Sapientia: önállóvá válik a Sepsiszentgyörgyi Kar és kezdődik a campus építése
A következő tanévtől önálló egyetemi karrá alakul a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem jelenleg tanulmányi központként működő sepsiszentgyörgyi helyszíne, illetve elkezdik az egyetemi campus építését, számolt be a Maszol érdeklődésére Tonk Márton. Hozzátette: „Jövő évben biztosan elkezdődik az egyetemi campus építése a Sepsi Arénával szemben lévő területen.”
A Sapientia EMTE rektora hétfői évértékelő sajtótájékoztatón felidézte: 2015-ben hozták létre Sepsiszentgyörgyön a negyedik és egyben legfiatalabb oktatási helyszínt, amely a Marosvásárhelyi Kar kihelyezett egységeként működik, de 2023 őszétől Sepsiszentgyörgyi Kar néven önálló egységként működik tovább és öt szakon kínál magyar nyelvű képzést.
Sepsiszentgyörgyön jelenleg a helyi önkormányzat által rendelkezésre bocsátott, Csíki utcai épületben folyik magyar nyelvű agrármérnöki és erdőmérnöki képzés, illetve 2021-ben a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Sapientia Kolozsvár Kara együttműködésével indult el a sepsiszentgyörgyi szobrászművész és festőművész szak. Idén nyáron pedig működési engedélyt kapott a következő tanévtől induló sport- és edzői szak.
A Maszol érdeklődésére Tonk Márton elmondta: az önálló Sepsiszentgyörgyi Kar létrehozása érdekében az egyetem Szenátusa idén megalakította a sepsiszentgyörgyi Helyszíni Tanácsot, amelynek feladata, hogy leválasszák a jelenleg kolozsvári, marosvásárhelyi és csíkszeredai karának szakmai irányítása alatt működő sepsiszentgyörgyi szakokat, és felállítsák a több tudományterületet lefödő vegyes tanszéket. Ezt követően az egyetem Szenátusa, majd a Sapientia Alapítvány kuratóriuma dönt a Sepsiszentgyörgyi Kar megalakításáról.
Elhárult minden akadály a sepsiszentgyörgyi campus építése elől
Sepsiszentgyörgyön jelenleg az egykori mezőgazdasági szakiskola korszerűen felújított és felszerelt épületében zajlik az egyetemi oktatás. Az épületben 17 szaklaboratórium, 3 előadó- és szemináriumi terem, valamint gazdag könyvtár található. A sepsiszentgyörgyi bentlakás pedig 21 szobával rendelkezik, és összesen 84 diák befogadására alkalmas. Minden szobának saját fürdőszobája van és minden emeleten konyha és ebédlő is van.
Mint arról beszámoltunk néhány éve elindult az egyetemi campus felépítésének folyamata is. A Sepsi Arénával szemben lévő tízhektáros területen az oktatási felületeken kívül egy uszoda és egy sportcsarnok is helyet kap majd. Jövő évben biztosan elkezdődik az építkezés, mondta el a Maszol érdeklődésére Tonk Márton. „Vélhetően Románia egyik legátfogóbb és legalaposabb régészeti feltárását végeztük el. Ez volt az illetékes hatóságok elvárása”, nyilatkozta a Sapientia rektora. Ezzel érzékeltette, hogy jelentősen lassította a folyamatot és növelte a kiadásokat, hogy az illetékes hatóság teljes régészeti feltárást rendelt el. Ez azt jelentette, hogy az Árkosi út és Csíki út között, több méter mélységig felásták a teljes tízhektáros területet, majd visszatermelték rá a földet.
Tonk Márton szerint miután a terület teljes régészeti feltárása sok időt felemésztett, mostanra elhárultak az engedélyeztetési és egyéb akadályok. Jelenleg a tervező véglegesíti a campus építési terveit és a jövő esztendőben végre elkezdődhet a fizikai építkezés. A Sapientia rektora abban bízik, hamar megépülnek az ingatlanok, hiszen korábban az egyetem kolozsvári karának épületeit is sikerült 13 hónap alatt megépíteni.
Az építkezést a magyar kormány finanszírozza, erről nemrégiben sepsiszentgyörgyi látogatásakor biztosította a helyieket Lázár János, Magyarország építési és beruházási minisztere. A magyar kormány részéről rendelkezésre áll mintegy 10 milliárd forint, ami elegendő a 2023-ra tervezett munkálatok fedezésére, nyilatkozta Antal Árpád polgármester, aki szerint első fázisban az oktatáshoz szükséges ingatlanok, a kollégium és a bentlakás építését valósítják meg és teszik azokat működőképessé. Később, a második szakaszban fognak majd megépülni az egyetemi campus sportlétesítményei, így a fedett uszoda és sportcsarnok.
CSAK SAJÁT