Rekordokat döntött Székelyudvarhelyen az RMDSZ

Nyolc év után lesz ismét RMDSZ-es városvezetője Székelyudvarhelynek, miután Szakács-Paál István nagy fölénnyel nyerte meg a polgármester-választást. Az önkormányzati képviselő-testületben a Szövetség jelöltjei 16 helyet szereztek meg a 19-ből.

Minden idők legjobb eredményét érte el a Székelyudvarhelyi RMDSZ az idei helyhatósági választásokon, ilyen részaránnyal és ennyi szavazattal még soha senki nem nyert polgármesteri tisztséget a székely anyaváros elmúlt 34 évében.Antal Lóránt és Szakács-Paál István | Fotó: Székelyudvarhelyi RMDSZ

Június 9-én a Szövetség jelöltje, Szakács-Paál István az udvarhelyi szavazatok 76,77 százalékának begyűjtésével győzte le a Székelyudvarhelyért Párt (SZP) színeiben harmadik mandátumáért induló Gálfi Árpádot (18,84%), illetve a másik kihívót, az EMSZ-es Ember Attilát (4,39%). Ilyen nagyarányú győzelemre az elmúlt 34 évben nem volt példa Székelyudvarhelyen, a korábbi rekordot épp a jelenlegi mandátumának elnyerésekor állította fel a hivatalban lévő Gálfi Árpád polgármester, aki 2020-ban a Szabad Emberek Pártjának jelöltjeként a szavazatok 68,26 százalékának megszerzésével nyerte el második polgármesteri tisztségét.

Ami az egy jelöltre leadott szavazatokat illeti, korábban csak egyszer fordult elő, hogy egy jelölt öt számjegyű szavazatszámmal nyerjen polgármesteri széket, a 2000. évi helyhatósági választások második fordulójában Szász Jenő 10.813 (54,22%) szavazattal győzte le Antal Istvánt. Idén Szakács-Paál István ezt is túlszárnyalta, a 14 776 érvényes szavazatból 11 344-et a tulipános jelölt szerzett meg.

„Nagy bizalom, de egyben óriási felelősséget is jelent ez számunkra, előnyünk, hogy három hónapunk van arra, hogy felkészüljünk. Mindamellett, hogy továbbra is munkakönyves alkalmazott vagyok az inkubátorházban, és már készülünk egy újabb TedEx Udvarhelyre, azért külön figyelmet szeretnék szentelni a felkészülésre. Az biztos, hogy izgalmas új fejezet indul az életemben, és nyilván szeretném, ha a város életében is az lenne” – fogalmazott Szakács-Paál.

Nyugodtabb légkör

Leszámítva az 1992 és 1996 közötti ciklust, amikor az udvarhelyi tanácsba egy független jelölt kivételével csupa RMDSZ-es tanácsos került be, az önkormányzati testület tevékenysége folyamatosan a politikai megosztottságról szólt, és a személyeskedésig fajuló vitáktól volt hangos. Külön fejezetet jelent a 2007–2008-as időszak, amikor Szász Jenő önkormányzati testület nélkül egymagában vezette a várost. Várhatóan októbertől nyugodtabb légkörben folytatódhat az önkormányzati munka, ugyanis a szavazatok 80,8 százalékának megszerzésével az RMDSZ 16 tanácsost küldhet a testületbe, amely a 13,07%-ot megszerző Székelyudvarhelyért Párt három tanácsosával egészülhet ki. A Magyar Polgári Erő (2,89%) és az Erdélyi Magyar Szövetség (2,83%) nem érte el a bejutási küszöböt.Győztes csapat | Fotó: Székelyudvarhelyi RMDSZ

Antal Lóránt szenátor, a Székelyudvarhelyi RMDSZ elnöke a jól elvégzett munka gyümölcsét látja az elsöprő választási győzelemben, amelyet ezúttal számokkal is igazoltak.

„Nem tettünk mást, mint amit ígértünk és amire vállalkoztunk a városi szervezet bő két évvel ezelőtti megújításakor, azt pedig nagyon következetesen végigvittük. Fontos tényező még az is, hogy amióta 2022 februárjában urnás tisztújításon megválasztottak a szervezet élére, nem hagytuk magunkat eltéríteni a kitűzött útról – értékelt Antal. Hozzátette, hogy immár sikerült végérvényesen helyre tenni, hogy az állítás, miszerint Székelyudvarhelyen nem szeretik az RMDSZ-t, ez így ebben a formában nem igaz. „Meglehet, hogy az elmúlt években, évtizedekben az RMDSZ-nek nem voltak olyan ajánlatai, amelyeket a székelyudvarhelyi emberek magukévá tehettek, de ez egy egészen más kérdés – érvelt Antal Lóránt.

A szenátor külön gratulált Bíró Barna Botondnak, aki az RMDSZ színeiben indult Hargita Megye Tanácsának elnöki tisztségéért, és 103 101 vokssal, a szavazatok 79,18 %-nak megszerzésével nyerte meg a választást, Tőkés Lehel (EMSZ – 8,34%) és Dan Cristian Rugină (PSD – 6,18%) előtt. Biró Barna Botond, aki októberig még alelnökként tevékenykedik, Borboly Csabától veszi át a stafétabotot, aki négy évvel ezelőtt 92 155  szavazattal (64,91%) lehetett megyeelnök.

Antal Lóránt külön kiemelte, hogy június 9-én Bíró Barna Botond összesen 13 519 voksot szerzett Székelyudvarhelyen, míg négy évvel ezelőtt Borboly Csaba csak 6822 szavazatot kapott az udvarhelyiektől.

A megyei önkormányzat listáján az RMDSZ a szavazatok 74,7 %-át százalékát szerezte meg és 24 tanácsost küldhet a testületbe (néggyel többet, mint 2020-ban), az EMSZ-nek, a PSD-nek és a PNL-nek két-két tanácsosa lesz.

Kapcsolódók

Kimaradt?