Nem elég, hogy sokan közömbösek a bajbajutottakkal, vannak, akik a mentősökre támadnak

A mentősök sok nehézséggel szembesülnek a munkájuk során, a legnagyobb probléma, amit mi, átlagpolgárok is könnyen orvosolhatnánk, ha nem lennénk közömbösek a bajbajutottakkal szemben.

A Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója, dr. Péter Szilárd az Agerpres hírügynökséggel osztotta meg az adatokat, miszerint tavaly a rendelkezésükre álló 63 mentőautó összesen 1 832 263 kilométert tett meg: több mint 42 000-szer kérték a szolgáltatásukat, ezek közül 28 ezer alkalommal sürgős esethez siettek ki, 14 ezer esetben pedig beteget szállítottak kórházba vagy onnan haza. Évről évre mintegy 5-10 százalékkal nő az igénylések száma.Sokszor elkélne a segítség a mentősöknek | Illusztráció: ISU Harghita

Az igazgató hozzátette, hogy ezek a számok egyrészt azt mutatják, hogy a lakosság bizalma egyre nő a mentőszolgálat, valamint a kórházak felé, másrészt sokan olyan nem súlyos esetekben is tárcsázzák a 112-t, amikor a háziorvos is segíthetne. Ezzel az a baj, hogy fölöslegesen leterhelik a mentőszolgálatot, valamint a kórházak sürgősségi osztályait. Mint mondta, már arra is volt példa, hogy valaki nem volt elégedett a háziorvosi ügyeletben, az úgynevezett permanencia központban kapott szolgáltatással, ezért onnan hívta a mentősöket, akiknek törvényes kötelességük a helyszínre sietniük.

De az is megtörtént, hogy valaki taxiszolgáltatásnak nézte a mentőt, sőt volt, hogy egyes – főként hátrányos körülmények között élő – személyek mentőt kértek, hogy szállítsa be őket a sürgősségre, azonban a „betegek” még azelőtt elhagyták a kórházat, hogy megkapták volna az orvosi vizsgálati eredményeket.

Dr. Péter Szilárd azt is elmondta, hogy Hargita megyében összesen 16 mentőállomás működik, és átlagosan számolva egy bevetés 15 perig tart, ez annak is köszönhető, hogy viszonylag jó a megye lefedettsége.

A Hargita Megyei Mentőszolgálatnak 63 autója van | Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

„Az elzártabb területekre nehezebben jutunk ki, de nem mondhatom, hogy nagy problémákkal küzdenénk. A mentőállomások elhelyezkedésének köszönhetően az autók átlagosan 15 perc alatt kiérnek a helyszínre” – részletezte, hozzátéve, hogy akkor tart hosszabb ideig egy bevetés, ha a legközelebbi mentőállomáson minden mentőautó éppen használatban van, mert akkor egy másik állomásról kell autót küldeniük. Illetve akkor is lassabban érnek ki a mentők, ha nehezen járható, nem aszfaltozott úton kell eljutniuk a helyszínre.   

Nehézséget jelent továbbá, hogy a mentősöket sokszor verbálisan vagy akár fizikailag is bántalmazzák, az autókat pedig megrongálják. Továbbá többször jelezték az észrevételt, miszerint a bajbajutott személy szomszédaiban vagy akár rokonaiban nincs kellő empátia, nem hajlandók segíteni a mentősök munkáját, hogy a beteg vagy sérült embert az autóhoz szállításban segítsék.

„Csíkszeredában és más városokban is tapasztaljuk a közömbösséget a szomszédok részéről. Nemcsak éjszaka, hanem napközben is, amikor kiszállunk a bajbajutott személy lakásához, nem találunk egy embert, aki segítene az autóig elvinni az érintettet. Falvakon más a helyzet, ha valahová megérkezik a mentőautó, akkor már jönnek is a szomszédok és érdeklődnek az illetőről. A legnagyobb nehézség tehát, ha nincs segítség, amikor a pácienst az autóig kell vinni, miközben nincs, aki vigye a mentősök felszereléseit, amelyek segítségével a beteg állapotát stabilizálják, ráadásul mindeközben az idővel is versenyt kellene futniuk” – részletezte a mentőszolgálat vezetője.

A Hargita megyei mentőautók 1,8 millió kilométert tettek meg egy év alatt | Illusztráció: Agerpres (archív)

Mint mondta, húsz évvel ezelőtt nem gondolta volna, hogy egyszer azzal kell szembesülniük, mennyire közömbösek az emberek a körülöttük élőkkel. „Amikor ilyen esetekről hallottunk külföldről, azt mondtuk, hogy ez nálunk biztos soha nem fog megtörténni, de most már eljutottunk az érdektelenségig. Ha valakinek baja esik az utcán, az arra járók elmennek mellette, nem törődnek vele” – magyarázta.

Dr. Péter Szilárd megragadta az alkalmat, hogy elmondja, a bajbajutottak bizalommal hívhatják a 112-t, ahányszor csak segítségre szorulnak: röviden és helyesen mondják el a diszpécsereknek, hogy mi történt, azért, hogy ne veszítsenek értékes időt. Amikor pedig a mentősök kiérkeznek, mutassák nekik az utat, hogy könnyen megtalálják az utcát vagy a házat, ahol a páciens van, illetve amennyiben lehetséges, segítsenek a mozgatásában is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?