Rekordösszeget szán a kormány az épületek földrengésbiztossá tételére

Románia minden korábbinál több pénzt, 7,5 milliárd lejt különített el idén az állami költségvetésben azokra a kormányzati programokra, amelyekkel az omlásveszélyes épületek földrengésbiztossá tételét finanszírozza - jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter csütörtökön.

Az RMDSZ politikusa a több tanintézményt megkárosító, az érintett közösségekben pánikot keltő 2023-as Gorj megyei, 5,2-5,7-es erősségű földrengések második évfordulóján beszélt a témáról a bukaresti kormányinfón, írja az MTI.Sokszáz hazai épület nem bírna ki egy erősebb földrengést | Fotó: Pixabay

Elmondta: a tárca négy kormányprogramot dolgozott ki a statikai szempontból meggyengült, szeizmikus térségben található épületek megerősítése érdekében. Szerinte most már csak arra van szükség, hogy a veszélyeztetett térségekben működő önkormányzatok éljenek a lehetőséggel és terjesszék be finanszírozási igényeiket.

Rámutatott: a társasházak biztonságba helyezését célzó általános programon kívül a fejlesztési minisztérium elindított egy - gyorsabb eljárással rendelkező - finanszírozási programot az iskolaépületek megerősítésére, és egy másikat a kórházak, orvosi rendelők számára. A negyedik programon keresztül a tárca átvállalja az épületek állapotának felmérését célzó statikai vizsgálatok költségét.

Megjegyezte: a földrengés sújtotta Gorj megyei településeken egyelőre két olyan iskolaépület helyreállítását indították el, amelyekre hiánytalan pályázati dokumentációt nyújtottak be. A térségben további öt iskola és két kulturális intézmény földrengésbiztossá tétele számára igényeltek támogatást az önkormányzatok.

A támogatást azon - szeizmikus szempontból veszélyeztetett térségben lévő - intézmények és társasházak számára lehet igényelni, amelyeket a statikai felmérés az omlásveszélyességi skála első vagy második kategóriájába sorolt. Romániában a rendszerváltás óta elmúlt 35 évben összesen nem volt annyi pénzügyi keret erre a problémára, mint most. Emlékeztetett: a tárca nemrég közzétette azt az interaktív szeizmológiai térképet is, amelyen minden állampolgár vagy önkormányzat ellenőrizheti, hogy az ő települését milyen mértékben veszélyezti egy esetleges földrengés, és az ott lakók kaphatnak-e állami támogatást az épületeik megerősítését célzó beruházásra.

Kapcsolódók

Kimaradt?