Nemzetközi sajtó: növekvő nyomásra nyújtotta be Klaus Iohannis a lemondását
Klaus Iohannis elnök lemondásának hírét gyorsan felkapta a nemzetközi sajtó, hangsúlyozzák, hogy ez bonyolult politikai környezetben történik.
Klaus Iohannis román elnök, akinek hivatali ideje amúgy is a végére jár, hétfőn lemondott, mivel a szélsőjobboldali ellenzéki parlamenti pártok kezdeményezték a felfüggesztését, írja a Reuters.
Reuters: Iohannis rendkívül népszerűtlen
Az Ukrajnával szomszédos EU- és NATO-tagállam tavaly intézményi káoszba süllyedt, amikor a kevéssé ismert Călin Georgescu, a NATO szélsőjobboldali bírálója megnyerte az elnökválasztás első fordulóját. Az orosz beavatkozás vádjait követően – amelyet Moszkva tagadott – a román alkotmánybíróság az egész választást érvénytelenítette – emlékeztet a Reuters.
Az alkotmánybíróság kimondta, hogy Klaus Iohannis, akinek második és egyben utolsó mandátuma december 21-én járt le, hivatalában marad, amíg utódját meg nem választják. Az államelnök-választás két fordulóját május 4-én és 18-án tartják, idézi a hírügynökséget a News.ro.
Felidézik, januárban három szélsőjobboldali ellenzéki párt, amelyek a parlamenti helyek 35%-át tudják magukénak, indítványt nyújtott be Iohannis menesztésére. Mivel az indítványt szavazásra kell bocsátani, és Iohannis rendkívül népszerűtlen, elemzők szerint a főbb Európa-párti pártok néhány képviselője megadhatta a szükséges többséget a szélsőjobboldaliak felfüggesztési indítványának – jegyzi meg a Reuters.
A három szélsőjobboldali csoport, amelynek támogatottsága Georgescu meglepetésszerű győzelme óta megugrott, arra használta a Iohannis elleni kampányt, hogy tüntetéseket szervezzen és átvegye a politikai napirend irányítását – írja a Reuters.
AP: Iohannis a választások érvénytelenítése utáni nyomásra mond le
Klaus Iohannis román elnök hétfőn bejelentette lemondását a populista ellenzéki csoportok növekvő nyomására, két hónappal azután, hogy a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az elnökválasztást – írja az Associated Press.
A 65 éves Iohannis 2014 óta töltötte be az államelnöki tisztséget, és az alkotmány által megengedett két ötéves mandátumot töltötte. Elnöki megbízatását decemberben meghosszabbították, miután az alkotmánybíróság két nappal a december 8-i elnökválasztási forduló előtt érvénytelenítette azt. A döntést azután hozták meg, hogy a szélsőjobboldali populista Călin Georgescu váratlanul megnyerte az első fordulót, ami orosz beavatkozásra és választási szabálytalanságokra vonatkozó vádakat váltott ki – emlékeztet az Associated Press, amelyet az amerikai média, köztük a The Washington Post, az ABC News és világszerte más kiadványok is felkaptak.
Kapcsolódó
A lemondás bejelentése után összecsapások törtek ki Georgescu támogatói és a rendőrség között a Bukarestben található kormányépület előtt – jegyzi meg az AP az eredeti anyag frissítésében.
Iohannis elnök a választások elmaradása utáni nyomás hatására lemond – jegyzi meg az AFP, amelyet a Le Figaro is átvett.
Klaus Iohannis román államfő hétfőn bejelentette lemondását. „Hogy megkíméljem Romániát és a román állampolgárokat egy válságtól, szerdán távozom hivatalomból” – mondta ünnepélyes beszédében Bukarestben.
Ukrán sajtó: a szélsőjobboldal követelte lemondását
A szomszédos, háború sújtotta Ukrajna sajtóját is érdekli, mi történik Romániában.
Iohannis közölte, hogy lemondása február 12-én, szerdán lép hatályba. Azt mondta, hogy azért hozta meg a döntést, hogy megmentse Romániát a válságtól, mivel a parlamentnek szavaznia kell a hivatalából való elmozdításáról. A lépést ésszerűtlennek és károsnak minősítette – magyarázza az Ukrajinszkaja Pravda.
Az ukrán kiadvány megjegyzi, hogy a Iohannis lemondását követelő felhívás a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu és a szélsőjobboldali Szövetség a Románok Egyesüléséért támogatóinak egyik jelszava lett.
A szélsőjobboldali ellenzéki pártok immár harmadszor nyújtottak be kezdeményezést a parlamentnek az elnök megbuktatására, mert Iohannis túllépte hivatali idejét, miután az országos elnökválasztás első fordulójának eredményét törölték. Iohannis azt mondta, hogy lemond, hogy elkerülje a romániai belső és külső válságot. „Az egész világon nevetség tárgyává válunk” – idézi a Kyiv Independent.
Ázsiában is hír volt
A kínai hivatalos Hszinhua hírügynökség a román elnök bejelentését a lehető legsürgősebb ügyként kezelte, többek között angol nyelvű hírfolyamában is, a breaking news-t a kínai kiadványok is így vették át. Az iráni félhivatalos Mehr hírügynökség is beszámol a lemondásról.
CSAK SAJÁT