Római kori falat fedeztek fel Kolozsvár központjában

Római kori falra bukkantak régészek Kolozsváron négy méter mélységben a I. L. Caragiale parknál. „A történelem tárul a szemünk elé” – mondta Emil Boc polgármester a közösségi médiában közzétett videójában.

Fotók: Emil Boc/Facebook

A felfedezést kedden tették a kolozsvári I. L. Caragiale park korszerűsítésén dolgozó munkások. A parkban a régészeti felügyeletet az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum munkatársai látják el.

„Ez egy egyedülálló felfedezés Romániában. A régészeknek sikerült egy római kori falra bukkanniuk, négy méter mélyre ástak” – mondta Emil Boc. A római erődítmény falára ráépült a középkori, a feltárás során így bukkantak rájuk.

Legutóbb egyébként a középkori erődített város északi várfalának részletét találták meg a régészek Kolozsvár belvárosában, a Műszaki Egyetem közelében.

Mint arról beszámoltunk, Kolozsváron az elmúlt évek belvárosi útfelújításai során a középkori vár több kapujának az alapjait is megtalálták. 2019-ban a Híd utcai, majd a Magyar utcai kaputorony alapzata tűnt elő, előbbit – mivel egykor a város főbejárata volt – a járda szintjén elhelyezett emléktáblával jelölték meg. Tavaly áprilisban, a Főtérre nyíló Egyetem utca felújítása során egy harmadik, a Torda utcai kaputorony alapozása is előkerült.

A középkori – Óvárból és Újvárból álló – Kolozsvár kétszer volt erődítve, a leírások szerint összesen 24 bástyája és kaputornya volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?