Nemzetközi kapcsolatok: 15 éves tanszékét ünnepli a Sapientia
Fennállásának 15 éves évfordulója alkalmából ünnepi programsorozatot szervez a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszéke (NKET). Az ez alkalomból tartott sajtótájékoztatón dr. Tonk Márton rektor, dr. Murádin János Kristóf egyetemi docens, tanszékvezető és dr. Lupescu Radu egyetemi docens, volt tanszékvezető foglalta össze az elmúlt 15 év eredményeit.
Dr. Tonk Márton rektor visszaemlékezett: még 2006-ban néhány kollégájával közösen álmodták és alkották meg a nemzetközi kapcsolatok képzést. Ugyan a tanszék 15 éves születésnapja tavaly ősszel volt, a koronavírus-járvány miatt az ünneplést el kellett halasztaniuk. „A Sapientia EMTE megalapításától kezdődően hangsúlyt fektetett arra, hogy olyan képzéseket indítson, amelyek hiányszakoknak, hiányterületeknek minősültek az erdélyi magyar felsőfokú képzések körében. 2007-ben, amikor Románia csatlakozott az Európai Unióhoz, jelentősen megnőtt az igény a szakemberekre, ezért olyan szakokat kellett indítani, amelyek képezhetnek olyan technokratákat, akik el tudják látni a szakmai feladatokat, amelyekre szükség van a hazai és brüsszeli intézményekben is” – tudatta a Sapientia EMTE rektora.
Hozzátette, a kezdeti felvevőpiac idővel stabilizálódott, de mai napig szükség van szakemberekre. Ezzel párhuzamosan egyre hangsúlyosabbá vált, hogy szükség van a civil, az ifjúsági érdekképviseletben dolgozó szakmai utánpótlásra is: „Az elmúlt 15 esztendőben a Sapientián működő NKET háttérintézménnyé vált az erdélyi magyar civil, egyházi, ifjúsági érdekképviseletek tekintetében. Olyan szakmai képzőhellyé vált, amely folyamatosan megmutatja hatásait."
Minden tekintetben újdonságnak tekinthető volt a felsőoktatásban, hogy az alapképzést követően elindult a diplomáciai mesterképzés is. „Öt-hat évvel ezelőtt a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel karöltve elindult a Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola is, a doktoranduszok jelentős része jelenleg is a közigazgatásban dolgozik” – magyarázta Tonk Márton, hozzáfűzve: az elmúlt 15 év elégtétele az, hogy a tanszék érdekképviseleti háttérintézménnyé vált, továbbá elengedhetetlen, hogy 15 évvel ezelőtt egy hiánypótoló képzést hoztak létre, az űrt pedig sikeresen betöltötték.
Dr. Murádin János Kristóf tanszékvezető kiemelte, az NKET-nek sikerült igazán jó együttműködéseket és partneri kapcsolatokat is kialakítania a Budapesti Gazdasági Egyetemmel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, a Budapesti Corvinus Egyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, több romániai felsőoktatási intézménnyel, de nemcsak itthoni vagy magyarországi egyetemekkel, hanem az Amszterdami Egyetemmel is együttműködik a tanszék. „A kolozsvári és erdélyi magyar intézményekkel szintén jó viszony alakult ki: konferenciákat, előadásokat, egyetemi esteket szervezünk” – mondta a tanszékvezető.
Ami az oktatás filozófiáját illeti, a Sapientiának soha nem volt célja tömegképzést elindítani. „Nem az a cél, hogy 400–500 diák tanuljon egy tanfolyamon. Kis csoportokkal dolgozunk, kevés helyet hirdetünk meg, megválogatjuk a diákjainkat” – hangsúlyozta dr. Murádin János Kristóf. Hozzáfűzte: 23 tandíjmentes helyet hirdetnek meg évenként az alapképzésen, valamint 7 tandíjasat, amelynek összege évi 250 euró. Elmondta, kifejezetten fontosnak tartják, hogy ne a tandíjakból tartsák fent magukat, és ne zsákmányolják ki a diákokat. A mesterképzésen 8 tandíjmentes és 7 tandíjas helyzet hirdetnek meg. „Tizenöt év alatt összesen 456 fiatal kezdte el a képzéseket, akik nagyrészt az erdélyi magyarság soraiból kerültek ki. Közülük 132-en sikeresen végezték el a tanulmányaikat és 114-en államvizsgáztak is. Több mint 51 százalékuk a szakmában helyezkedett el. A fennmaradt 49 százalékból 27 százaléknyian továbbtanulnak vagy más úton indultak el.
Nagyon fontosnak tartják az NKET oktatói, hogy közvetlen kapcsolatot alakítsanak ki a dákjaikkal, jó szakmai együttműködés figyelhető meg. Sokszor a diák együtt kutat a tanárral, esetenként közös publikációkat is megjelentetnek. Tanulmányi kirándulásokat szerveznek, már hét alkalommal jártak Brüsszelben a diákok, de bukaresti, budapesti tanulmányi utakon is részt vesznek a hallgatók – tudatta dr. Murádin János Kristóftól.
Dr. Lupescu Radu 12 évig töltötte be a tanszékvezetői tisztséget. Kiemelte, kezdetben három oktatóból állt a tanári gárda: Tonk Márton, Bodó Barna és ő maga képezték az első csoportot. „Nagyon sok vendégoktatót kellett hívni, szükség is volt a segítségre, ugyanis a Sapientián alakult meg az országban először magyar nyelven a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok képzés” – magyarázta dr. Lupescu Radu.
Hozzátette, a diákok tanulnak történelmet, ideológiákat, nemzetközi kapcsolatot, világgazdaságot, jogi tantárgyakat. A képzést pedig színessé teszik a tanulmányi utak, egyetemi esték. „Valójában az elmúlt 15 év az építkezésről szólt. Az akkreditációt is megkapták ezek a szakok, méghozzá magas bizalmi besorolással” – véli.
„Sokszor megkérdezzük a diákokat, hogy miért választották a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok szakot. A legtöbb esetben a hallgatók azért jönnek, mert szeretnék megérteni, hogyan működik az ország, a különböző intézmények, szeretnék megérteni és átlátni az összefüggéseket. Sok olyan diákunk van, aki már elvégzett egy egyetemet, de nem érezte elegendőnek, ezért társítja a szakkal. Az NKET pedig megfelelő hely a tudás elsajátítására” – hangsúlyozza dr. Lupescu Radu.
A Sapientia EMTE Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék 15 éves évfordulós ünnepsége szerdán kezdődik. A háromnapos rendezvényen levetítik többek között az Erős bástyánk nekünk című filmet a Sapientia EMTE első 20 évéről. Kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt az érdeklődök, könyvkiállításon és előadásokon is. A részletes program IDE kattintva elérhető.
CSAK SAJÁT