Prefektusi évértékelő: Háromszéket elkerülték a botrányok

Kovászna megyében viszonylagos rend van. Az országos botrányok miatt elrendelt ellenőrző akciók alkalmával is bebizonyosodott, hogy más régiókhoz képest Kovászna megyében rend van, állapította meg szerdai évértékelőjén Ráduly István prefektus.

A háromszéki kormánybiztos elemzésében az év minden hónapjából kiemelte azokat a problémákat, amelyekkel a hatóságok szembesültek. Idén januárban a Sepsi OSK focimeccsen az U Craiova 1948 csapat szurkolói folyamatosan idegengyűlölő jelszavakat skandáltak, ami miatt a játékvezető felfüggesztette a mérkőzést. Később a meccset újra kellett játszani, de a sepsiszentgyörgyi futballcsapat csattanós választ adott és 4-0-ra győzött a craiovai csapat ellen, idézte fel Ráduly István.

Fotók: Kocsis B. János

Februárban Sepsiszentgyörgyön egy malőrrel indult az országos polgári védelmi program, amelynek keretében a légvédelmi szirénákat ellenőrizték, idézte fel a prefektus, aki szerint miután megjavították a szirénákat, végül a gyakorlat elérte a célját. Márciusban a kormány újragondolta az ukrán menekültek támogatási rendszerét, hogy a pénz ne a befogadókhoz, hanem egyenesen a menekült családokhoz jusson, ezt kellett átszervezni, sorolta a prefektus.

Miután a prefektúra évekig a háromszéki önkormányzatok kerékkötője volt, ezen sikerült változtatni, állapította meg idén áprilisban a mandátuma két évét összegző eseményen Ráduly István, aki kiemelte, hogy rögtön prefektusi kinevezését követő első intézkedései között volt a kétnyelvűség bevezetése a kormányhivatal kommunikációjában.

Májusban a medveproblémával foglalkoztak, ugyanis Kovászna megyében került sor az Európai Parlament Petíciós Bizottságának tényfeltáró látogatása, ahol mások mellett Ráduly István prefektus hangsúlyozta: amíg az állatvédő szervezetek becslése szerint Kovászna megye erdeiben legtöbb 600 medve élhetne, ezek száma a szakemberek szerint meghaladja a 2000-et, így a barnamedve nem tekinthető kiveszőben lévő állatfajnak, amit kiemelten kellene védeni, hanem vissza kell állítani a tudományos alapon működő vadgazdálkodást és szabályozni a medvepopulációt.

Júniusban csendben és rendben zajlott le a hadsereg által elrendelt mobilizálási gyakorlat, amelynek során behívót kaptak a Kovászna megyei tartalékos katonák, akik egynapos kiképzésen kellett részt vegyenek. A július esőzéssel és árvízzel kezdődött Háromszéken, ahol a legnagyobb gondot Torján és Erdővidéken okozta az árvíz. A Nagyajtán elsodort, majd újjáépített hidat éppen a napokban adták át a forgalomnak, mutatott rá a prefektus.

Hozzátette: júliusban belefutottunk az év legnagyobb botrányába, amely a horror körülmények között működő Ilfov megyei öregotthonok kapcsán robbant ki. Ráduly István ennek kapcsán megállapította, hogy az idősek és fogyatékkal élők Kovászna megyei központjaiban nem volt semmi gond, viszont Maros megye egyik központjából egyik napról a másikra kiköltöztettek 17 háromszéki idős személyt, és komoly kihívás elé állította a helyi hatóságokat az érintettek hazatelepítése.

Augusztusban azzal szórakoztak”, hogy hétvégi programot szerveztek a Gépjárművezetői Engedélyeket Kibocsátó és Járműbejegyzési Hivatalban, miután a sepsiszentgyörgyi Csíki utcai útépítési munkálatok során több alkalommal is elvágták az optikai szálat, ezért internet nélkül maradt a hivatal, idézte fel Ráduly István. Hozzátette: szeptemberben a crevediai, halálos áldozatokat is követelő robbanást követően elrendelt országos kampány keretében a háromszéki üzemanyag- és autógáz töltőállomásokat ellenőrizték, de különösebb mulasztásra nem derült fény.

Októberben hatalmas tűz ütött ki a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házának nagytermében, amelyben – csodával határos módon – személyi sérülés nem történt, hívta fel a figyelmet a prefektus, aki szerint feltétlenül meg kell keresni a törvényes utat arra, hogy az épület a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tulajdonába kerüljön, amely a helyi közösség érdekében hasznosítsa azt.

Novemberben két hétvégéjén, a Beszterce-Naszód, Vaslui és Fehér megyei rendőrök segítségével több mint 500 személy tehette le a vizsgát a B-kategóriás gépjárművetői engedély megszerzéséért, és ezzel ismét sikerült másfél hónap alá szorítani az elméleti és a gyakorlati vizsga közötti várakozási időt Sepsiszentgyörgyön, mondta Ráduly István, aki szerint az év utolsó hónapjában nem történt kirívó eset, így több látogató csoportot is fogadtak, akik karácsonyi műsort adtak a prefektúrán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?