Rekordszámú iratkozó a BBTE-n a felvételi időszak felénél

Július 15. és 31. között zajlanak a felvételik a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. A felvételi időszak felénél az iratkozók száma máris jelentősen meghaladta a tavalyi jelentkezők számát.

Alig néhány nap maradt a beiratkozásra, és az alapképzésre beiratkozott fiatalok száma máris 755-tel meghaladta a tavalyi beiratkozószámot: eddig 14 614-en nyújtották be iratcsomójukat a BBTE alapképzéseire. 2500-an jelentkeztek távoktatásra, ez 403-mal több, mint tavaly a teljes beiratkozási időszak alatt. A mesteri képzéseken is hasonló a helyzet: 5238-an jelentkeztek eddig, ez 550-nel több, mint tavaly a teljes beiratkozási időszak alatt. A BBTE kihelyezett tagozatain ugyancsak növekedés tapasztalható, csakúgy, mint a külföldi hallgatók esetében, mivel az egyetem figyelmet fordít arra, hogy jó kapcsolatot ápoljon a helyi közösségekkel, illetve növelje az egyetem nemzetközi láthatóságát – írja közleményében a BBTE.

Fotó forrása: a BBTE Facebook-oldala

A jelentkezők alapképzésen a következő szakokon számíthattak a legnagyobb versenyre: Informatika/Mesterséges intelligencia, Pszichológia/Kognitív tudományok, Gazdasági informatika, Digitális média, Jog stb. Magiszteri szinten a legvonzóbb szakok: Szoftvermérnöki, Klinikai pszichológia, pszichológiai tanácsadás és pszichoterápia, Reklám, Közkapcsolatok, Nemzetközi kapcsolatok, külpolitika és válságmenedzsment.

A magyar tagozatos szakok iránt is jelentősen megnőtt az érdeklődés a tavalyi évhez képest. Alapképzésen 2921 helyet hirdetett a BBTE, ebből 1117 volt tandíjmentes. Magiszteri képzéseken ugyanakkor 1305 helyre várták a jelentkezőket, amiből 523 volt tandíjmentes.

Július 24-ig magyar tannyelvű alapképzésre összesen 2013-an iratkoztak be. Nappali képzésre összesen 1741-en jelentkeztek, 239-cel többen, mint 2023 júliusában, míg távoktatásra 272-en iratkoztak, 70-nel többen a tavalyhoz képest.

A legnagyobb érdeklődést kiváltó szakok a Filmművészet, fotóművészet és média, Menedzsment, Pszichológia, Óvodai és elemi oktatás pedagógiája, a Testnevelés és Sport Kar szakjai, Régészet, Gazdasági Informatika, Művészettörténet, valamint a Jog voltak. A távoktatásos kínálatból a Pszichológia és a Szociális munka szakok vonzották a legtöbb jelentkezőt.

A magyar tagozatos magiszteri kínálat iránt is megnőtt az érdeklődés, 553-an iratkoztak magyar magiszteri képzésre. A legnagyobb túljelentkezés az Informatikai didaktika, a Klinikai pszichológia, a Pszichológiai tanácsadás és beavatkozás, a Kultúra és társadalom – hagyomány és modernitás között, a Tanácsadás a szociális szolgáltatások területén szakokon mutatkozott.

Dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora kifejtette: „Várható volt a nagy érdeklődés a BBTE iránt, hiszen ez már évek óta így van. Az egyetemünk ugyanakkor egy állami intézmény, amely az inkluzív kiválóság jegyében tevékenykedik. Így lehettünk 2024-ben az ország legnagyobb akadémiai közössége, s hozzájárultunk ahhoz, hogy a városunk az ország legjobb egyetemi városa legyen (a QS 2024 szerint). Engem három dolog lep meg kellemesen. Az egyik, hogy az ország egyre változatosabb zónáiból érkeznek a hallgatóink.A második dolog a külföldi hallgatók növekedő száma, ami szintén jelentős egy olyan egyetem számára, amelynek nem konjunkturális/atipikus mechanizmusokkal vonzza a külföldi hallgatókat. És végül: bizonyos szakterületeken évek óta a legnagyobb versengés tapasztalható országszinten az ingyenes helyekért; nem hiszem, hogy túl sok olyan egyetem lenne az országban, széles alapképzési kínálattal, egyenletes hallgatói létszámmal, ahol ilyen jelentős verseny lenne tapasztalható egy helyre (pl. 13-an egy helyre).”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?