Történelmi premier: lemond Klaus Iohannis az államelnöki tisztségről
Lemond tisztségéről Klaus Iohannis államfő. A tisztségben levő államelnök hétfőn bejelentette, február 12-én, szerdán távozik hivatalából.
Mint megírtuk, a parlament kedden, a 10.00 órakor kezdődő együttes plenáris ülésen szavaz az ellenzék Klaus Iohannis elnök felfüggesztésére irányuló kéréséről.
Az államfő hangsúlyozta, azért mond le, hogy megelőzze felfüggesztését, és az ezzel járó procedúrát, ami szerinte negatívan befolyásolná az ország jelenét és jövőjét.
A bejelentés során úgy fogalmazott, azért távozik önként az államelnöki tisztségből, mert nem szeretné, hogy ország-világ előtt a nevetség tárgyává váljon Románia.
A bejelentését azzal indította, hogy mennyire felesleges és megalapozatlan, sőt káros, hogy az ellenzék kezdeményezte a felfüggesztését, és a parlament napirendre is tűzte a szavazást az indítványról. Hangsúlyozta, ő soha nem sértette meg az alkotmányt, így a felfüggesztéséből senki nem nyer, sőt mindenki veszít. Figyelmeztetett, hogy ha a parlament megszavazza a felfüggesztését, az attól számított 30 napon belül népszavazást kell szervezni a hivatalából való elmozdításáról. A referendumnak meglátása szerint az országban és külföldön is negatív hatása lenne.
Belföldön azt a negatív hatást említette, hogy a referendum megosztja a társadalmat, senki nem beszél majd a májusban esedékes államelnök-választásokról, a jelöltek nem tudják bemutatni elképzeléseiket. Külföldön pedig romlik az ország megítélése, Románia partnerei nem fogják érteni, miért kellene felfüggeszteni egy államelnököt, amikor úgyis hamarosan sor kerül az új államfő megválasztására.
Arra hivatkozott, ezt a forgatókönyvet akarja megelőzni azzal, hogy önként távozik a hivatalából, és február 12-én lemond. Ezzel meglátása szerint, megmenti az országot attól, hogy „köznevetség tárgyává” váljon.
Mint megírtuk, Crin Antonescu, a kormánykoalíció államelnök-jelöltje korábban azt mondta, ha Iohannis lemond, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Ilie Bolojan kész átmenetileg átvenni az elnökséget. Mint ismeretes, ha az államelnök nem tudja ellátni hivatalát, átmenetileg a szenátus elnöke tölti be ezt a tisztséget.
CSAK SAJÁT