Ügyvivő elnöke lesz Romániának – mi az, amit nem tehet majd meg?
Klaus Iohannis lemondásával a szenátus elnöke, azaz Ilie Bolojan lehet Románia ügyvivő államfője.
Az alkotmány értelmében, ha az elnöki tisztség megüresedik, akkor a tisztséget ideiglenesen a szenátus elnöke vagy a képviselőház elnöke gyakorolja.
Mivel az alkotmány sorrendet ír, Ilie Bolojan, a szenátus elnöke lehet az ügyvivő államfő február 12. után, de a nemzeti liberális párti politikus feladatkörében néhány megkötés is lesz.
Az alaptörvény értelmében nem intézhet üzenetet a parlamenthez az ország főbb politikai problémái tekintetében, mint ahogyan fel sem oszlathatja a parlamentet. Ügyvivő elnökként nem írhat ki népszavazást sem.
Az alkotmány szerint az államfői tisztség megüresedésétől számított három hónapon belül ki kell írni a választásokat, de mint ismeretes, a parlament már korábban kiírta azokat májusra.
Emlékezetes, hogy Klaus Iohannis mandátuma tavaly decemberben járt le, de mivel az alkotmánybíróság érvénytelenítette a választásokat a tisztségben maradt. Az ellenzék azóta is a lemondását vagy leváltását szorgalmazta.
Kapcsolódó
A felfüggesztését kezdeményezték, ennek nyomán jelentette be hétfőn a lemondását. Bevallása azért, hogy elkerülje a felfüggesztési procedúrát, ami szerinte negatívan befolyásolná az ország jelenét és jövőjét.
CSAK SAJÁT