündérkeresztszülők döntésképtelenek voltak, és azt határozták, hogy két csapat is megérdemli a dicsőséges kitüntetést: „a Krasznai Ifjúsági Tanács 2024-ben is töretlen lelkesedéssel és munkával szolgálta a község fiataljait, gyermekeit, időseit, lovasait, néptáncosait és mindenkit, aki segítségre szorult” – hangzott ez a díjátadón, mely zenés-táncos előadással, tombolasorsolással végződött, majd az ünneplés a bálterem szomszédságában lévő Vintage klubban folytatódott.