Rekordbüdzséből gazdálkodhat a Környezetvédelmi Alap tizennyolc programja

Rekordösszegű, összesen 13,3 milliárd lejt különítettek el a Környezetvédelmi Alap tizennyolc programjára. Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter csütörtöki bejelentése alapján idén a Fotovoltaikus Zöld Ház program a legfontosabb, de rekordbüdzsével indítják a roncsautóprogramokat is, továbbá új projektekkel is előrukkolnak 2023-ban.

Tánczos Barna | Forrás: A román kormány Facebook-odala

„Az RMDSZ kormányzati prioritása a környezetvédelmi tárca élén, hogy minél nagyobb arányban támogassuk a lakosságot és az önkormányzatokat zöld, környezetkímélő programok által. Ezért minden eddiginél nagyobb össszeget, 13,3 milliárd lejt különítettünk el a Környezetvédelmi Alap 18 programjára, amelyekre az önkormányzatok, civil szervezetek és magánszemélyek is pályázhatnak. Idén kiemelt figyelmet fordítunk az energiahatékonyságra, ezért megdupláztuk a napelemekre szánt költségvetést, 2 milliárd lejes pályázati keretet biztosítunk. Ugyanakkor rekordösszegű, több mint 1,5 milliárd lejes költségvetéssel indítjuk a roncsautóprogramokat, amelyekkel a szennyező autók forgalomból való kivonását támogatjuk” – idézte Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztert az RMDSZ közleménye, azt követően, hogy a kormány elfogadta a Környezetvédelmi Alap 2023-as költségvetését.

A tárcavezető kiemelte: a Fotovoltaikus Zöld Ház program kiemelt jelentőségű lesz idén, hiszen a megnövekedett energiaárak mellett az energiaválságban „óriási igényt” tapasztaltak a lakosság részéről a napelemrendszerek iránt. Emiatt erre a programra 300 millió lejt különítettek el, amiből minden korábban jóváhagyott pályázatot kifizetnek, míg az idei pályázatokra 2 milliárd lejt szánnak. „Fontos, hogy nem csak a magánszemélyeket, hanem a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezeteket és egyházakat is támogatjuk a napelemrendszerek felszerelésében, hiszen az energiaszámlák kifizetése rájuk is jelentős terhet ró” – tájékoztatott Tánczos Barna.

Idén is lesz ugyanakkor három roncsautóprogram, amelynek költségvetése meghaladja az 1,5 milliárd lejt. Ezen összeg révén mintegy 200 ezer szennyező autók tudnak kivonni a forgalomból. A klasszikus és plusz roncsautóprogramok március 24-én indulnak, majd pedig az önkormányzatokkal közösen helyi roncsautóprogram is indul. „Hamarosan elkezdődik az önkormányzatok regisztrációja, ezt követően igényelheti majd a lakosság is az autónként 3000 lejes támogatást a szennyező autók leadása után, anélkül, hogy új autó vásárlására köteleznénk – közölte a tárcavezető. A klasszikus roncsautóprogram költségvetése 560 millió lej, a roncsautó plusz program költségvetése 780 millió lej, a helyi roncsautóprogram költégvetése pedig 240 millió lej” – részletezte a tárcavezető.

Újdonságnak számít az elektromos mikrobuszok vásárlását támogató program, amelyre 300 millió lejt szánnak és a tanintézeteket célozza. Ezen programot a megyei tanácsok segítségével szervezik majd. Támogatni fogják a hulladékkezelő állomások, valamint az ivóvíz- és szennyvízrendszerek kiépítését is – összesen 2,5 milliárd lejből –, miközben folytatják a háztartási gépek roncsprogramját – 75 millió lejes költségvetéssel –, a kerékpárutak építését – 50 millió lejjel –, valamint a közintézmények energiahatékonyságának növelését – 451 millió lejjel. A közleményből kiderült, hogy környezetvédelmi tudatosító és oktatóprogramokra 256 millió lejt különítettek el. A civil szervezeteknek, oktatási intézményeknek és önkormányzatoknak szánt pályázati kiírás várhatóban már március végén elindul. Emellett idén zöld fesztiválok szervezésére és a Zöld Péntek Programra is lehet majd pályázni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?