Súlyos a meghibásodás: ebben a hónapban már nem nyit ki a parajdi sóbánya
A hónap végéig, vagyis július 31-ig zárva tart a parajdi sóbánya, miután szombaton iszapszivárgást észleltek az autóbuszok által is használt lejáratban.
A sóbánya hivatalos Facebook-oldalán közölték, hogy technikai okok miatt továbbra is, várhatóan július 31-ig zárva tart Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja.
Sebestyén József, a parajdi sóbánya műszaki igazgatója arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy éppen csütörtökön egy szakértői csapat érkezését várják, akiknek megfelelő műszaki felszerelésükkel várhatóan sikerül megállítaniuk a szivárgást. Hozzátette, hogy a probléma megjelenése óta a szakértők több találkozót is tartottak többek között Bukarestben, ahol a helyreállítás lehetséges módozatairól tárgyaltak, a helyiek ugyanis megfelelő felszerelés hiányában nem tudnak mit kezdeni a problémával.
Sebestyén József hozzátette, hogy jelenleg is nagy mennyiségű víz szivárog az érintett részen, de ez nem veszélyezteti sem a turisták által látogatott kezelőbázist, sem a só kitermelését. Amint a műszaki igazgató tájékoztatott: állványzatot építettek, amellyel megvédik a lejáratot a lehulló törmeléktől, most már iszap sem szivárog, csupán a talajvíz. Gyűjtőmedencéket építettek, ide pumpálják és gyűjtik össze a vizet, amelyekből a felszínre szállítják. Kifejtette, a turisták és a dolgozók biztonsága érdekében döntöttek a bányabezárás mellett.
Amint arról korábban beszámoltunk, szombaton kiürítették a parajdi sóbányát. Seprődi Zoltán, a sóbánya igazgatója akkor arról tájékoztatott, hogy nagyobb mennyiségű iszap szivárgását észlelték a bányának azon a részén, ahol a buszok közlekednek. A lent tartózkodó emberek gond nélkül kijutottak. Seprődi akkor még úgy nyilatkozott, hogy nincs ok pánikra, a jelenségre még volt példa, és reméli, hogy a sóbánya hamarosan ismét látogatható lesz.
Az evakuálásban segédkező Hargita megyei csendőrök tájékoztatása szerint szombaton mintegy ezer turistát vittek a felszínre körülbelül fél óra leforgása alatt. A bányaigazgató szerint várhatóan átfogóbb beavatkozásra lesz szükség, hogy az iszapszivárgást előidéző meghibásodást helyreállítsák.
CSAK SAJÁT