Pszichológus az iskolában: papíron létezik a gyerekeket segítő szakember

Iskolapszichológusok, azaz hivatalos nevükön pszichológus tanárok is kellene tevékenykedjenek a tanintézetekben a szeptemberben életbe lépett új működési szabályzat értelmében. A Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont vezetője szerint azonban ilyen állások kiírásáról egyelőre nincs hír, így továbbra is messze állnak még attól a szintén törvényes előírástól is, hogy maximum 500 gyerekkel foglalkozzon egy szakember az óvodákban, iskolákban.
 
Még nyáron hagyták jóvá rendeletben a megyei nevelési tanácsadó és erőforrásközpontok új működési szabályzatát, amely először említi a pszichológus tanárokat. Az új törvény szerint nekik olyan szakembereknek kell lenniük, akik a Román Pszichológusi Kamara által kiállított, a szakma gyakorlására jogosító igazolással rendelkeznek a következő szakterületeken: neveléspszichológia, iskolai és szakmai tanácsadás, speciális pszichopedagógia, klinikai pszichológia, pszichoterápia, pszichológiai konzultáció.
 
Ilyen állásokat azonban nem hirdettek, és még hírek sem keringenek arról, hogy lesz idén iskolapszichológusi állás meghirdetve, annak ellenére, hogy az új szabályzat életbe lépése a 2024–2025-ös tanévtől ezt maga után vonná – tudtuk meg Szabó Irén Ottiliától, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont vezetőjétől.

Pszichológusi segítséget kaphatnának a diákok a pszichológus tanártól. | Fotó: Pexels

„Ami eddig nem volt, és ebben az új törvényben szerepel, az az iskolapszichológus, azaz a profesor psiholog. Egyelőre nincsen kidolgozva a módszertana, hogy hogyan lehet alkalmazni erre az állásra, és egyelőre nem is kaptunk ilyen állást. Annyit tudni a törvény alapján, hogy a jelöltnek meg kell legyen a szakma gyakorlásához szükséges igazolása a kamarától. Ilyen egyelőre nekünk a megyében nincsen. Iskolai tanácsadóink vannak, és az új törvény szerint ők tanácsadó tanárok (profesor consilier) lesznek” – fejtette ki az igazgatónő.

A központnak jelenleg is vannak pszichológusai tanácsadó tanári státusban, hiszen a korábbi előírás szerint pszichológusi, szociálpedagógusi, gyógypedagógusi és szociológusi diplomával lehet betölteni ilyen tanácsadói állást, tette hozzá az igazgatónő.   

Valóban pszichológusi munkát végezhetne

Mint Szabó Irén Ottilia elmondta, az új szakember, a pszichológus tanár feladatkörét is ismerteti a törvény. „A pszichológusi munkával kapcsolatban feladatként említi például felmérések, kiértékelések végzését és a pszichodiagnosztizálást. Olyan attribúciókat sorol, amelyek kimondottan pszichológusi munkát jelentenek, mind a tanácsadás terén, mind a nevelési részben. Van átfedés a jelenlegi tanácsadók feladataival, így lesznek olyan hatáskörök, amelyektől majd mentesülhetnek a tanácsadók. Többek között a traumatizáló eseményeknek a feldolgozása is szerepel a pszichológus tanár feladatai között, és ezek már hosszasabb pszichológusi munkát igényelnek” – fejtette ki Szabó Irén Ottilia.

Harmadszor írja a törvény, hogy 500 gyerek jusson egy emberre

Hargita megyének jelenleg 73 iskolai tanácsadója van és 24 logopédusa, és ez még messze nem elég az igazgatónő szerint, annak ellenére, hogy októberben bővült a logopédusok száma néggyel. Jelenleg nem tudni, hány állás lesz, amikor lesz. Szabó Irén Ottilia szerint már az nagy lépés lenne, ha több szakemberük lenne, jobban leosztott feladatokkal, hiszen jelenleg nagyon sok és sokféle jut ebből a tanácsadókra.

A prevenciótól a konfliktuskezelésig, a bullyingtól a pályaorientációig, az egyéni kérdésektől a csoportos munkáig számos feladatot kell ellátniuk a jelenlegi iskolai tanácsadóknak | Fotó: Pxels

„A tanácsadó tanárok nagyon meg kell húzzák a határaikat, mert rengeteg terület az, ami most hozzájuk tartozik a prevenciótól a konfliktuskezelésig, a bullyingtól a pályaorientációig, az egyéni kérdésektől a csoportos munkáig. Nemcsak az a gond, hogy nehéz feladatuk van a nagyon tág feladatkör miatt, hanem az, hogy egyelőre nem sikerül megvalósítani, ami a törvényben újra – és most már, ha nem tévedek, harmadszor – le van írva: hogy maximum 500 gyerek jusson egy tanácsadóra. Azonban jelenleg olyan kolléganő is van, aki minden nap nemhogy más intézményben, hanem más-más helységben tevékenykedik” – számolt be az igazgatónő a helyzetről. Elmondta, két évvel ezelőtt tíz tanácsadói állást kapott a megye, „az is szépített a helyzeten”, és ez a négy logopédusi is, de még mindig hiány van.

Az iskolai zaklatás kérdése csak egyike az iskolai tanácsadók sokrétű feladatának. | Fotó: Pexels

„A négy új logopédusi állás kicsit javít a helyzeten, azonban még mindig vannak olyan zónák, ahol egyáltalán nincsen ilyen szolgáltatás. A tanácsadóknál is még kellene minimum húsz állás ahhoz, hogy ezt az 500-as maximális létszámot be tudjuk tartani” – mutatott rá.

A központhoz költöznek a fejlesztő pedagógusok

Az új szabályzatról elmondta, pozitívuma, hogy végre részletesen kifejti az egyes funkciók feladatait, ugyanakkor más újdonságokat is hoz. „A jó része, hogy az előző, a 2011-ben megjelent szabályzathoz képest részletesebben konkrétabban le van írva a feladatköre minden szakembernek, aki a központhoz tartozik. Ugyanakkor 2025. január 1-jétől a nevelési tanácsadó központhoz fognak tartozni a fejlesztő pedagógusok is, ezt írja elő az új szabályzat, amiben ennek megfelelően le van írva a fejlesztő pedagógusok feladatköre is” – magyarázta az igazgatónő. Mint kifejtette, a fejlesztő pedagógusok jelenleg a speciális iskolákhoz tartoznak (centre școlare de educație incluzivă), és Hargita megyében ilyen van Bélborban, Oklándon, illetve ilyen a Szent Anna Speciális Iskola Csíkszeredában.

Az igazgatónő szerint áthelyezésükre az lehetett az indíttatás, hogy ezek a szakemberek egyébként is együttműködnek az iskolákban és óvodákban. Elmondta azt is, októberben nemcsak logopédusi, hanem 16 fejlesztő pedagógusi, pszichopedagógusi és kinetoterapeuta állást is kapott a megye. Ezek a szakemberek is jövőtől hozzájuk tartoznak.

„A fejlesztő pedagógusok esetében 12 speciális igényű gyerek után jár egy állás. Nyilván mindenki többel dolgozik ennél, mivel nincsen teljes lefedettség a megyében ezen a téren sem, csakúgy, mint a tanácsadók és a logopédusok esetében” – mondta el Szabó Irén Ottilia. További újdonság, hogy az új szabályzat értelmében az iskolai orientációt elbíráló bizottságnak (comisia de orientare școlară și profesională), amely a sajátos nevelési igényű gyermekek oktatási formájáról dönt, ki kell egészülnie gyermek-neuropszichiáterrel is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?