Bajban van a Hargita megyei mentőszolgálat

Szakemberhiány miatt februártól veszélybe kerülhet az ügyelet biztosítása a Hargita megyei mentőszolgálatnál. A helyzet megoldása érdekében a szolgálat vezetősége a bukaresti egészségügyi minisztériumhoz és a megyei hatóságokhoz fordult segítségért. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke támogatásáról biztosította a mentősöket, ám különös kijelentéssel borzolta a kedélyeket.

A Hargita megyei Mentőszolgálatnál uralkodó állapotokat a megyei önkormányzat hétfő délutáni ülésén ismertette Péter Szilárd, a mentőszolgálat vezetője. Mint arról korábban a Maszolon is beszámoltunk: az intézmény szakemberhiánnyal küzd, Csíkszeredában csupán két, Gyergyószentmiklóson pedig egyetlen mentőorvos van, Székelyudvarhelyen nincs is ilyen szakember.

Mentő orvos nélkül = taxi?

Az Agerpres beszámolója az említett tanácsülésen szerint Borboly Csaba tanácselnök úgy fogalmazott, hogy "a mentőorvos nélküli mentőautó taxi", ugyanakkor támogatásáról biztosította az intézményt. A megyei döntéshozó testület elvi beleegyezését adta, hogy támogatja a mentőszolgálat szaktárcához címzett beadványát. Ezt a bukaresti szenátus és a képviselőház illetékes szakbizottságaihoz is eljuttatják.

Borboly Csaba kijelentése nem maradt reakció nélkül. Barabás K. Zoltán, az Asszisztensek Rendjének Hargita megyei elnöke a szekelyhon.ro portálnak eljuttatott közleményben reagált a politikus szavaira. A szakember szerint Borboly Csaba „kijelentésével több száz mentősasszisztens munkáját kérdőjelezi meg, beletiporva szakmai becsületükbe, semmibe véve asszisztens kollégáim áldozatos munkáját”.

„Ki vonult ki a több ezer esethez? Ki oldott meg nehezebbnél-nehezebb feladatokat? Ki kellett, sokszor kompetenciáját is meghaladó kérdésekben döntsön? Minden évben felmérik a mentőállomásokon dolgozó asszisztensek szakmai és gyakorlati tudását, folyamatos képzésben részesülnek annak érdekében, hogy a bajba jutott honfitársaink minél jobb ellátásban részesüljenek” – folytatta Barabás K. Zoltán. Megjegyezte: a mentőszolgálatnál zajló tevékenység csapatmunka, amelyhez orvos, asszisztens, gépkocsivezető összehangolt áldozatos munkája szükséges.

Képünk illusztráció | Fotó: Maszol

A megyei mentőszolgálat gondjai, valamint Borboly Csaba kijelentése nem csak a szakmán belül gerjesztett indulatokat, hanem kisebb média-vihart is kavart. Az Agerpres tudósítása nyomán beszámolt a helyzetről az MTI, illetve kiemelten foglalkozott a témával a január óta már csak online megjelenésű Székelyhon is. A politikus nem hagyta szó nélkül az eseményeket, szerdán este élő Facebook-bejelentkezés során reagált. A Hargita Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi betegellátó részlege előtt Borboly Csaba mentőautókkal a háttérben, dr. Péter Blanka mentőorvos társaságában fogalmazta meg gondolatait.

Nem megfelelő a törvényi szabályozás

A tanácselnök rámutatott, eddig leginkább a háziorvos-hiány problémája volt közismert, ám Péter Szilárd hétfői nyilatkozata nyomán a mentőorvosok kis száma is nyilvánosságot kapott. A doktornő kihangsúlyozta, hogy részben a nem megfelelő jogszabályi szabályozás áll a szakemberhiány hátterében.

