Mennyibe kerül idén az iskolakezdés?

Szűk két hét múlva, szeptember 11-én kezdődik az iskola, ez jól látszik az áruházláncok kínálatában is, ugyanis nincs olyan szupermarket, ahol ne állnának hegyekben a különböző taneszközök. A tanévkezdés azonban évről évre gondot okozhat a legtöbb szülőnek, ugyanis a gyereknek számtalan eszközre van szüksége, amelyek beszerzése anyagilag is megterhelő. A Maszol által megszólaltatott szülők és tanítónő szerint az iskolakezdés idén 250-500 lejbe is kerülhet.

Cikkünkben arról kérdeztük a szülőket, hogy milyen eszközöket kell beszerezniük a 2023-24-es tanévre. A megkérdezettek, még el sem kezdték a vásárlást, ugyanis a tanítónő vagy az osztályfőnök még nem szólt nekik arról, hogy milyen tanszerekre, eszközökre lesz szükségük a gyerekeknek az új tanévben. De vannak olyan szülők is, akik egyelőre nem foglalkoznak a rohamosan közeledő iskolakezdéssel és csak utolsó pillanatban indulnak el vásárolni, míg mások már jó előre bevásárolnak. 

Fotó forrása: Pixabay

A füzetek ára mérettől, minőségtől és lapszámtól függ, egy A5-ös matematika füzet 2,50 lejtől kezdve egészen 7 lej is lehet, annak függvényében, hogy hány oldal van bennük és milyen minőségűek a lapok. Egy nagyobb, A4-es jegyzetfüzet pedig 4 lejtől kezdődik, az árak hasonlóan alakulnak a vonalas, illetve az általános osztályosoknak való füzetek árával. A probléma talán nem is a jegyzetfüzetek és írószerek ára, hanem a különféle felszereléseké, bár egész évben használhatja, egy jó minőségű vízfesték, tempera 28 lejtől kezdődik, emellett egy iskolatáska 60 és 150 lej között változhat, tornacipő pedig márkától függően akár több száz lej is lehet.

A kiskapusi Szabó Mária lánya előkészítő (nulladik) osztályos lesz, az édesanya a Maszol megkeresésére elmondta, a tanítónő a héten tájékoztatja a szülőket arról, hogy milyen tanfelszereléseket kell megvásárolniuk az iskolakezdésre, de feltételezhetően szükség lesz táskára, tolltartóra, ruhákra és sportcipőre is. Mivel a vásárlást még nem kezdték el, az anyuka csak megbecsülni tudta, hogy mennyibe kerülhetnek a kellékek, szerinte a tanszerek beszerzése körülbelül 250-300 lejbe kerül majd, „de akár többe is az igények szerint, de kevesebb is lehet az összeg, amennyiben örököl eszközöket” – tette hozzá.

Egy nevét elhallgatnin kívánó nagyváradi anyuka elmondta, két héttel a tanévkezdés előtt sem kaptak értesítést arról a szülők, hogy mit kellene vásárolniuk az ötödik osztályt megkezdő gyermekeiknek az új tanévre. „Pórbálok informálódni a szülőktől, akiknek már van nagyobb gyerekük ugyanebben az iskolában, ők arra figyelmeztettek, hogy minden tanárnak más kell majd, és a főtantárgyakhoz pedig A4-es füzetek kérnek” – jelentette ki. Hozzátette, nehezményezi azt, hogy még nem tájékoztatták a szülőket arról, hogy milyen eszközöket vásároljanak, hogy ne rögtön az iskolakezdés után kelljen rohanniuk megvenni a dolgokat.

Elmondta, tapasztalatai szerint körülbelül ötszáz lejbe került az iskolakezdés az előző években, és arra számít, hogy ez idén is hasonlóan alakul majd. A nagyváradi szülő tudatta, mivel a gyereke ugyanabban az iskolában maradt, ahol az elemi osztályait is elvégezte, arra számít, hogy tornaórára majd fehér pólót, fekete nadrágot és kizárólag fekete cipőt kell majd vásárolnia. „Nálunk egyenruha nincsen, általában egy egységes pólója van az osztálynak, amit különleges alkalmakkor kell felvenniük, viszont még nem lehet tudni, mennyibe kerül majd” – tette hozzá.

Fotó forrása: MTI

Sólyom Andrea, a zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola tanítónője elmondta, körülbelül 250 lejbe kerülhetnek idén a tanszerek, amelyeket a szülőknek kell megvásárolniuk iskolakezdésre. Ebbe az összegbe ugyanakkor nincsenek beleszámolva a ruhák és a cipők, amelyekre szintén szükség van, akár tornaórára vagy a hétköznapokra. Hozzátette, „van olyan szülő, aki iskolakezdéskor hajlamos túlköltekezni, viszont ez ritkábban fordul elő. Azt viszont észrevettem, hogy sok szülő drágább minőségi termékeket vásárol a gyerekének.”

