Nőket és gyermekeket kényszerítenek koldulásra, a hatóságok tehetetlenek

Hiába kergetik el a hatóságok, mindegyre visszatérnek, és kóberes szekerekkel telepednek le a családok a Maros-parton, ahol a férfiak koldulásra kényszerítik a nőket és a gyermekeket.

A Helyi Rendőrség az elmúlt hetekben több alkalommal is beszámolt arról, hogy 3-4 szekérrel próbálnak tábort verni a város szélén más megyéből érkező roma családok. Legutóbb a Kolozs megyei Magyarderzséről érkezett egy csoport. A férfiak a szekerek mellett maradnak, az asszonyokat és gyermekeket Marosvásárhely belvárosába küldik koldulni, a nap végén a pénzt elveszik tőlük. 

Fotó: marosvásárhelyi rendőrség

A Helyi Rendőrség vezetője, Raul Matis a Maszolnak elmondta, egy ördögi kör miatt nem tudják megfékezni a jelenséget, a hatóságoknak pedig korlátozott a lehetősége. A vonatkozó jogszabályok értelmében pénzbírságot rónak ki és elkergetik őket, de ez csak egy ideig oldja meg a helyzetet.

A pénzbírságot elvileg annál az önkormányzatnál kellene kifizetniük, ahova lakhelyük szerint tartoznak. Amennyiben nem sikerül behajtani az adósságot, a hatóságnak kellene kezdeményeznie, hogy a tartozást „ledolgoztassák”, azaz kötelező közmunkává minősítsék, ha pedig ezt sem sikerül betartatni, akkor törvényszéki végzéssel büntetést szabnának meg. Mivel azonban ez egy bonyolult folyamat, nagyon kevés önkormányzatnak van erre kapacitása.

Jelen esetben is a Helyi Rendőrség kiszabott egy 200 lejes pénzbírságot, amit nagy valószínűséggel soha nem fognak törleszteni – mondja a Marosvásárhelyi Helyi Rendőrség vezetője.

Raul Matis hangsúlyozta, ameddig a lakosságban nem tudatosul, hogy azzal a két-három lejjel, amit a koldusoknak adnak, csak az utcán tartják őket, addig egyre csak gyarapodik a kéregetők száma. Ezzel csak a kizsákmányolást támogatják. Elmesélte, hogy többször is szembeállt a rendőrrel a kolduló kisgyerek és közölte, nem tudják őt olyan dologgal fenyegetni, ami ijesztőbb lenne annál a verésnél, amit az apjától kap, ha nem szed össze elég pénzt. 

A Helyi Rendőrség vezetője abban látja a megoldást, hogy a lakók nem a koldusoknak adják a pénzt, hanem olyan civil szervezeteteket támogatnak, amelyek a rászorulókon tudnak segíteni. Ha látják, hogy nem sikerült bevételre szert tenni, nem jönnek vissza a városba, nyomatékosította.

A koldulás visszaszorítása terén az illetékes intézmények együttműködése sem éri el a várt eredményt. A jogszabályok intézményenként változnak: a helyi rendőrök a gyermekjogvédelmi igazgatósághoz viszik az utcán kéregető kiskorút, de az intézményt arra kötelezi a törvény, hogy előbb a családba próbálja visszailleszteni. Így behívják a kiskorú szüleit, ők nyilatkoznak arról, hogy nem tudtak a gyermek hollétéről és „hazaviszik”. Gyakran ugyanaznap, ugyanaz a kiskorú egy másik útkereszteződésben koldul. A helyi rendőrök egyenruhája láttán elszalad – mondja a Helyi Rendőrség vezetője. Raul Matis szerint egy megoldás van: ne adjunk pénzt a koldusoknak!

(Nyitókép: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?