„Nincsenek olyan szakembereink, akiknek a törvény megengedi, hogy mentőn dolgozzanak. A legtöbb szakembert, akinek a törvény megengedné ezt a tevékenységet, elszippantják a sürgősségi betegellátó egységek, vagy az intenzív terápiás osztályok” – fogalmazott a szakember. Megerősítette Péter Szilárd megállapításait: Csíkszeredában legalább két orvosra lenne szükség 24 órás, de legalább nappali szolgálatban. Ugyanis a jelenlegi helyzetben, ha egy beteggel távolabbi utat kell megtennie egy mentőnek, akkor a megyeszékhely hosszabb időre mentőorvos nélkül maradhat.

Nem vonzó a mentőorvos hivatás

„Ez idő alatt bármi történhet és csak asszisztenses autóink maradnak. Idézőjelben mondom, hogy csak, mert ők is ellátják a feladatukat. Egy-egy asszisztensben meg lehet úgy bízni majdnem, mint egy orvosban, csak a törvény nem engedi nekik, hogy olyan szinten lássák el a betegeket, ahogy egy orvos el tudná látni. Valamit kell csinálni, hogy ne alakuljon ki ez a helyzet”- fogalmazta meg Péter Blanka. Kiemelte ugyanakkor, hogy a mentőorvosi hivatás nem vonzó a fiatal orvosok számára.

„A nagy többségnek az a vonzó, hogy dolgozzon egy kórházi osztályon, van egy fix program, amellett lehet családi életet élni, és ha úgy van, akkor működik egy privát rendelő. Ezt mi, mentősök nem tudjuk megcsinálni. Ezen kívül mi stabilizáljuk a betegeket, nem tudjuk utánkövetni. A sikerélménytől megfosztanak minket és hosszú utakat kell megtennünk, veszélyes sebességgel megyünk, sok mentős baleset történik. Tehát veszélyes körülmények vannak” – tette hozzá a mentőorvos.

Rendszerhiba

Borboly Csaba szerint a héten „kaptak hideget is, meleget is”.

„Pedig nem arról van szó, hogy az asszisztensekkel nekünk valami bajunk van, hanem pont arról, hogy kinek mi a kompetenciája” – fogalmazott a politikus. A bejelentkezéshez írt bejegyzésében úgy fogalmazott: „Fogjuk fel mindannyian, egy jogszabályozási rendszerhiba van, nem szükséges tetézni a félretájékoztatással, főleg ne az egészségügy terén!”.

A témával kapcsolatos kérdéseinket idejében eljuttattuk Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnöke válaszában azonban úgy fogalmazott, hogy nézzük meg az élő bejelentkezését, és akkor választ kapunk  kérdéseinkre.

‼️Fogjuk fel mindannyian, egy jogszabályozási rendszerhiba van, nem szükséges tetézni a félretájékoztatással, főleg ne az egészségügy terén! ????Csapatban dolgoznak, nekik minden eset sürgős, a helyszínre érkezéstől a baj felderítéséig, a beteg stabilizálásig. ????Életet mentenek, szolgálatteljesítés közben sokszor ők maguk is életveszélybe kerülnek. ????A ????mentőorvos, asszisztens szakma megfizethetelen, a jelen jogszabályozások pedig erre még sok lapáttal rátesznek. ????@Hargita Megyei Mentőszolgálat korszerű eszközökkel, jól felszerelt mentőautókkal rendelkezik,????‍⚕️ de orvoshiánnyal küszködnek, aminek a következménye életveszélyes is lehet. ????Ez a probléma elsősorban a kórházak közötti szállításban mutatkozik meg, ahol a küldő intézmény kötelezően kell biztosítsa orvos jelenlétét. ‼️Ezért kell ????közösen fellépnünk, kérjük az egészségügyi minisztériumtól a jogszabály módosítását, a bajból ne csináljunk nagyobb bajt, keressük együtt a megoldást a megmentett életekért! ????????Köszönöm dr. Péter Blanka mentőorvos reális helyzetfelismerését, adja Isten, hogy továbbra is ilyen odaadással végezze hivatàsát!

Közzétette: Borboly Csaba – 2023. január 18., szerda
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?