A tanítónő elmondta, az általános iskolások füzetei évről évre változnak, annak függvényében, hogy hányadik osztályba jár a gyermek. A szülőknek figyelembe kell venni a vonalazást, a matematika füzeteknél pedig a négyzethálók méretét, ugyanakkor elengedhetetlenek a munkafüzetek is. Sólyom Andrea szerint harmadik osztálytól már egyre kevesebb dolog kell majd gyereknek a tanuláshoz, és az iskolatáska is egyre könnyebb lesz. A tanítónő szükségesnek tartja a munkafüzetek használatát, „a három főtantárgyból rendszeresen használom, viszont arra ügyelek, hogy a tankönyvhöz találjon a tartalma” – mondta.

Fotó: Adobe Stock

Arra a kérdésre, hogy mi a helyzet azokkal a gyerekekkel, akiknek a szülei nem engedhetik meg a taneszközök vásárlását, Sólyom Andrea elmondta, hogy ilyenre nagyon ritkán vannak példák, az ő osztályában pedig rég volt már ilyen diák. „Úgy gondolom, ceruzákat, tolltartót, tornafelszerelést tudnék neki biztosítani, a munkafüzeteket, füzeteket a többi szülő segítségével vásárolnánk meg közösen neki is” – jelentette ki.

Sok a nélkülőző gyermek, de akad segítség is

Amint a Maszolon megírtuk, a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia szervezete szerint Európában a romániai gyermekeket érinti leginkább a szegénység, a társadalmi kirekesztés és a súlyos anyagi nélkülözés kockázata, ez pedig kihat az iskolában való teljesítményeikre is. Közleményükben kiemelték, az ország legszegényebb régióinak diákjai között a legalacsonyabb az 5-ös feletti átlagok aránya az országos képességfelmérő vizsgaeredményeit tekintve.

A gyerekek iskoláztatása évről évre többe kerül, ugyanakkor vannak olyan programok és lehetőségek, amelyek könnyíthetnek az anyagi terheken. Ilyen kezdeményezés a Rákóczi Szövetség által adományozott tízezer iskolatáska, amelyet azok a gyerekek kaptak, akiket magyar iskolába írattak a szüleik. Így jutott el 400 iskolatáska Szilágy megyébe is, de Erdély-szerte több iskolakezdő kisdiák kapott iskolatáskát és egy egyszeri ösztöndíjat, amit szülei felhasználhatnak akár a tanszerek vásárlására is.

Nemcsak a taneszközök beszerzése, hanem az iskolába való eljutás is gondot okozhat a vidéken élő családoknak. A falvakból induló buszok gyakran borsos árért cserébe viszik el a gyerekeket a város egyik pontjába, ahonnan még el kell jutniuk az iskoláig. A Rákóczi Szövetség által adományozott iskolabuszok nagyban megkönnyítik a szórványban élő magyar gyerekek ingázását a legközelebbi városba, ahol magyar oktatásban részesülhetnek. Idén Erdély 11 megyéjében jön létre iskolabusz-hálózat az Iskola Alapítvány révén, a járművekkel 412 gyereket, elsősorban az iskolát kezdőket és az elemistákat és családjaikat kötik össze a magyar iskolákkal.

A 2023-24-es tanév szerkezete

Az új tanév első tanítási napja 2023. szeptember 11., hétfő lesz, a tanév felépítése pedig a következő:

  • Tanítás: 2023. szeptember 11. – 2023. október 27.;
  • Vakáció: 2023. október 28. – 2023. november 5.;
  • Tanítás: 2023. november 6. – 2023. december 22.;
  • Vakáció: 2023. december 23. – 2024. január 7.;
  • Tanítás: 2024. január 8. – 2024. február 18.;
  • Vakáció: 2024. február 19. – 2024. február 23.;
  • Tanítás: 2024. február 24. – 2024. április 26.;
  • Vakáció: 2024. április 27. – 2024. május 7.;
  • Tanítás: 2024. május 8. – 2024. június 21.;
  • Vakáció: 2024. június 22. – 2024. szeptember 8.

A 2023–2024-es tanév 2024. június 7-én ér véget a 12. nappali tagozatos, a 13. esti tagozatos diákok számára, míg a 8. osztályosok számára a tanév 2024. június 14-én végződik. A szaklíceumokban és a szakiskolákban a tanév 37 hétig tart, és 2024. június 28-án ér véget. A többi diák számára a nyári vakáció 2024. június 22-én kezdődik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?