Szaktestülettől kéri a kormányfőt ért plágiumvád kivizsgálását az egyik ellenzéki képviselő

A hatályos oktatási törvény alapján alakult konzultatív szaktestülettől, az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácstól (CNATDCU) kérte a Nicolae Ciucă miniszterelnököt ért plágiumvád kivizsgálását Mihai Politeanu, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője – közölte pénteken az Adevărul.

A kormányfőt Emilia Șercan oknyomozó újságíró a PressOne.ro portálon kedden közölt, részletesen dokumentált írásában vádolta meg azzal, hogy 2003-ban a Nemzetvédelmi Egyetemhez (UNAP) leadott, 138 oldalas hadtudományi doktori disszertációjának legalább 42 oldalán plagizált.

A plágiumvádra reagálva Ciucă azt állította, hogy doktorátusa saját tudományos kutatásának eredménye, amely megfelel az akkori törvényes elvárásoknak. A kormányfő felkérte az UNAP etikai bizottságát doktori disszertációja megvizsgálására, nem sokkal később az egyetem közleményben megerősítette, hogy megkezdi a vizsgálatot.Nicolae Ciucă, a plágiummal vádolt kormányfő | Fotó: Agerpres

Șercan Facebook-bejegyzésében „porhintésnek” minősítette a kormányfő gesztusát, és azt állította, hogy a hatályos román törvények szerint a CNATDCU az egyedüli illetékes szaktestület, amely állást foglalhat tudományos munka eredetiségét illetően, és adott esetben kezdeményezheti érdemtelenül szerzett tudományos cím visszavonását. Úgy értékelte: nem állja meg helyét az a védekezés sem, hogy a kormányfő betartotta a 2003-ban hatályos előírásokat, hiszen akkor is elvárás volt a doktori disszertáció eredetisége, és ez a kifogás Victor Ponta volt miniszterelnök esetében sem működött. (Pontát 2016-ban fosztotta meg az akkori oktatási miniszter a doktori címétől, miután a CNATDCU visszavonhatatlanul plágiumnak minősítette a doktori disszertációját.)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az USR parlamenti képviselője Emilia Șercannak a PressOne portálon közölt írását jelölte meg bizonyító anyagként a CNATDCU-hoz benyújtott hivatalos megkeresésében. Az Adevărul hozzátette: a konzultatív szaktestület saját kezdeményezésre nem indíthat vizsgálatot.

Kapcsolódók

Kimaradt?